şükela:  tümü | bugün
 • değerli sözlük eleştirmenleri tarafından ilgi görmemiş muazzam bir film. "yeaa bağımsız fransız sineması yeaa" diyenler lütfen gelmesin. film 2008 - romanya yapımı. rus komünizmine romen kasabasından bir bakış. müzikleri, görüntüleri, oyunculukları süper. 8'i gözü kapalı alır benden.
  türkçesi sessiz düğün

  imdb puanı ise 8.4

  http://www.imdb.com/title/tt1194620/

  bu da afişi;

  http://artmiss.files.wordpress.com/…/nunta-muta.jpg
 • basit bir hikaye ve renkli/renksiz karakterleriyle bir sanat eseri. sinema tarihine altın harflerle yazılması, gözü kapalı girmesi gereken sahneleri barındıran film ayrıca. hele bir sahnesi var ki osuruğa gülenin osuruk kadar aklı yoktur tezini çürütecek cinsten. şahsen dakikalarca güldüm bu sahnenin absürdlüğü ve ortaya konuşu karşısında. bunun gibi çok güldüren fakat çoğu zaman da insanın içini burkan bir film. bana göre 'mutsuz yaşamaktansa mutlu ölmeyi tercih edenlerin' filmi.
 • insana "ne zamandır böyle güzel bir film seyretmemiştim" dedirtecek cinsten bir film.
 • stalin zamanında bir romen köyünde yaşananları izliyoruz.
  gülüyoruz ağlanacak sahnelere, o kadar da ironik. müzikler de öyle (hababam sınıfı misali)..
  stalin'in ölüm haberinden sonra film çoşuyor...
  uzun zamandır iyi bir film* izleyedim diyenlere önemle reçetelenir.
  (bkz: silent wedding)
 • yüzlercesi arasından bir anda seçtiğim film..kapağına-afişine bakakaldım, hala nedenini düşünüyorum..çözemedim..nesi etkiledi..en kısa zamanda sessiz sakin bir keyif gecesi ayarlayıp izleyeceğim..vardır bir sebebi..
 • romanya sinemasının yüzakı filmlerinden. romenlerin komedi ve dramı aynı potada nasıl eritebildiğini görebiliyorsunuz.

  --- spoiler ---
  filmin en iyi sahnelerinden olan düğün yemeği sahnesinde, insana tebessüm ettiren ayrıntılar var:

  kadeh tokuşturulmadan önce bardakların bezlere sarılmış olması, gelinin babasının gürültü yaptıkları için çatal bıçakları toplatması, çoluk çocuğun ağzının bağlanması, çalgıcıların çalıyormuş gibi yapması vs. hele bir "kulaktan kulağa" var ki kendim oynuyormuşum gibi eğlendim.
  --- spoiler ---

  gadjo diloyu sevenler bunu da sevdi.
 • zaman zaman güldürse de nedense hiç beğenmediğim ve hüzünlenmediğim filmdir. muhtemelen sorun bende. fakat "köylülerimiz zamanında ne kadar da saf, komik, dürüst insanlarmış. hep birlik içinde sorunsuzca yaşarlarmış" miti bana hiç samimi gelmiyor. bu sevgi pıtırcığı durumunun iğretiliği yüzünden baştan sona ısınamadım filme. ne komedisi komedi ne trajedisi trajedi. fakat internet bu filme övgülerle dolu, demek ki ben bir şeyleri ıskalıyorum.
 • müzikleriyle, oyunculuklarıyla, hikayesiyle tam puan alan film. sessiz sinemaya selam çaktıkları bölüm nacizane favorimdir.
 • çocukken elma şekeri aldığında içindeki elma kurtlu çıkar onu yiyemezsin ya,bu filmde bittiğinde bende böyle bir tat bıraktı.çok güzel çok lezzetli bir film.oyunculuklar,ince ayrıntılar ve sunuş mükemmeldi.ama gelgelelim filmin dramatik tarafıda var ki burasıda elmadaki kurttur.
  sonuç olarak tek kelimeyle enfes.
 • uzun zamandır izlediğim en iyi filmlerden biri. çok tesadüfi bir şekilde elime geçti ve hakkında hiçbir şey bilmeden izlemeye başladım. romanyalı, rumen, romen, ormen, formen - her ne deniyorsa- yönetmenlerin kendilerine has anlatım tarzlarının tadı çok güzel. arada kalanlardan iyi hikayeler çıkıyor. trajedi mi, komedi mi? trajedi ve komedi mi? bunu sevenler bence bunları da sever.
  (bkz: train de vie) (bkz: a fost sau n-a fost)

  --- spoiler ---

  babanın evden çıkarken sağa sola sataşması ve sessiz film sahnelerinde gülmekten çatladım evet.

  --- spoiler ---