şükela:  tümü | bugün
  • muhteşem ötesi karadeniz yemekleri yapan mekan. şahsen tepeüstündeki şubesine giden birisi olarak gerek garsonlarının hizmetine, gerekse yemeklerin muhteşem lezzetine hayran kaldım. istanbul'da karadeniz yemeği özlemi çekenler için tek durak gibi geliyor bana.

ayıptır söylemesi şöyle bi menu yuvarladım bugun; kuymak, kavurmalı kaşarlı pide, fasulye, kavurma, etli kara lahana sarması, kıymalı pide, mısır ekmeği, bla bla bla. annemin yaptığı gibiydi hepsi. belki de annemin ısmarlamasından mütvellittir bu tat benzerliği. en kısa zamanda annem olmadan da gideceğim bakalım aynı tadı alabilecek miyim? hatta zirve düzenleyeceğim direk. pide hastası ismini verip de rencide etmek istemediğim, kruva san, thalamus gibi adamlar bayılırlar.
  • sadece karadeniz yemekleri yapan bir yer demenin yanlış olduğu, bir nevi karadeniz bölgesi istanbul şubesi denebilecek yer. içeri girince kendinizi karadeniz'de her hangi bir eve girmiş gibi hissedersiniz.
  • tepeüstü'ndeki şubesinin yemekleri kalitelidir, iyidir, güzeldir ama 4 kişi için ortaya söylenen ana yemek ve yan ürünlerden oluşan;

1 porsiyon kuru fasulye, 1 porsiyon fasulye turşusu kavurması, 1 porsiyon kuymak, 2 porsiyon karalahana sarması, 2 porsiyon mısır ekmeği, 1 porsiyon rostoya benzeyen bir şey, 1 porsiyon mevsim salatası, 1 porsiyon krep, 1 porsiyon pilav, 3 ayran, 2 kutu kola'lık servise 130 tl hesap biçen gözü dönmüş müessesedir.

paranız çoksa ve kazık yemek umrunuzda değilse, seve seve gidiniz. ama satın alınan hizmetin bedeline istinaden kazık yemek hoşunuza gitmiyorsa, ne tavsiye ediniz ne de bir daha oturup yemek yiyiniz.
  • ortalama bir işte çalışıp, aylık 200-250 tl yemek fişiniz/kartınız varsa ayda 1 bilemedin 2 kere tek başınıza yemek yiyebileceğiniz bir yer. gittiğiniz zaman daha çok büyük firmaların müdürlerinin ve kankalarının toplu halde yemek yediklerine rastlarsınız. ayrıca sırf kuru-pilav yemeye gidiyorsanız yan tarafındaki karadeniz pidecisi' nde de o ihtiyacınızı giderebilirsiniz.
  • tepeüstü'ndeki şubesini bugün deneyimlediğim ve dahi nur abla'nın bizzat kendisiyle tanıştığım yemekçi.
    içeri girer girmez nur abla olduğunu 100 metreden anlayabileceğiniz hanım yanımıza geldi ve ayaküstü o kadar samimi bir sohbete girdi ki, acaba içimizden biri ile daha önce tanıştı mı tereddüdü yaşadım. daha içeri girerkenki sıcak ilk intiba, yemekleri seyreylediğimiz bölümde de sürdü. zaten kafamızda şekillenen yemeklere, bir de o izlediğimiz yemeklerden de ekleme iştahı geldi.
    yediğimiz ısmarladığımız herşey çok lezzetliydi. şöyle bir liste: kuymak, turşu kavurma, kara lahana dolması, hamsi tava, kuru fasulye, yoğurt, laz böreği, ve sütlaç.
    gözümün önünden geçiyorlar hala.
  • vasat bir karadeniz restorani gerci guney mutfagindan ve ev yemeklerinden de yapiyorlar. boyleye ortaya cok karmasik bir sofra cikiyor.

yediklerim hakkinda yorumlarim su sekilde

karalahana corbasi, trabzon isi kesinlikle degil. kokusunda yag baskindi. pure kivami dolayisiyla corba vasfi da yoktu.
    hamsili ekmek, hamsisini unutmuslar koymaya
    misir ekmegi, sertti
    balik, olmamis hem porsiyon kucuk hem de balik lezzetli degildi

trabzon yemegi icin baska alternatiflerin tercih edilmesini tavsiye ederim.
  • kesinlikle abartılan mekan, tabiri caizse overrated yani.

sıradan gidelim;

kuru fasulye: evet güzeldi. rizeliler bu işi iyi yapıyor yalan yok. giderseniz kuru fasulyeden şaşmayın
    turşu kavurma: eh işte, yani öyle iyide değildi.
    lahana sarma: ehh
    muhlama: evet iyiydi ama servis edilen ekmekler pek taze olmadığı için pekte memnun kalmadım açıkcası
    tandır: nur abla sen bildigin, yorene ait yemekleri yap, tandıra bulaşma lütfen,öyle tandır istanbul'da her yerde var
    zeytinyağlılar: vasat ötesi, enginarı heder etmişler, para harcamayın
    tatlılar: sütlaç kötüydü, laz böreği güzel, pepeçura güzel

servis: karadeniz insanı işte, bizim garson günündeydi, güzel ağırladılar yani

uzun lafın kısası: fazla kurcalamadan yenilirse iyi, çok fazla birşey beklemeye gerek yok. özel olarak gitmeyide bence haketmiyor, çevredeysiniz tercih edilebilir, temiz güzel bir mekan

ek: belki bu kadar popüler olmasının bir sebebi de karadeniz lokantalarını başka bir hizmet kalitesine taşıması olabilir.
  • iki kişi kahvaltı eder, 70 lira öder çıkarsınız. garsonların suratları dümdüz ve hissizdir, bir yanlış hareketinizde azarlamaya hazırdırlar, kostümleri gayet folklorik, beş lira versen anında başlayacak horon tepmeye. laz mekanıdır net. iticidir.
  • burada hem kahvaltı yapmış hem de farklı yemekler yemiş birisi olarak rahatlıkla söyleyebilirim, verdiğiniz tonla parayı haketmiyor. hem tepeüstüne hem çekmeköy şubesine gittik. kahvaltı kesinlikle doyurucu değil, üstelik kahvaltının yanında gelen çaydan para almak nedir ya...bafrada turan ustada pide yemiş birisi olarak söylüyorum, pidenin bafra pidesiyle alakası yok, bafranın pideleri çıtır çıtır olur dostum bi kere.(zaten rizeli buranın sahipleri). muhlama tatsız tuzsuz.
    duvarda mesut yılmazın ve rte'nin yemek yerken fotoğrafları var. işte birilerinin referanslarıyla bi yerlere gelince ancak bu kadar oluyor.