şükela:  tümü | bugün
  • ismini her duydugumda, 1993 yazinda hemen her gun yagmur yagarken, haftanin 2 gunu musluktan su aktigi icin, haftanin geri kalan 5 gunu abimle elimizde bidonlarla camide kuyruk kavgasi yaptigimiz gunleri, eminonu'nde cop daglarinin resmini ceken turistleri hatirladigim belediye baskani.
  • istanbullular tarafından sevilmemesinin nedenini şehre lale dikmemek olarak açıklayan yandaşları varken sırtı yere gelmez. fanatizm, nurettin sözen belediyeciliğini (karşısında kim olursa olsun) övmeye kadar gittiyse susup oturmak gerekir artık. insan aklı nisyanla maluldür diyecek oluyorum ama unutacak kadar olmadı, bir sebeple sürekli hatırlıyoruz sözen belediyeciliğini.
  • benim için düşümdeki istanbul'dur. anlatayım:
    1989'da belediye başkanlığı sırasında "düşümdeki istanbul" konulu ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin katılabileceği bir resim (ayrıca kompozisyon) yarışması düzenlenmişti. öğretmen emrivakiyle en güzel resim yapan kontenjanından ben ve kankam neşe'nin yarışmaya katılacağını söyledi. öğretmenin lafının üstüne laf olmazdı. çizdik attık, çizdik attık. sonunda sultanahmet camii, çevresi ve önünde oturan turistleri çizdiğimi hatırlıyorum. mahallede kapatılmayan kazıntılardan ötürü fareler cirit atıyor, okula ayağımızda bir karış çamurla gidiyoruz, sular 15 günde bir geliyor; ben peyzaj peşindeyim. aklıma gelen en güzel manzara resimdekiydi herhalde. neyse. neşe de epey kalabalık görünen bir resim çizmişti. postayla göndermek için geçti artık, dolayısıyla resimleri elden teslim görevini babama verdik. bize yıl gibi gelen aylardan sonra sonuçlar açıklandı. o gudik resimlerle ne ben ne arkadaşım dereceye giremedik tabii. yarışmaya katılan (galiba) herkese dereceye giren resimler ve kompozisyonların olduğu kuşe baskılı "düşümdeki istanbul" kitabıyla adımıza düzenlenmiş bir başarı belgesi göndermişler. altta da nurettin sözen'in imzası var. yalnız ismimi yanlış yazmışlar, bir harf eksik. saflığıma doymayayım, sanıyorum ki belediye başkanı oturup tek tek belgelerin isim kısmını doldurmuş! belgeyi ve kitabı okula övünerek getirdiğimde neşe kızılca kıyameti kopardı: "resmi benimkinden 'güzel' olduğu için babam onunkini değil sadece benimkini teslim etmişti, hem öyle olmasa belgesi nerdeydi, niye gelmemişti. kıskanmıştım onu, yalancıydım işte".
    neşe'yle dostluğumuz da işte bu yarışmayla ve hâlâ sakladığım o dandik belgeyle yalan oldu.
  • 90'lı yılların başı istanbul'un çöplerin toplanmadığı için pislikten geçilmediği ve susuzlukla boğuştuğu bir dönemdi. kentin pek çok bölgesinde çöp büyük çöp yığınları oluşmuştu. susuzluk öyle ciddi boyuttaydı ki bazı bölgelere haftada bir defa su verilebiliyordu. işte o dönemin shp'li belediye başkanı nurettin sözen'di. ergun göknel'le birlikte yalovadan tankerlerle su taşımak, terkos gölüne deniz suyu pompalamak gibi ilginç projelerle susuzlukla mücadele etmeye çalışmış ama doğal olarak bu projelerin hiç biri işe yaramamış ve daha sonra da bilindiği üzere iski skandalı patlak vermişti.

not: o dönemde deniz baykal shp genel sekreteriydi.
  • inanılmaz kötü bir belediyecilik kariyeri sonrası tayyip erdoğan'ı olduğundan daha başarılı gözükmesini sağlayarak bilmeden başımıza büyük bir bela sarmış istanbul'un eski belediye başkanı.
  • bilenler bilir, su an istanbul'da guzel olan ne varsa hepsinin ya projesini ya da temelini atan kisidir. saymak gerekirse:

