şükela:  tümü | bugün soru sor
 • berat albayrak'ın "yeni bor stratejisi tanıtımı ve teknoloji transferi mutabakatı ımza töreni"nde sarf ettiği cümleden alıntıdır.

  "...nükleer santral nötronları tutucular noktasında en sonda zırh ve yelek dediğimiz..."

  yorumsuz.
 • bilmediği bir konuda eline tutuşturulan nottan yanlış okumuş olduğunu düşünüyorum. ya da belki notu yazan da bilmediği konu olduğu için yanlış yazmış olabilir.
  bor nükleer santrallerde nötron yutucu özellikleri nedeniyle zincirleme reaksiyonun kontrol edilmesi için kullanılır. bu bir kaç değişik şekilde olabilir. reaktör gücünü kontrol etmek ya da reaktörü kapatmak için nükleer yakıttan çok daha yüksek oranda nötron yutma kapasitesine sahip bor bileşikleri kontrol ve kapatma çubuklarında. borik asit soğutma suyuna karıştırılarak reaktivite kontrol altına alınabilir. yanabilir nötron yutucu (burnable poison) olarak ayrı çubuklar ya da plakalar halinde ya da doğrudan yakıt içerisine karıştırılan bor bileşikleri ile yeni yakıt yüklendiğinde reaktivitenin kontrollü olarak istenen değerlerde kalması sağlanabilir. sanırım bakana bir şekilde bu konu hakkında yarım yamalak bilgi verilmiş ya da o anlatılanı anlamamış.
  aktaran gazeteci de saçmalıyor olabilir.
 • "termonükleer uzay bombaatarlı taramalı tüfeği" yapımında kullanılır.

  kim yazıyo sizin konuşma metinlerinizi be hacı? ya da siz nasıl okuyorsunuz?