şükela:  tümü | bugün
 • tüm pistler içerisinde en çok orgazm sıvısı çıkarttıran -kendimden biliyorum- bir virajı barındıran pist. herhalde başka kimse benim haz aldığım kadar almamış olucak ki isim bile verilmemiş. mümkünse ben buraya quant virajı demek istiyorum. fakat "nerde ulan bu viraj...dallama" diyenler olacagını düşünerek dunlop virajından sonraki viraj olarak tarif edebiliriz.

  viraj girişi ve çıkışının uygunlugu nedeniyle zaten yeterince hızlı dönülebilen bir virajdır. ama buna ek olarak virajın iç apeks kısmı içeriye doğru megillendirilmiştir. nascar pistlerine benzer bir şekilde eğim verilmiştir. eğer bu eğimi kullanabilirseniz virajdan full throttle geçebilirsiniz. fakat viraj kişisel nedenlerle hayli zorlu hale gelebilir. virajı geçerken alacagınız haz yüzünden, şiddetli bir orgazm yaşarsanız, "ha!...ha!...ahhhh...haa...ahhhh...ouuuahhh" diyerekten sarsıntılarla, aracın kontrolünü kaybedebilirsiniz. ki en son iki-üç yıl önce orgazm olmuşsanız, bu viraja geldiğinizde çimlere çıkın, pisti cut edin. evet, pitten geçme cezası alabilirsiniz ama hayatınızdan daha önemli değil ki canım...

  ayrıca, yine bu nurburgring denen pistte, fren noktasını tutturma hadisesinde biraz kabiliyet isteyen bir viraj kompleksi vardır ki buna veedol s adını takmışlar. itt-bogen kıvrımından geçip süratle bu viraja doğru yaklaşırsınız. fakat ortada viraj diye bişi yoktur daha, itt-bogen ile veedol s girişi arasında kalan bölüm tatlı bir tırmanıştır. virajı göremezsiniz. virajın girişini görmeden frene basmanız gerekir. allah razı olsun ki, tam fren noktasına bi "<-" tabelası koymuşlar. sonra sert bi şikanla karşılaşırsınız. aman sakın "duz geçerim, bordürleri kullanırım" demeyin, alıp atıveriyor valla. o bodürler o yükseklikte, o sertlikte oldukça o şikan duz geçilmez.

  coca cola virajı da aldatıcıdır. apeks açıklıgı oldukça fazla olduğu için viraj içerisinde ilerledikçe "şimdi start-finishi görücem, gördüm, görüyorum" dersiniz fakat viraj hala tüm acımasızlıgıyla kıvrımını içlere doğru devam ettirir. çogu zaman bu noktada understeer yaşanır.

  ayrıca yağmurlu havalarda en zorlu pistlerden biri olur çıkar nürburgring. kuru zemin lastikleriyle ıslak zeminde ilerlemesi neredeyse imkansızdır. diğer pistlerde zemin ıslak olsada sucu mahir gibi piskopatlar kuru zemin lastikleriyle mucizelere doğru ilerleyebilir. fakat bu nurburgring'e sökmez. understeer olmasa oversteer, hiç olmadı fren noktasını kaçırırsınız. işte sucu mahircim, her yarış sonrası rekabetçi viraj rekabetçi viraj diyosun ya, asıl rekabetçi virajlar ıslak nurburgringde bulunur. öle ota boka rekabetçi viraj denmez. gerek intermediate1deki pistin oldukça yavaş dönülen bölümleri olsun, gerekse full throttle dönülen virajlar çekilmez, dönülmez bir hal alır.

  haa unutmadan, quant virajı gibi dunlop ve ford virajlarının iç kısımlarında da nascar eğimi bulunur. ama bu virajlar oldukça yavaş geçildiği ve "aman allah, understeer mi yaşıyom ne" demekten haz maz alınmaz. bu virajların tiyosuda aynıdır. virajın egimini kullanmak lazım, iç, derin bölgeden apekse deyip gazlamak lazım.
 • jeremy clarksonun kendi rekorunu kirip sevindigi pist nurburgring degil, modern pistin hemen kuzeyinde bulunan nordschleife pistidir. keza f1 icin kullanilan pistte 6 viraj iki sikan bulunur.

  (bkz: nordschleife)
 • (bkz: rock am ring)
 • bu pistin bir virajına "michael schumacher" in adı verilmiştir..

  (bkz: schumacher virajı)
 • bu pistin uzunluğu 5147 metredir.
 • rock am ring festivali, formula 1, yil boyunca duzenlenen envai ce$it yari$lar ile almanya'nin en populer atraksiyon noktalarindan biridir. ismi de nedense pek cekicidir, ü-u falan dudaklar cemcuk olur akar gider insanin agzindan.
 • 1997 ve 1998 yıllarında luxembourg gp'lerine ev sahipliği yapmış pist.
 • pist içi yükseklik farkı fazla olan bir pist. hele bir düzlükten sonra bir ilk viraj var ki, ölüm virajı maşallah. sağa dönerken aşağı iniş var.