şükela:  tümü | bugün
 • sehrin gerçek adi nürnberg'dir; nuremberg ingilizcesi, amerikancasidir. bavyera eyaletinin munih'ten sonra ikinci büyük sehridir.
 • (bkz: nürnberg)
 • kıyıda köşede kalmış bir filmdir. hapishane bahçesinde hermann goering'in amerikalı doktor subayla yaptığı konuşma kayda değerdir.
 • 2000 yılı mahsulu, yves simoneau tarafından yönetilmiş olan kanada / abd ortak yapımı film.

  tv için 2 bölümlük bir dizi olarak çekilen bu film, joseph e persico tarafından yazılmış olan "nuremberg: infany on trial" adlı eserden uyarlanmıştır.
  başrollerde alec baldwin, christopher plummer, brian cox, michael ironside ve filmin başında sadece birkaç dakika gözüken bergman figürü max von sydow.
  film, ikinci dünya sonrası galip gelen müttefik kuvvetlerinin, alman savaş suçlularını yargıladığı meşhur nürnberg duruşmalarını konu ediniyor. izlenesi.

  "evil is the absence of empathy."
 • alec baldwin nin hermann goring i oynayan karaktere 2-3 defa ters ters baktığı yüzeysel, basit ve amaçsızca çekilmiş filmi.
  savaş suçluları nürnberg de sonradan restore edilmiş bir binada yargılanırlar. alec baldwin sekreteriyle aşk yaşar ama duygularını amerikaya geri dönüşe saklar. yargılanan ss ler 4 ana maddeden sorumlu tutulup ipe, 10 ve 20 yıla ya da beraate gönderilir. bu kadar sığ işlenmiş, hiçbir tutanağı esas almamış gereksiz hatta ayıp bir filmdir. adamlar toplu kıydıkları insanların derilerinden abajur yapmış iken, böylesi salak saçma üstünkörü bir yargılanmaya konu olmuş filmdir bu. izlenmemesi siddetle tavsiye olunur.
 • etkileyici bir film. schindler's list'i birkaç kez izledim fakat nuremberg beni derinden etkiledi, insanın varoluşuna derin izler katıyor. savaşta ele geçirilen yüksek rütbeli askerler ile bürokratların müttefik olan fransa, ingiltere, amerika ve rusya tarafından ortak yargıçlar ile birlikte nuremberg şehrinde yargılanmalarını konu almakta film. tarihte ilk defa dünya barışına karşı işlenen suçlar için kurulan mahkeme ; nürnberg mahkemeleri . bu şehrin seçilmesi nürnberg yasaları'nın oluşumuna karşı bilinçli bir tercihtir büyük olasılıkla. dr. wilhelm stuckart yasaların oluşumunda katkı sağlarken acaba bu hazin sonu hiç düşünmüş müydü. conspiracy adlı filmde anlatılan toplantıda tartışarak zorla aldırılan karar bu bu filmdeki mahkemede gösterilen kamplardan çekilen görüntülerin içeriğinin sebebini oluşturuyor.

  --- spoiler ---

  elsie douglas (jill hennessy) : ben hâlâ anlamıyorum. anlayacağımı da düşünmüyorum. uygar bir toplum, başka uygar bir topluma bunu nasıl yapabilir?
  yargıç jackson (alec baldwin) : belki de uygarlık abartılıyordur.

  uygar (medeni) olan bir toplum uygar olmayan bir topluma istediğini yapabilir mi demek istiyor acaba keşifler sonucunda aztek ve inka gibi yerli topluluklara yapılanlar gibi. amerika'nın asıl sahipleri olan kızılderililere amerika'nın yaptığı asimilasyon ve soykırım gibi. ya da medeni olmayan bir toplum her istediğini yapabilir mi? atalarına yapılan soykırımın ardına saklanarak katliam yapan israil için de böyle bir film çekseler ne güzel olurdu. lenin ve stalin rusyasının yaptıkları, ingilizlerin sömürgelerinde, fransızların kuzey afrika'da yaptıkları, abd'nin ortadoğuda yaptıkları dünya barışına karşı işlenen suçlar olarak niçin uluslararası mahkemelerde bu şekilde yargılanmıyor...

  alman komutanın, amerikalı psikolog yüzbaşıya hiroşima'da japonlara yaptığınız neydi? japonları toplama kamplarına almadınız mı? dediğinde savaştaydık ve yanlıştı cevabı geldi amerikalıdan. niçin yargılanmadıklarını sormadı alman mareşal. aynı zamanda amerikan ordusunda da zenci askerlerin beyazlar ile aynı otobüslere binmediğini, birlik yönetmelerine izin verilmediğini, amerikanın ayrılıkçı yasalara sahip olurken almanya'nın anti-semitizmi benimsemesinin neden farklı olduğunu da sormakta.

  --- spoiler ---
 • eichmann ve conspiracy filmleri ile birlikte izlenmesini önerdiğim film. farklı yönetmenler ve kadrolarla çekilmiş olsa da üçleme gibidirler.

  filmin tek kötü yanı savcı karakterinin asistanıyla yaşadığı yasak aşk. böyle bir filmin içinde alakaya maydanoz olmuş. onun dışında güzel film. özellikle goring karakteri ilgi çekicidir.
 • --- spoiler ---

  2000 abd-kanada yapımı tarih-savaş-drama filmi. yves simoneau'nun yönettiği film, televizyon filmi olarak çekilmesine karşın, nürnberg mahkemeleri temalı son derece kaliteli bir yapımdır. film, joseph e. persico'nun nuremberg infamy on trial kitabından uyarlanmıştır. filmin başrollerinde alec baldwin, brian cox, christopher plummer, jill hennessy, matt craven, colm feore, christopher heyerdahl, michael ironside ve max von sydowson gibi çok ünlü oyuncular rol almıştır. kanımca judgment at nuremberg kadar olmasa da, oldukça etkileyici bir film olduğu söylenebilir. ayrıca filmde brian cox'un hermann göring performansı dikkatle izlenmelidir. son olarak, filmin imdb.com puanı 7,4/10'dur.

  konusu
  ikinci dünya savaşı'nın bitiminde nürnberg'de nazileri yargılamak için savaşı kazanan devletler tarafından kurulan nürnberg uluslararası askeri ceza mahkemesi'nin öyküsü...

  imdb.com - http://www.imdb.com/title/tt0208629/

  wikipedia - https://en.wikipedia.org/…iki/nuremberg_(2000_film)

  trailer - https://www.youtube.com/watch?v=q5e-5d13pie

  --- spoiler ---
 • o korkunç savaşla ilgili onca, üstelik birçoğu artık bıkkınlık getirebilecek düzeyde birbirinin benzeri film varken, böylesine önemli bir konuda, bildiğim kadarıyla sadece iki filmden biri. diğerini henüz izlemeden, kısaca hakkında söylenebilecek en fazla bir kaç şey; amerikalıların, kurgusal american dream moduna uygun popüler tarzda, bu korkunç trajedinin son ürünlerinden, tarihteki önemli yerini almış konu hakkında fena sayılmayacak bir film. he yaşananları tek taraflı anlatmaması, filmin tek artısı.
hesabın var mı? giriş yap