şükela:  tümü | bugün
  • "ille de sonunda nur olsun, dışarı karşı dinibütün olduğumuzu kanıtlayalım" eğilimli bir takıntıdır. belki de bir zamanların erkek uzantısı olan "han" tarzı bir modadır. belki bir mesajdır, ben ne bilem, nurcular arasında bir göz kırpmadır, bilemedim. bilen varsa açıklasın, rahatlayalım.

bazı isimlere uyduğunu düşünürdüm eskiden, ayşenur yazıcı falan... şimdilerde gıcık oluyorum "aaaa, sertab olur mu, bari sertabnur olsun" gibilerinden çıkışlara. çocuğun kaderini baştan yazıyorsun. kızcağız ileride rocker falan olmaya kalkışırsa ne olacak? "alper, provaya kaçta gelelim?" -"ceydanur, saat 13te gelin abi"

bu arada google'da arama yapmayın abi, "hangi dosya uzantısı nasıl açılır? - risale-i nur forum" çıkıyor.
  • çocuklarına koyacak isim düşünemeyip ilk akıllarına geleni koydukları anlaşılmasın diye ailelerin yaptıkları bir söz oyunu. misal ayşe değil ayşenur, fatma değil fatmanur, ali değil alinur.
  • öznur bunun en saçma örneğidir. halbuki öz koy gitsin di mi, yok illa nur eklencek oraya.
  • içinde bulunduğumuz 2009 yılında tavan yapmış modadır. örneğin şu sıralar en çok duyduğum "nisanur" ismidir.
    (bkz: nisanur)
  • erkeklerin gözünü korkutabilmek için takıntı olarak gösterilmiş bir ebeveyn kalkanıdır. sonu nur ile biten kızlar beni gerçekten korkutuyor. direk uzuyorum ortamdan. bu nurlu isimlere milyon tane örnek çıkar eminim. arkadaş, ben sonu nurla biten bir kıza yazmaya kalksam sanki kızın arkasından sakallı bir dayı cıkıp "cık cık cık" yaparak elini sağa ve sola olmak üzere "hayır" şeklinde sallayacakmış gibi geliyor. sonra düşünüyorum ulan boş ver dayıyı, yaz şuna aslan gibi kız. devamında da uyarıları dikkate almadıgımdan dolayı hunharca acı cekecekmişim gibi geliyor, böyle kocaman bir ışık üstüme üstüme gelecekmiş de agzımın orta yerine sıçacakmış gibi... direk ürküyorum. kızın adı diyelim ki selinnur. lan selin on numara tiki ismi, tikilerin yarısı selindir zaten, hani şu bavul çantaları taşımaktan tek dirsegini kaybetmişlerden. ama gel gelelim nur işi bitiriyor, dayı hemen belirir arkadan valla... kalkan o kalkan...
  • ek olarak geldiği isim köküne göre güzel olabilecek takıntıdır.zaten nur olan eke bir de klasik bir kök getirirsen sik gibi olur afedersin.kokona isimleri (incisu,verensu,badesu vs) nasıl alacağı eke göre güzel oluyor,sende adam gibi birleştir şu isimleride çok klas bir isim yarat takıntılı insan;

(bkz: verennur)
  • (bkz: fetö)