şükela:  tümü | bugün
  • kimse istemez sorarsın fikride yoktur babadan oğula geçer nükleer santral karşıtlığı. batının iyi şeylerini al dersin ama kapatıyoalolarr det. bilmezki eski teknoloji olan santralleri kapatıp daha modernini kuruyolar. yarın fosil yakıt bittiği zaman ayna programındaki adamın afrikaya gitmesine gerek kalmıyacak anlayana
  • (bkz: 26 nisan 1986)
  • arabaya da binmeyelim o zaman. en tehlikeli ulaşım aracı çünkü. uçak daha güvenli ama her bindiğinde yusuf türküsü söylersin. bu güne kadar resmi olarak 5 büyük sızıntı oldu( son ikisi güvenlik protokollerini hiçe sayan bilim adamları, ve tsunami yüzünden). bildirilmeyenler de var ise parmak sayısını geçmez ve ülkemizin aksine öyle bir durum sümen altı edilmez.
    ama ne desek boş çünkü size tehlikeli diyenler ülkelerinde düzine düzine yapıyorlar. ha dersinki insanımız hırs için somadaki gibi ihmal yaparlar ve o ihmalin sonu çok acı olur o zaman aynı kafadayız delikanlı.
  • yav normalde ben korkmazdım nükleer santral'den falan ama böyle gazeteleri ,yavşak köşe yazarlarını mama'layıp nükleer'i övdüren tipler olunca kıllanıyorum.
    ulan rüşvetle nükleer santral övdüren adam yarın öbür gün rüşvetle sızıntı yok raporu alır..sonra maslak'ın bağrına diker koca gökdeleni millete yerleştirdiğinin bir abidesi olarak.
  • rüzgarın varlığından haberdar olan kişilerin düşüncesidir.

bilmeyenler için (bkz: rüzgar enerjisi)
  • maden ocağında 301 işçisini şehit veren bir ülkede haklı hatalı algı. türkiye'nin cari açığındaki en önemli kalem enerji harcamaları, bir şekilde enerji bağımlılığı azaltılmalı. bunun için hes kurulabilir, termik santraller çalıştırılabilir, nükleer santral kurulabilir, rüzgar türbinleri ve güneş panelleri gibi çevreci üretim yöntemleri benimsenebilir, bunları yapmanın hiçbir sakıncası yok ama vahşi ve merhametsiz bir kapitalizm ile hes'ler rant aracı olarak kullanılıp dereler kurutuluyor, ekolojik denge mahvediliyorsa, termik santraller ve ısınma için çıkarılan kömür madeninde 301 işçi iş güvenliği bilimi kulak ardı edilip şehit oluyorsa kimse kusura bakmasın nükleer enerji üretimi bu ülkeyi fazlası ile aşıyor. ilime, akla inanmayıp büyümeyi sadece inşaat sanan bir zihin elbette ki nükleer santrali güvenli bir şekilde çalıştırmaktan uzak görünüyor. millete salak salak yafta yapıştıracağınıza kendi ihmalinizi düşünün. çocuğun bir nükleer facia sonrası tek kollu 3 bacaklı doğarsa, annen 40 yaşında kanserden ölürse, 25'inde kısır kalırsan o zaman ne olur bir düşün gerizekalı.
  • cahil ve denetimsiz ellerde nükleer gücün atom bombasından da tehlikeli olduğunu çözemeyen, gözünün önünde kömür çıkarırken 400 küsür olduğu sanılan ama sayısı bile tespit edilemeyen insanın cehalet ve umursamazlıktan öldüğünü bir türlü idrak edemeyen akıl yoksunu fikir sahiplerinin açtığı başlık örneği cümle.
  • nükleer teknoloji ve nükleer enerji arasındaki farkı bilmeyen veya kasıtlı olarak görmezden gelenler, şimdi de böyle bir savunma uydurmuş galiba.

nükleer teknolojiye sahip olmak, yani radyoaktif materyalleri üretebilecek / dönüştürebilecek teknolojiye sahip olmak için mutlaka nükleer santrale sahip olmamız gerekmiyor. şu anda sahip olduğumuz gibi bir nükleer reaktör de, kapasitesi arttırılıp işlerlik kazandırıldığı takdirde orta ve uzun vadede işe yarar.

tabi bunun için, öncelikle eldeki mevcut reaktörün hakkını verebilmek, onu işletip bakımını yapabilmek gerekiyor. sahi, son zamanlarda nükleer araştırma merkezimizden bir ses duydunuz mu?

hal böyleyken, nükleer santral istemeyenleri, türkiye'nin gelişmesini istemeyenlerin oyuncağı olmakla suçlamak komik. bütün dünyanın bize komplo kuruyor olduğunu sanmamızla ilgili bir şeyler karalamıştım zaten daha önce; tekrarlamayayım, bu satıra kadar sabırla okuyup da ne yazdığımı merak edecek biri varsa buyursun: (bkz: #42289062)

bir de unutmadan, kullanmayı bilmediğiniz / kötüye kullandığınız zaman, cerrahın elindeki neşterden daha korkunç bir şey yoktur. düzgün işletilmeyen ve denetlenmeyen bir nükleer santralin neden olabileceği bir felaketi, hayal bile edemiyorum. düzen ve disiplin konusunda dünyaya örnek olan ve aynı bizim gibi deprem kuşağında yer alan japonya'da 2011 yılında neler olduğunu unutmayalım. ali kemal kafasıyla "biz bu işi beceremeyiz" demiyorum elbet, ama coğrafi şartlarımızı ve mevcut yaklaşımlarımızı gözardı etmek de büyük bir hata olur.
  • alman ve fransız halkının bizden daha düşük deprem riskine sahip olmalarına rağmen kapatmaya çalıştıkları santrallerdir (yazar burada "hepsi salak bu avrupalıların, bi biz akıllıyız" demeye çalışmıştır. ancak bi gülme geldiğinden bitirememiştir.). elbetteki atom bombası değildir. ama geniş bir bölgedeki halkı yavaşça yok etmek veya geniş bir alanı kullanılmaz hale getirmek için değil deprem, tek bir insan hatası yeter.