*

şükela:  tümü | bugün
 • bu cemaatin örgütlenme biçimi inanılmaz derecede gelişkindir. ser ver ama sır verme politikası izlerler. ekonomik durumu iyi olmayan kişilere yardım etmekten, mahalle karıları arasındaki kavgaları çözmeye kadar her türlü işe el atarlar. amaçları yasal yollardan iktidarı ele geçirmektir, bunun için eğitime büyük önem verirler. yurtiçinde ve yurtdışında okullar açmışlardır.
 • bir başka taktikleri de üniversite öğrencilerine yatırım yapmaktır. özellikle taşra üniversitelerinin olduğu kentlerde öğrenci apartmanları (evleri demiyorum dikkatinizi celbederim) kurarak ilim irfan sahibi kadrolar yaratmak istemektedirler. bu apartmanlardaki her evde bir ev imamı bulunur. bu ev imamı diğer ev sakinlerini eğitir bilinçlendirir. bu apartmanlara her hafta düzenli olarak cemaate mensup esnaf tarafından çuvallarca yiyecek, içecek, yakacak yardımı yapılır.
 • said nursi'nin izinden giden kişilerin mensubu olduğu tarikat
 • önemli bir kolu olan fetullahçıların liderinin şu anda mülkiyeti fbiye ait olan bir çiftlikte ikamet etmekte, emekli vaiz maaşıyla abd'ye nasıl gittiği, yıllardır orada nasıl kaldığı soruları yanıtsız kalmaktadır.
  cemaatin okul açtığı her bölgeye birkaç yıl sonra şaşırtıcı biçimde abd askeri veya siyasi müdahalede bulunmaktadır. son örneği musul'daki fetullah gülen okuludur. okulda çalışan öğrentmenlerin %85' abd pasaportu taşımaktaydı. fas, tanzanya, kenya, mozambik gibi ülkelerde okulları vardır.
 • aslen kürtçü bir yapıya sahip olmakla beraber, bunu saf müslümanları kandırmak için geri plana itip, hizmet ehli, gönül ehli gibi kisvelere bürünen, yeri geldiği zaman hizbullah'ı tetikçi olarak kullanıp kendi elemanlarını da öldürten, türkiye siyasetinde önemli bir yere sahip, zengin örgüt. çeşitli kolları olmakla birlikte en güçlüsü olan fetullahçılar abd'nin güdüm ve himayesindedir. kendileriyle ilgili yapılmak istenen operasyonları önceden haber alıp, operasyonu düzenleyen emniyet görevlileri hakkında iftiralarla basını oyalarlar. söz konusu emniyetçiler beraat eder, basında yer almaz. onlarca yayın organına sahiptirler. yüzlerce şirketleri, 6-7 tane holdingleri vardır.
 • türkiyede büyük bir potansiyeli, tesbihatla, dersle pasifize eden cemaat. sakirtlerin risaleleri anlamak için abilere ihtiyaci oldugundan hiyerarsik bir yapi kendiliginden olusur. o kitaplari bi yeni dile cevirseler ne olduklari anlasilacak ama olayin buyusu(!) bozulmasin diye cevirmezler. risaleleri kurandan öncelikli saymalari da büyük bir handikaplaridir.
 • bugün iki aydın (!) insanın arasında geçen şöyle bir muhabbete tanık oldum :

  x : helal olsun senin çocuğa, demek odtü'yü bitirdi. bizimkinin hiç niyeti yok okumaya.
  y : benim çocuğunda hiç olmazdı ama ortaokulda bir arkadaş edindi, onun hayatını değiştirdi bu arkadaşı. çocuğun ailesi nur cemaatindenmiş. bizimkini de emanet ettik onlara. böyle de şansı ayağına kadar geldi, su gibi bitirdi.

  sanırım nasıl yayıldıklarına iyi bir örnek olur bu konuşma. onun arkadaşı, bunun akrabası derken zayıf yönden insanı vurup, etki altına alma konusunda 1 numaralar. tabi bir diğer yandan bu gelişmeleri şans olarak tanımlayıp, örgütlenmelerine destek verecek milyonlarca insan olabileceği düşünülürse, daha çok uzun süreler dünyanın sayılı tarikatlerinden biri olacağı da kuşku götürmez.
 • "nur cemaati" denilen cemaat bundan çook uzun yıllar önce said nursi ile başladı. fakat daha sonra said nursi'nin talebeleri arasında ayrılıklar yaşandı ve bugünkü haliyle parçalara bölünmüş durumda.
  hep "amaçları siyasi, ülkeyi ele geçirmeyi planlıyorlar" da dense bu insanlar hakkında şimdiye dek böyle bir harekette bulunmamışlardır.
  işin ilginç taraflarından biri, insanlar hep nurculara bu şekilde muamele etti fakat onlardan herhangi bir ahlak kuralına aykırı yahut insanlara zarar verecek herhangi birşey görülmedi.
  işin diğer bir ilginç yönü; bu cemaat ilk kurulduğu zamanlarda da bu şekilde "ülkeyi ele geçirecekler" suçlamaları ile binden fazla (rakamı tam bilmiyorum ama 1000 den fazla) mahkemeye verildikleri halde hep beraat etmiş.
  hep üstüne gidilen, heryerde alaya alınan ama nedense buna rağmen hala büyümekte olan bir cemaat..
 • (bkz: said nursi)
 • kendi meslek alanlarina getirdigi yorumlari ayri bir güzel olan kisilerin cemaati. ismi lazim olmayan, ünlü bir tip görevlisi ile bir sohbet icinde bulunurken vukuu bulmus diyaloglardan sonra, kendilerini kandirabilme ve ayni sekilde etrafi uyutmaya calismalari beni hayran birakmistir.
  camel- peki panikatak tam olarak nedir hocam?
  doktor- aslinda bati dünyasinin uydurmasi olan bir bunalim türüdür. sebebi dinsizlikten, allah inancinin yoklugundan gelir.
  c- ben sanki baska seyler okudum?
  d- cevap bulamayan akademisyenlerin deli sacmasidir onlar
  c- hm
  d- öncelikle tuvaletlerimi temiz tutalim, kötü kokulardan uzaklastiralim. cinler kötü kokuya gelir zaten ve bunun sonucunda allah muhafaza insanda ruhsal bozukluklar bas gösterebilir.
  c- dogru tabi (kac olm kac)

  bir de (bkz: #10027485)