şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: sifir hipotezi)

  arastirmacinin, arastirmada bekledigi sonucun tam aksini yani alternatif hipotezin tam tersini isaret eden hipotezdir. daha acik bir deyisle teorinin soyledigi seyin tam tersi null hypothesis olarak ho degerini alir. hemen altina da gogsumuzu gere gere alternative hypothesisi yani teorinin ve dogal olarak bizim destekledigimiz ilisikiyi h1 hipotezi olarak yazariz.

  null hypothesis her zaman esitlik halinde verilir. alternatif hipotez gibi buyuktur, kucuktur isaretleri kullanilmaz. su ana kadar ki istatistik bilgimle arastirmacanin "ne olur reddolsun. bir aksilik cikmasin." diye dualar esliginde kurdugu hipotez olarak tanimlayabiliriz.

  bir ornek verecek olursak:

  y= c + a.x + u
  y=kisinin 1 ayda aldigi dus sayisi
  c= intercept (sabit)
  a= x'in katsayisi
  x= kisinin ayda kac kez seks yaptigi
  u=hata terimi.

  simdi efendim boyle bir model incelenildiginde teoriye bakacak olursak dus almanin insanin cinsel istegini arttirdigi, "dus alayim mis gibi kokayim, partnerimi zevkten zevke ucurayim" gibisinden dusunceler... kisaca bircok etmenin seks potansiyelini arttirdigini gosteriyor. dolayisiyla kuracagimiz hipotez.

  (null) h0: a=0 (dusun seks uzerinde bir etkisi yok)
  (alternative) h1: a>0 (dusun seks uzerinde pozitif bir etkisi var.)

  hipotezler kurulduktan sonra veriler islenir dokunur ve katsayi elde edilir. ardindan bu degerin anlamli olup olmadigina bakmak icin t degerlerine bakilir. sonuc olarak kritik t degeri, tablodan bulunan t degerinden daha buyukse (bu hipotez cift tarafli olsaydi, mutlak deger olarak) davullar, zurnalar esliginde h0 reddedilecek ve bu hipotezin sonucundan mutevellit gaza gelinip banyoya girilecektir. fakat soyliyeyim yalnizsaniz hipotez testi bile fayda etmiyor ben denedim. null hypothesis bir turlu reddedilmiyor.
 • teorik ve ampirik olarak yanlışlamak doğrulamaktan daha kolay olduğu için çok ihtiyaç duyulan hipotezdir. ayrıca (bkz: karl popper)
 • sağlık fakültesinde okuyan birine neden bu denli ayrıntılı anlatıldığını merak ettiğim olay.
 • çok gereksiz bir şekilde zorunlu olarak istatistik alan diş hekimliği öğrencilerinin karşısına çıktığında error vermelerine neden olan hipotez . hükümsüz, geçersiz , sıfır gibi anlamları olan null kelimesi ronald fisher tarafından verilmiştir . alternatif hipotez çoğu zaman bu hipoteze zıt olarak görülür lakin böyle bir şey yoktur, istatistiksel çıkarımsal analizlerde bu ikisinin bir arada kullanılması gelenekleşmiştir . (bkz: ronald fisher) (bkz: sıfır hipotezi)
 • the null hypothesis is simply that the population means equal, the observed difference is due to random error.
  ıngilizce baslıga ingilizce cevap
  (bkz: sıfır hipotezi)
 • araştırma sonucunda "reddedilir" veya "reddedilemez"dir. alternatif hipotezden ziyade odak noktası burasıdır.
 • null ve zero farklıdır. null hypothesis ifadesini sıfır hipotezi olarak çevirmek yanlıştır. yok illa çevirecez diyorsanız da nil null hypothesis sıfır hipotezinin karşılığı olabilir.
  nil null ile null arasındaki fark önemlidir.
  inceleyin