şükela:  tümü | bugün
 • sittin sene sahip olamayacagimiz, defalarca firsati kacirdiktan sonra "ahh vahh" diye kafayı taslara vurup aglayacagimiz, "hay meldanin aklini sikim" diyecegimiz yapı.
 • konuyla ilgisi bilgisi olmadigi halde, ordan burdan duyduklari ile ben biliyorum abi gibilerinden yorum yapan cok bilmişlerin en sevdigi yumurtlama alani.
 • http://www.world-nuclear.org/…ers/reactorsprint.htm
  adresinden de görüleceği gibi listeye türkiye'de girmiş. 2005 yılı itibari ile 3 adet reaktör yapımı planlanmakta.

  yukarıdaki adresteki tablo ile http://www.fizikdosyasi.com/nukleerenerji.htm adresinde 1998 yılı itibari ile son durum kıyaslandığında, çevrecilerin boşuna kıç yırttıkları anlaşılmaktadır. "millet reaktörünü kapatıyor siz yapmaya çalışıyorsunuz" tezi direk olarak çürütülmüştür. millet, alem, gavur yada bizim dışımızdakiler reaktör sayılarını günden güne arttırmaya devam etmektedirler. enerjilerini fisyon ile karşılamaktadırlar. ta ki füzyon enerjisine dayanıklı malzeme bulana kadar.
 • yılda yaklaşık 800 ton radyoaktif atık üreten mekan..
 • greenpeace org' dan aynen copy paste;
  "türkiye'de nükleer santralleri destekleyen bir avuç bilim insanı ve politikacının nükleeri savunma adına ortaya attıkları tezler, çernobil kazası sırasında yaşanan trajediler, nükleer atık hikayeleri bir değil birkaç kitap yazmaya yetecek materyal sağlayabilir. öyle ki, enerji açığı ve yerel kaynakların yetmediği palavraları ancak kitabın en sonunda kendilerine yer bulabilir.
  nükleer enerji, tüm dünyada, beraberinde getirdiği teknik, politik ve ekonomik sorunlarla halkın çözmek zorunda kaldığı bir problem haline gelmiştir. bu yüzden de herkesin bu konuda söz söyleme hakkı vardır. öyle olmasa, enerjisinin yarıdan fazlasını nükleer santrallerden sağlayan isveç'te, referandum yapılmaz, çıkan 'nükleere hayır' sonucu doğrultusunda nükleer santraller kapatılmaya başlanmazdı. eğer nükleer enerji teknik bir sorun olsaydı, 20 tane bilim adamı bir araya gelir karar alırdı. ama sonuçlarına tüm halkın katlandığı her girişim üzerine halkın söz söyleme hakkı vardır.
  nükleer endüstri aksini iddia etmeye devam etse de gelişmiş ülkeler nükleer enerjiye açıkça 'hayır' demiştir:
  * avusturya'nın tek reaktörü zwentendorf (siemens) 1978'de (amerika'daki tmi ve eski sovyetler birliği'ndeki çernobil kazalarından da önce) hiç işletilmeden kapatıldı.
  * italya, çernobil faciasından sonra tüm reaktörlerini 1987'deki ulusal bir referandumla kapattı.
  * ispanya'da da şu ana kadar 3 reaktör kapatıldı.
  * isveç ve almanya nükleer enerjiden vazgeçme kararı aldılar ve her iki ülke de birer nükleer santralini kapatarak (isveç barsabeck, 1999; almanya stade, 2003) bu kararı hayata geçirmeye başladı.
  * abd ve kanada, 1978'den bu yana yeni sipariş vermedi.
  * avustralya, küba, meksika, portekiz, yunanistan, iskoçya, hollanda, isviçre, norveç, endenozya, vietnam, tayland ve daha pekçok ülke nükleer planlarını terk etti.
  nükleer enerjiden kaçışın nedeni çoğu zaman çernobil kazası olarak gösterilir ya da gösterilmek istenir. çernobil'den kaynaklanan radyoaktif serpinti 160 bin kilometrekare toprağı kirletmiş, en az 9 milyon insanı etkilemiş ve 400 bin kişinin evinden olmasına yol açmıştır. 800 bin kişi kaza sonrasındaki temizlik çalışmalarına seferber edilmiştir; çocuklardaki tiroid kanserleri 100 kattan fazla artmıştır. kazanın ukrayna, beyaz rusya ve rusya'ya maliyeti, 352 milyar dolar olarak hesaplanmıştır. çernobil kazası gerçekten de şu ana kadar olan nükleer kazalar içinde en büyüğüdür; ama nükleer endüstrinin iddia ettiği gibi meydana gelmiş tek kaza değildir. ayrıca kazaların yalnızcaeski 'rus' teknolojilerinde meydana geldiği de bir yalandır. bırakın çernobil'i, en modern teknoloji ve standartların eksik olmadığı japonya'da bile kazaların ardı arkası gelmemektedir."
 • yeni nesil çizgi filmlerde ve üçüncü sınıf amerikan macera filmlerinde bolca adı geçen nane. ya yok ederler ya bulmaya çalışırlar çok önemlidir yani.
 • yalnız elektrik üretimi için değil, çeşitli nükleer ve radyolojik araştırmalarda kullanılmak üzere tasarlanmış deney reaktörleri de bulunmaktadır. bu tür reaktörlerin çekirdekleri etrafında dikkatlice hesaplanmış konum, açı ve kavisle yerleştirilmiş; çeşitli denetleme ve ölçüm gereçleriyle donatılmış tüneller bulunur. her bir tünelden hangi izotop, parçacık, ışın veya dalganın geçtiği belirli olup etraflarına kurulmuş laboratuvarlarda bu ürünlerin kullanıldığı deneyler yürütülür. bu laboratuvarlar reaktörün bulunduğu kuruma ait olabileceği gibi, diğer araştırma kurumları ve üniversitelere satılabilir ve/veya kiralanabilir de.
 • nükleer reaktörlerde kullanılan yakıtın etkin kullanımı ciddi bir problemdir. bir yandan yakıttaki tepkimeye elverişli tüm izotopların kullanılması, diğer yandan tepkimenin gerekli gücü sağlayacak kadar süratli fakat çekirdek erimesine* yol açmayacak kadar yavaş sürdürülmesi gereklidir. (bkz: yakıt çubuğu, kontrol çubuğu)

  geometrinin gereği olarak, çekirdeğin merkezinde bulunan yakıt peletleri sekiz bir yandan nötron yerken, dışarıda kalan peletler aynı ilgi ve sevgiyi hissedemezler. bir müddet çalışma sonrasında merkezdeki yakıt tepkimeyi sürdüremeyecek derecede tükenirken; çevredekiler ne tükenecek, ne de tepkimeye devam edebileceklerdir. dolayısıyla belirli aralıklarla reaktör kapatılır ve yakıt çubuklarının kendileri ve/veya yerleri dikkatle hazırlanmış algoritmalara göre değiştirilir. bu sayede yakıttan azami performans alınması amaçlanır.

  yakıt çubukları yerine doğrudan içlerindeki peletlerin reaktör kapatılmadan değiştiği, yer değiştirme algoritmalarının bokunun çıktığı bir reaktör türü için (bkz: candu)

hesabın var mı? giriş yap