şükela:  tümü | bugün soru sor
 • nurettin soyer. bu isim 12 eylül'ün diğer sembol isimleri gibi hep yaptıklarıyla hatırlanacak. unutulmaması gerekiyor zaten. emekli hava hakim albay olarak izmir'e yerleşmişti. izmir'de 98'de öldü. öldüğünde yüzünü görenler, yüzüne bakamadıklarını söylemişlerdi.
  12 mart 1971 döneminde izmir sıkıyönetim savcısı olarak görev yaptı. 12 eylül 1980 döneminde ankara sıkıyönetim savcısı oldu. mhp, msp ve dev-yol davalarının iddianameleri ondan soruldu.

  özellikle mamak askeri cezaevi'nde yapılan işkencelerden sorumlu tutuldu. hususen ülkücü mahkûmlara işkence yapma konusunda uzmanlığı vardır. tornavidayla burun bükmek, şişeye oturtmak, vücutta yara açıp tuz basmak, tenasül uzuvlarına elektrik vermek gibi işkenceleri yönetti; yapılanlara ses çıkarmadı.

  kendisi yazlığında hayatın keyfini çıkarmış, hesap vermeden bu topraklardan da bu dünyadan da göçmüştür.

  (bkz: esat oktay yıldıran)
 • mamak c5'in içinde yankılanan çığlıkların sebebi olduğu söylenir. ilginçtir can dündar'ın yazılarından birinde kendisinden ecevit'i kurtaran savcı diye bahsedilmiş ve bu, anılarına dayandırılmıştır. nurettin soyer için aynen şu tanımlama yapılmış: soyer, dürüst, demokrat, cesur bir askerdi... (bkz: http://www.candundar.com.tr/index.php?did=928)

  c5 dehşetini yaşayanlara söyleyin bunu bakalım.
 • muhsin yazıcıoğlu'nun hapis yattığı yıllarda, işkence sırasında yüzünü gördüğünü, gözleri bağlıyken ayakkabısı ve pantolonunu gördüğünü, ayrıca falaka sırasında da yüzünü gördüğünü iddia ettiği zamanın savcısı.
 • (1964 - 22.10.1993)

  1964 yılında bartın ilinde doğan ve kendisi gibi öğretmen nurhayat hanımla evli olan a.nurettin soyer'in gözde adında bir çocuğu vardır. babası hüseyin, annesi güner zeliha'dır.

  erzurum atatürk üniversitesi fen-edebiyat fakültesi almanca bölümü mezunu olan a.nurettin soyer diyarbakır lice kutlu köyü ilkokulu öğretmeni iken, 22.10.1993 tarihinde diyarbakır ili lice ilçesi kıralan köyünde şehit edilmiştir.
 • 80'lerde cumhuriyet'te adını genelde "farklı bir asker", "demokrat bir kişi" tonlamalarıyla gördüğümü hayal meyal hatırladığım askerî rejim icracısı.

  "önce asker"dir. savcılığı ve hakimliği de, şayet gerçekse sosyal demokratlığı da daha sonra gelir. böyle bakmak gerek sanırım.
 • (bkz: c-5/#17049667) bahsi geçen soyer.
 • tunç soyer'in babası. (bkz: tunç soyer/@minnoklokumcuk)
 • zamanında siyasilerin "vur arslanım, kır, as kes" gazlama ve direktiflerine harfiyen uymuş, adaletin terazisini siyasilerin isteğine göre bozmuş, hukukun namusunu kirletmiş birisidir.

  günümüzde yine siyasilerin talimatına göre karar veren, hukuku katleden ağır ceza reislerini görünce aklıma geldi. umarım onların da aklına gelir de gelecekte nasıl hatırlanacaklarını görürler