şükela:  tümü | bugün
 • istanbul üniversitesi sbf maliye hocalarından, doçent. bugün hayatını kaybetmiş ne yazık ki. kendisiyle hiç tanışmamış olsam da sıklıkla yollarımız kesişti kitaplarda, dergilerde, makalelerde.
  2008 yılında sav yayınlarından çıkan doktora tezinin kitaplaştırılmış hali olan "birikim, yolsuzluk 1980 sonrası türkiye’de bankacılık sektörü" adlı çalışmasında neredeyse altını çizmediğim hiçbir satır kalmamıştı. fuat ercan ekolünün sermayenin döngüsü yaklaşımından hareketle türkiye kapitalizmini bankacılık üzerinden tanımlayan mükemmel bir çalışmaydı. dipnot yayınlarından çıkan türkiye kapitalizminin güncel sorunları adlı serideki finans sermayesi hakkındaki makaleleri, özgür üniversite kitaplığı'ndan çıkan ekonomik kurumlar ve kavramlar sözlüğü'ndeki yolsuzluk, banka sermayesi maddeleri, okuyanın hayli ufkunu açan çalışmalardır. bütün bunlara ilaveten bir taraftan da kadın çalışmaları konusunda da aktifti. kadın emeği, sınıf ve toplumsal cinsiyet, marksizm ve feminizm üzerine pek çok değerli makalesi, bildirisi bulunmakta.

  bu kadar erken bir yaşta aramızdan ayrılması çok büyük bir kayıp. üzgünüm.
 • bugün hayatını kaybetmiş, çok sevgili hocamız. ışıklar içinde uyusun.
 • kanser sebebiyle vefat eden 1972 hatay/hassa doğumlu akademisyen, yazar.

  tanımıyorum ama daha önce birkaç yazısına denk gelmiştim. bugün de birkaç kişi paylaşınca vefat haberini ve nereli olduğunu öğrendim. hassa ilçesinden olmasına çok şaşırdım. bütün hassa'da toplasan 5-10 tane sosyalist ya vardır ya yoktur. işte nuray ergüneş oruç da onlardan biriydi ama maalesef genç yaşta vefat etti. allah rahmet eylesin.

  özgeçmişi;

  --- spoiler ---

  1972 yılında hatay’ın hassa ilçesinde doğdu. ilk ve ortaöğrenimini burada tamamladı.

  çukurova üniversitesi, iktisadi idari bilimler fakültesi’nde iktisat öğrenimi gördü (1988-1993). yüksek lisansını ve doktorasını marmara üniversitesi, iktisadi idari bilimler fakültesi, kalkınma iktisadı iktisadi büyüme bölümünde tamamladı. post doktorasını ise university of london-school of oriental and african studies, department of economics’te (ingiltere) 2007-2008 yılları arasında yaptı.

  öğrenciliği sırasında sosyalist harekete katılan ve feminist harekette yer alan nuray ergüneş oruç, aralarında toplumsal özgürlük gazetesi, siyaset gazetesi, praksis dergisi’nin ve siyasihaber web sitesinin yer aldığı çok sayıda yayına yazılar yazdı. toplumsal özgürlük gazetesinin yayın kurulu üyeliğini yaptı.

  ergüneş, “bankalar, birikim, yolsuzluk - 1980 sonrası türkiye'de bankacılık çok sayıda sektörü” ile “neoliberal dönüşüm sürecinde üniversiteler” (sinan alçın ile birlikte) kitaplarının yazarıdır. ayrıca çeşitli kitaplara yazılarıyla katkı bulundu.

  nuray ergüneş, tarık oruç ile evlidir.
  --- spoiler ---