şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir insanın kalp krizinden ölme riski 1/5
  trafik kazasında 1/8.000
  iş kazasında 1/43.000
  tren kazasında 1/500.000 iken
  radyasyon sızıntısından ölme ihtimali 1/10.000.000

  ayrıca dünyada kurulu bulunan nükleer santraller yılda 2300 milyon ton karbondioksit emisyonuna, 42 milyon ton sülfürdioksit emisyonuna, 9 milyon ton nitrojenoksit emisyonuna ve 210 milyon ton kül üretimine engel olmaktadır. bu durumda merak etmekteyim çevreciler bu emisyonları nükleer enerji olmadan nereleriyle azaltmayı planlamaktadırlar.
 • greenpeace'in, insanımızın artık uyandığı gerçeğini gördüğü reklam.
  unutmadan söyleyelim "inekler de uçamaz"
 • nükleer santral teknolojisini kurmaya muktedir ülkelerin hepsine, türkiye'de birer tane santral kurma izni verilse, ekranda görmemizin mümkün olmayacağı önermedir.

  - ver korkuyu ver korkuyu...

  (bkz: korku kültürü)

  not: işbu entry nükleer enerji kullanımı karşıtlığı veya savunması içermemekte olup kurulan tezgahı işaret etmektedir.
 • konuya dair, bir anımı sizlerle paylaşmak istiyorum:

  greenpeace: - tüm dünya nükleer enerji kullanıyor

  ben: doğru

  gp: - nükleer santraller yapılmazsa karanlıkta kalacağız

  ben: doğru

  gp: - yenilenebilir enerji pahalı, nükleer enerji ucuz

  ben: doğru

  gp: - nükleer enerji, iklim değişikliğiyle mücadelede gereklidir

  ben: doğru

  ve, işte o anda, greenpeace'in tokat gibi karşılığı gelir:

  gp: unutmadan söyleyeyim "inekler de uçabilir"

  ve işte o anda bendeniz hussarın gözlerinden yaşlar boşanmaya başlar, hussar, hemen oracıkta iman edip müsl... ehem yani nükleer karşıtı olur.
 • greenpeace'ten daha zararsız olduğu kesin.. temayı beğendim. yeşil yeşil bi "rahatlama" geliyor insana. ayrıca inek fikri çok hoş. her şey çok güzel...
 • aslında doğru bir önerme ama bildiğim kadarıyla nükleer santrallerin belli bir çalışma ömrü var bu süre bitince santrali çevreye zarar vermeden kaldırmanın (nükleer atıklar söz konusu olduğu için) hiçbir yolu yok. yani o santral hiç oraya kurulmamış gibi olamıyor. hoş değil.
 • greenpeacei aslında hep takdir etmişimdir. bu sloganla yaptıkları iş de her zamanki gibi inandıkları bir yolda gösterdikleri çabanın bir belirtisi. ama biraz da realist düşünmek lazım. nükleer enerji bir risktir ama vereceği katkılar ve türkiye'nin sosyo-ekonomik yeri bakımından buna duyduğu ihtiyaç çok ama çok önemlidir. nükleer santralleri açmadan kapatacak olanlar biz değiliz. bütün sanayi gelişimlerini bunun üzerinden sağlayıp dünyanın ilk on ülkesi arasında yer alan ülkeler yapmalıdır. bizim ise malesef böyle bir lüksümüz yok. bakınız malesef diyorum.