şükela:  tümü | bugün
 • kalabalik gunlerde,ozellikle bayram gibi zamanlarda tcdd nin "buldugun yere otur" manasinda verdigi biletlerdir.genelde numarasiz bilet sahibi restorana kapagi atmaya calissada,daha once mevzuya uyanan insanlar tarafindan kaplandigindan yer bulunmaz.sansiniz varsa birinin yanina ilisirsiniz.yok olmadi iki vagon arasi salak salak gidersiniz.
 • belcika'da hizli trenler haric*** trenlerde dogal olan bir hede.
 • trenin restoranı kapandıktan sonra tam bir eziyet oldugu anlasilan yolculuk. bütün gece trenin en arkadinda kıcınız uyusana kadar oturmak ve uyuyamamak kolay degil.
 • eğer arkadaşlarla yapılan bir yolculuksa büyük zevk alınabilir... numarasız biletle yapacağınız yolculuklar genelde kompartmanli vagonlarda yapılır ki bu da yolculuk sırasında kompartmanın kapatılarak muhabbet ve şarabın dibine vurulması anlamına gelir....

  ee tabi bu yolculuğun bir diğer avantajı da numaralı biletlere göre biletlerinin daha ucuz olmasıdır...
 • (bkz: inter rail)
 • bir başarı öyküsüdür. (trene binme stratejisi; istasyonda nerde duracağını bilme,yön tespiti, yemekli vagon kararsızlığı,numaralıda oturma vs.)
 • kompartımanlı trenlerde biletin üzerinde numara yazsa da genelde kimse o numaraya oturacağım diye ısrar etmez, tabi tecrübeli bir tren yolcusuysa. tıpkı kale arkası tribünleri gibidir kompartımanlı tren vagonları, "yerime oturacağım" diyene de karşı çıkmaya tenezzül edilmez zaten. döngüsel bir kültür mevcut. sıcaktır buralarda yolculuk.
  en azından eskiden güney ve doğu ekspresleri böyleydi.

  büyük vagon şeklinde ardarda koltuklardan oluşan trenlerde ise otobüs gibi herkes yerine oturur, numaralara riayet edilir. kapılar otomatiktir falan ama biraz daha soğuktur bunların ortamı.
  fatih, cumhuriyet, başkent vs. bu şekilde.
 • denizli-izmir treni bu yolculuklar için örnek teşkil eder. gündüz yapılan bir yolculuk ise ege'nin pek çok şirin yerleşim biriminden geçerken kendinizi sanki canlı bir tabloyu çizen gizli bir ressamı izler gibi hissedersiniz.
  klima manyak derecede çalışır. başta anlamsız görünse de kötü kokuları sigara, ter vb ortadan kaldırmak için gerekli olduğunu düşündürür.
  indirimli bilet 13 lira civarındadır. yiyecek ve içecek ihtiyacı; sadece ortaklar'da simit, su, meyve suyu ve çay satan gençlerle karşılanır.
  yolculuk süresi 4 saattir. adnan menderes havaalanına gitmek için de bir durak mevcuttur.
  biletler numarasız olduğu ve sürekli indi bindi yapıldığı için sirkülasyon hiç bitmez.
  koltuklar yeterince geniş ve rahattır. bazı koltuk masaları kırık olduğu için açık kalması sinir bozucu olabilir. bir de her koltuk için tasarlanmış birer priz mevcuttur.
  ps: ayaklarım dondu keşke bir çorap olsaydı be sözlük.
 • 90'lı yılların başında pamukkale ekspresi ile istanbul'dan eskişehir'e kadar seyahat edecek öğrenciler hiç kasmaz direk numarasız bilet alırdı çok ucuza. eskişehir'e kadar vagon aralarında muhabbet edilerek, yemek vagonunda bira içilerek yolculuk tamamlanırdı. ben denizli-istanbul arası seyahat ettiğim halde bu opsiyonu kullanırdım çünkü eskişehir'den sonra tren boşalır ve sızılacak yer bulunur idi normal günlerde. tatillerde yer bulamazdınız uzun süre.

  yemekli vagonda ya da arada yol geçirmek istemeyenler için ise şu şekilde bir aksiyon oluşuyor idi:

  1 - trenin hareket saatinden 2-3 saat önce peronun ortasındaki bariyerlerin önünde beklenmeye başlanır.
  2 - yaklaşık 2 saat önce bariyerlerin orası pis fakirlerle, yolsuz öğrencilerle, taşralı yoksullarla dolar ve görevlinin biri gelir bariyerleri kaldırır.
  3 - trenin en sonuna konan 2 vagon eski kuşetli numarasız vagonlardır, bu vagonlara kadar yaklaşık 200 metrelik bir koşu başlar.
  4 - hızlı koşabilen gençler bekleyen kişi sayısının yarısından daha az olan bu vagonlarda oturacak yer kaparlar.
  5 - arkadan tıslaya tıslaya gelen yaşlı teyzeler ve amcalar gelip gözlerinizin içlerine bakmaya başlarlar.
  6 - yer kapan genç kararsız kalır ayağa kalkarsa 7-8 saat oturacak yer bulamayabileceğini biliyodur, çoğu zaman dayanamaz yerini verir
  7 - yer vermese bile altına sıçacak/işeyecek hale gelmeden yerinden kalkmaz çünkü kalkarsa yerine oturacak olanı kaldıramaz
  8 - 7-8 saat sonra tren biraz ferahlar ve diğer vagonlardan yer bulunarak oturulur.