şükela:  tümü | bugün
 • osmanlı padisahlarinda 3. muradın annesidir. kulliye tasarimi mimar sinan ait olan atik valde camisini yaptirmistir.
 • onbırıncı osmanlı padısahı 2.selım'in esı,3.murat'ın
  annesıdır.yahudı asıllıdır.ogluna es olarak sectıgı safıye sultan'la aralarındakı anlasmazlık ve guc kavgası yuzunden osmanlı sarayı entrıka yuvası halıne gelmıstır.
 • çoğu kez safiye sultan sanılan cecilia venier-baffo ` : birçok tarihçiye göre` aslında kendisidir. bu karışıklığın sebebi safiye sultan'ın da nurbanu gibi venedikli olması ve iyi bir aileden gelmesidir. safiye sultan'ın gerçek adı sophia'dır. yine başka tarihçiler ise nurbanu'nun bir yahudi olduğunu söylerler ve buna kanıt olarak valide sultanlığı sırasında istanbullu bir yahudi olan ester kira (ester handeli, kiraze) denen kadınla sıkı ilişkilerini gösterirler.
  on iki, on üç yaşlarındayken esir alınan nurbanu, hürrem sultan'ın dikkatini çeker. hürrem, zekasından, endamından etkilendiği bu kumral kızın çok iyi bir eğitimden geçirilmesini emreder. aradan beş, altı yıl geçer. nurbanu bu sefer anlamlı güzelliğiyle hürrem sultan'ın dikkatini çeker. hürrem araştırdığında bu kızın o kız olduğunu fark eder. selim'in gelecekteki eşi bellidir artık.
  nurbanu sultan için derler ki osmanlı sarayındaki gelmiş geçmiş en güzel hanım ve valide sultandır. hatta yine doğruluğundan emin olamayacağımız bir kaynakta safiye sultan'ın, nurbanu'yu ilk görüşünde güzelliğinden çok etkilendiği ve sonrasında onun için "şimdiye kadar gördüğüm en güzel kadındı." dediği rivayet olunur.
  bunun dışında ii. selim'in bütün zamparalıklarını çekmiş, son derece sabırlı ve akıllı bir kadındır.
 • şehzade murat'ın annesi olması dolayısıyla yahudi olan ilk padişah anasıdır.
 • ismi ışık kraliçesi veya ışık saçan kraliçe anlamına gelir. hepimizin bildiği gibi nur arapçada ışık, banu da farsçada kraliçe, prenses anlamına gelir. bu ismi ona hürrem sultan'ın verdiği sanılmaktadır. dönem tarihçilerinin tasvirlerine göre beline kadar uzanan siyah saçları ve güzel kara veya yeşil gözleri vardır, balık etidir.
 • barbaros hayrettin paşa'nın 1537'deki korfu seferinde osmanlı donanması tarafından esir alınan ve osmanlı hanedanı'nda valide sultan sıfatını ilk kez taşıyan sultan. oğlu üçüncü murat o zamana kadar daha önce kullanılmamış olan valide sultan sıfatını ilke kez annesi için kullanmıştır. ayrıca gelini safiye sultan ile de daimi bir rekabete sahip olan ve bu sayede rivayete göre köle pazarında cariye fiyatlarının, o dönem, 10 kat artmasına neden olmuş kendileri. naaşı da ayasofya camii'ndeki ikinci selim türbesi'nde bulunmaktadır.
 • osmanlı'nın en güzel valide sultanı olduğu rivayet edilir. safiye sultan ile nurbanu sultan'ın her ikisinin de baffo ailesinden geldiği bilinmektedir. nurbanu tahtını safiye'ye bırakmıştır. gözleri yeşil olduğu ve sarayda her sultanın bir renk takıntısı olduğu için, nurbanu'nun da kendine yeşil rengi seçtiği söylenir. misal hürrem erguvan rengini, mihrimah da maviyi seviyormuş. ben şahsen siyahtan yanayım. bu lüzumlu bilgileri artık bir yerde kullanırsınız.
  osmanlı magazin kısa bir aradan sonra devam edecek.
 • nurbanu valide sultan hürrem sultan'ın aslında şehzade mehmet ile evlenmesi için kendisinin ve mihrimah sultanın yetiştirdiği cecilia baffo isimli venedikli biridir. şehzade mehmet ölünce hürrem sultan'ın şehzade beyazıt'ı tahta geçirmek istemesine rağmen nurbanu'nun sarı selim'le evlenmesi ve sultan muradın tahta çıkması ile valide sultan olarak tarihe geçmiştir.safiye sultan ile karıştırılmasının nedeni.safiye sultanın adının da sophia cecilia baffo olması ve nurbanu sultan'ın kuzeni olmasıdır.korfu valisinin kızıdır.
 • "sana gönderdiğim nurbanu, gelmiş geçmiş cariyeler içinde güzellikte eşine az rastlanır cilve edada mümtaz, naz ve niyazda serefnaz bir afettir." hürrem sultan'ın oğlu selim'e yazdığı mektuptan