şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dragos nasıl orhantepe oluysa, bu ilçemize de yanındaki dağdan nur yağmıştır ...
 • an itibariyle sislerle kaplı olup buz gibi havası bulunan bir belde.
 • nurdağı dediğimiz ilçe gaziantep'e bağlı. adana'dan 130 km, osmaniye 50, maraş 40 gaziantep 140km.

  yani en uzak mesafesi bağlı olduğu ile ait. en çok kendine yabancı, en çok kendinden uzak.

  adana'dan maraş'a gitmek istersen nurdağı'na uğraman lazım. osmaniye'den antep'e, maraş'a gitmek istersen de aynı şekilde. adıyaman, kilis gibi biraz daha uzakta olan ama yine buradan geçilmesi gereken yerleri saymıyorum bile.
  zorunluluk bir nevi bu ilçe. coğrafi konumu sebebi ile büyümüş, büyüdüğü için ilçe olmus, dörtyol ağzında olduğu için de her geçenin uğraması gereken bir yer olmuş.
  artı değeri yok, güleryüzü yok, sadece orada...
  boğaz köprüsünden geçmek için gişeye uğraman lazım, ama onun bir sebebi var, para ödeyeceksin.. ne bileyim hastaneye gittiğinde kayıt yaptıracaksın ki işlemlerin otomatize olsun. bunlar da bir zorunluluk; fakat hepsinin bir anlamı var.
  ama bu nurdağının yarattığı zorunluluğun hiç bir anlamı yok.. tuvaletlere konulan resim tabloları gibi... ne sanatsal bir yönü var, ne de vaktini geçirtecek bir şey. orada öyle duruyor ve tüm defekasyonuna şahitlik ediyor. koku veriyor desen yok, temizlik desen yok, komiklik desen o da yok...

  kurulduğu yerde olduğu için büyümüş, bayındırlık kuralları ne gerekiyorsa onu yapmış, fazlasını eklememiş bir yer. dünyadaki gri renge örnek bir ilçe adeta. ne akarı var, ne kokarı.
 • gaziantep'in bir ilçesi. tarıma elverişli toprakları var. uçsuz bucaksız ovaların hemen yanında toros dağlarının son uzantıları bulunur.
 • (bkz: gavurdağı) engin nurşani ve salatası ile ünlüdür.