şükela:  tümü | bugün
  • istanbul 29 mayıs üniversitesi hocalarından. 1950'de erzincan'da doğdu. erzurum eğitim enstitüsünde türkçe bölümü'ne devam etti. ardından öğretmenliğe başladı. çeşitli ilkokul ve liselerde türkçe ve türk edebiyatı dersleri verdi. dershanelerde hocalık yaptı; üniversite hazırlık kitabı, test kitapları hazırladı. uzun bir aradan sonra lisans eğitimini tamamladı, "dinî türk halk hikayelerinde geyik, güvercin ve deve hikayeleri" teziyle marmara üniversitesi'nde yüksek lisansını bitirdi. kocaeli ve kültür üniversitelerinde çalıştı. otuz yıla yakın zamandır tdv islam ansiklopedisi'nde müellif-redaktördür, istanbul 29 mayıs üniversitesi'de türk dili ve türk halk edebiyatı ile ilgili dersler vermektedir.

yirmi kadar kitabı olan albayrak'ın ansiklopedik halk edebiyatı terimleri sözlüğü sahasında ilk ve türkiye türkçesinde atasözleri kitabı sahasının en kapsamlı çalışması olma özelliğini korumaktadır.

fotoğrafları:

http://media.dunyabizim.com/…/nurettin-albayrak.jpg
    http://b.vimeocdn.com/ts/137/542/137542230_640.jpg

ek: 2013 başında `halk edebiyatı kapsamı biçimi ve tür özellikleri-literatürü` adlı bir çalışması yayınlandı.
  • ben buna ayar oluyorum arkadaş. kağıtta isteneni veremeyeni mi, dersi takip etmeyeni mi, hoca ile çekişeni mi, çizmeyi aşıp işi terbiyesizliğe dökeni mi... işte böylesi öğrenci tipleri kendilerini "özgür" saydıkları böylesi ortamda bik bik edip yalan dolan konuşmayı marifet biliyorlar. böylesi tipler, akademik dünyanın disiplini karşısında liseli gibi trip atıyor; yetmiyor, yalan söylüyor.

ne eski kafalılığı kalmış, ne çekilmezliği. bacım, siz çekemiyorsanız kusuru kendinizde aramak lazım gelmez mi? daha "bazı" sıfatından haberi olmayanlar "öğrencileri emekli olmasını dört gözle beklemektedir." diye cümle kurabiliyor. aman güleceğim geldi, herkesi kendi gibi sanıp işi sanal lince dökmek böyle bir şey olsa gerek. yemezler.

yalanın en yalanı ise şu: "halk edebiyatı kan ağlıyormuş". pes vallahi! önce, pek çok üniversitede halk edebiyatının kimlerin eline kaldığına bakmalı, sonra konuşmalı. kitaptan öğrendiğini aktarmaktan başkasını yapmayanı mı makbul sazıyla, sözüyle halk edebiyatının içinde olup ders vereni mi? ah, şu hayattan emekli olup azalarak bitseniz keşke...

tanım: elifi görse mertek sanacakların klavye başında çamur atmaya çalıştığı akademisyen.

yakalandığı hastalıktan rehâ-yâb olamayıp 15 ekim 2016 günü vefat etti. allah rahmet eylesin.
  • "ansiklopedik halk edebiyatı sözlüğü"yle tanıdığım bir araştırmacıydı. haftasonunda vefat etmiş. kendisinden geriye akademik mirası kaldı, birkaçı şuradan görülebilir.

vaktiyle, orhan okay'a ulaşabilmem için, bana yardımcı olmuştu telefonda, randevu ayarlamıştı. 29 mayıs üniversitesi'nde orhan hocayla aynı odayı paylaşıyormuş. orhan hocayla görüşmeye gittiğimde orada olsaydı, tanışacaktık. şimdi kaybını duyunca rehberimdeki numarasına üzüntüyle baktım. allah rahmet eylesin.