şükela:  tümü | bugün
 • izmirde eskiden beri var olan hadise...her sokagin bir adi ve numarasi vardir...
  1382 gül sokak gibi...
  istanbulda ise zorunluluk oldugu halde hala uygulanmayan hadise...herhalde sokaklara isim bulmakla yetkili kisilere (eger böyle bir mercii varsa tabi) isim bulmaktan gina gelmistir herhalde...
 • mersinin her sokagi numaralidir. postacilar icin de en kolayi budur. amerikada da boyledir hatta. gayet mantikli ve akillica bir yontemdir. istanbul da yok boyle sanirim, apartmanlar numarali ama heryerde tabi ama bunun konuyla alakasi yok evet!
 • ankarada bahçelievler ve emek semtlerinde vardır bu. çok karıştırılır genelde, isimli sokaklar yeğdir.
 • istanbul'da üsküdar örnek mahallesi, ümraniye mustafa kemal mahallesi'nde var bu şekilde numaralı sokaklar. genelleme yapmanın dayanılmaz cazibesine kapılarak istanbul'da daha çok varoş kesimlerde kullanılıyor diyebilirim.
 • geçen gece sabaha karşı bir rüyadan irkilerek uyandım.

  bizim caddenin üzerinde, caddenin bir sokakla bitiştiği köşede bir sokak levhası direği var; gerçek hayatta sadece sokağı gösteren bu tabela direği (evet sokak levhalarındaki bir mantıksızlık da bu. bir sokaktan caddeye çıkıyorsunuz ama caddenin ne caddesi olduğunu bilemiyorsunuz, caddenin en başına ya da en sonuna gitmeniz gerekiyor) üzerine rüyâmda artık caddeyi de göstermesi için bir ilâve yapılmış; bu ilâve kısımda cadde ismi yerine rakamlar var ve işin en kötüsü bu kısım fosforlu açık yeşil zemin üzerine cart kırmızı renkli yazı ile yazılmış.

  işte bu rüyâdan irkilerek uyandım, herhalde birileri "istanbul'da daha çok varoş kesimlerde kullanılıyor diyebilirim" genellememe içerlemiş.
 • (bkz: grid plan)
 • istanbul'un yeni kurulan semtlerinde, daha ziyade varoş tabir edilen yerlerinde olan hadisedir. o varoşlar daha sonra gelişip koskocaman ilçe oluyorlar o ayrı..o zaman da kocaman işlek bir caddenin adı "26.cadde" olarak kalabiliyor. oh ne güzel..amerikan tarzı..yaşasın. zaten bizim de o filmlerdeki adresleri görünce ağzımızın suyu akardı..yaşasın yetkililer...keşke şehrin ana caddelerini de değiştirseler...bağdat caddesi yerine 36. cadde, istiklâl caddesi 31..bütün caddeler numaralı olsa, bilanço defteri gibi bir şehirde gezsek.. bu arada ironiden anlamayan nesil hiç yaşamamış olsa, hayat bayram olsa..
 • ikamet ettiğiniz sokak bunlardan biriyse, hayatınıza bir amaç edinmek için fazla uğraşmanıza gerek yok. bi şekilde önemli biri olup sokağın ismini kendi adınız yapın işte.
 • köşelerine yerleştirilen kameralar ile bütünleşik barkodlar da verilince tadından yenmeyecek sokaklardır.

  (bkz: big brother is watching you)