şükela:  tümü | bugün soru sor
  • "allah göklerin ve yerin nurudur. o'nun nuru içinde kandil bulunan bir oyuk(tan yayılan ışığa) benzer. o kandil ki sırça fanus içindedir; o fanus ki, inci (gibi parıldayan) bir yıldızdır sanki! ve o kandilin yakıtı, ne doğuda ne de batıda eşine rastlanmayan mübarek bir zeytin ağacından alınmaktadır. ve o ağacın yağı (öyle arı duru, öyle parlak ki) neredeyse ateş değmeden de ışık verecek: nur üstüne nur! allah, (erişmek isteyeni) nuruna eriştirir; işte (bunun içindir ki) allah insanlara örnekler vermektedir; çünkü her şeyi bütün boyutlarıyla (yalnızca) allah bilir." - muhammed esed

    öyle bir ayet-i kerime ki, sıkıntıdan uykuya dalamadığında, içine çeşit çeşit darlık girdiğinde hatırlanması suretiyle ferahlatır insanı. sırf o nurun mâhiyetini düşünmek, tüm kâinatı kapladığını hissetmek bile kâfidir.
  • zeytinin ne batıya ne de doğuya nispet edilemeyeceğini ifade eden ayettir. gerçekten de ne doğu asyada ne de amerika kıtasında zeytin ağacı bulamazsınız. ekilse bile yetişmiyor. bu sebeple; o zaman amerika kıtasının keşfedilmediğini de hesaba katarak, ayetteki açık mucizeyi görebiliriz.
  • ayasofyanin da kubbesinin tavanina islidir.