şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: nucleus)
 • beynin ya da omuriliğin içindeki hücre gövdelerinin birleşiminden oluşan hücre grubu.
 • 1831'de robert brown tarafından tanımlanmıştır. aşağı yukarı hücrenin ortasında; şekli hücrenin şekline göre değişkendir. endoplazmik retikulum aracılığı ile hücre zarıyla bağlantılı olan karyolemma içerisinde bulunan karyoplazmadaki nukleolus ve kromatin materyalden oluşur. çift katlı zara sahiptir.
 • rrna nükleolusta sentezlenir.

  bir yerdeki hc sayısını dna sayısını ölçerek buluruz.çünkü değişmez.

  dna çok kıymetli olduğundan giriş çıkışları denetleriz.importin-exportinler ile.importin bir prot.eğer tanırsa ona bağlanır ve nükleer por genişler ve prot.çekirdeğe girer.bir prot.in çıkması içinde tersi exportin ile yapılır.dk da 1 milyon geçişten bahsediliyor.
 • nükleus genomu taşır ve hücrenin kontrol merkezidir. dna transkripsiyonu, replikasyonu, rna’nın işlenmesi nükleusda, protein yapımı (translasyon) sitoplazmada gerçekleşir. nükleus zarı, çift fosfolipid yapıdadır. iç zarın içinde yer alan nükleus laminası ipliksi örgülüdür. laminler denen 60-80 kdalton ağırlığında ipliksi proteinler ve bunlara bağlı diğer proteinlerden oluşur. laminler ikili dimerlerler oluşturur ve sarmal halindedir.

  nükleus içinde nükleus cisimleri denen organeller vardır. en önemli nükleer cismi nükleoldür ve rrna sentezi ve ribozom üretiminde görevlidir. diğer cisimler gen ekspresyonunun düzenlenmesi, pre-mrnaların kesilip eklenmesinden sorumlu elemanların yapılanması ve depolanmasını sağlar. nükleol çapı hücrenin metabolik aktivitesine bağlıdır ve aktif protein sentezi yapan hücrelerde daha büyüktür.