1. metro projesi ve insaati sozen zamaninda basladi. tramvay calismaya onun zamaninda basladi. (minubus ve taksi esnafi sozene ofke kustu bunlar yapildigi zaman)

2. istanbulun dogalgaz altyapisi sozen zamaninda yapildi, ilk dogalgaz kullanimi onun zamaninda oldu. daha once kisin istanbulda aksamlari disari cikilmazdi (dogalgazin gelmesi komur ithalatcilari ve ureticilerinin cok tepkisin cekti)

3. taksim meydani ve istiklal caddesi sozen zamaninda yayalastirildi. bugun istiklal caddesi diye bir sey varsa sozen sayesinde (istiklal caddesinin vizyonsuz esnafi, trafik olmayinca satislarimiz azalacak diye sozeni uzun sure proteso etti)

4. bugun istanbulun avrupa yakasinda sahil yolu varsa bunu sozen'e borclusunuz. zeytinburnu sahilindeki deri fabrikalari pisligini sozen bitirmis ve oraya sahil boyunca yol ve park yapmistir. ayrica bogazdaki sahil yolu genisletilmis ve yalilarin onunden denize kazik cakilarak yol yapilmistir ve bogaz halka acilmistir. (kazik projesi dalan zamaninda basladi sanirim ve yali sahipleri cok kizdi tabi buna)

5. halicin temizlenmesi projesi sozen zamaninda yapildi (bitirmek tayyip'e nasip oldu)

6. istanbul'da bugun su sorun yoksa, bu da sozen zamaninda porjesi baslatilan istiranca daglarindan ve kocali'den istanbul'a su getiren hatlar sayesindedir. (bu da tayyip zamaninda bitirildi)

7. istanbul belediyeseindeki butun iscilere sendika ve grev hakki verildi. (sag olsun isciler bunu derhal sozene karsi kullanip cop grevlerine basladir, meshur cop haberleri o zaman cikti. sonra tayyip geldi, sendika mendika dinlemeden hepsin kapinin onune koydu ve taseron donemi basladi.

8. istanbul'da fakira fukaraya once insan projesiyle yardim eden ilk baskan sozendir. gunluk sut ve erzak dagiltilrdi fakir bolgelerde.

9. cem uzan'in istanbul belediyesinde olan yasadisi baglantilarini durduran kisi sozendir. bu nedenle zamanin tek ozel tv'si star tv'de her gun engin ardic ve gulgun feyman araciligiyla sozene hakaret edilirdi.

10. istanbul'un sluetini bozan gokdelenlere (suzer plaza, taksim park otel vs vs) sozen izin vermemis hatta yuksek hatlari yiktirmistir. ama tabi tayyip bey gelince hepsi izini aldi.

11. istanbuldaki belediye otobusu sayisi ve hat sayisi sozen zamaninda artmis, yoksul bolgerele daha fazla hizmet baslamistir.

tabi butun bunlara ragmen chp'nin parti ici mucadelesi nedeniyle, sozenin onu kesildir ve tekrar aday gosterilmedi. tayyip erdogan sozen'in yaptiklarin devam ettirecegini soyleyerek gecekondu oylarinin tamamini aldi ve secildi. yani bilinenin aksine, tayyip erdoganin baskan secilmesinin sebebi sozen degil, sozenin aday gosterilmemesdir. arka planda ne pazarliklar yapti chp yonetimi bilinmez.

pazar pazar sozen'i savundurttunuz bana amk.
  • metro'yu ve istanbul'un halihazırda kullandığımız su şebekesini planlayan ve temelini atan kişi.
  • tayyip erdoğan'ın şu anki konumunda yadsınamaz payı vardır bu adamın. istanbullu'yu öyle bir bezdirmişti ki, unutmak mümkün değil. o koltuğa oturdu mu, oturtuldu mu; isteyerek mi, zorla mı mühim değil. mühim olan elini bir taşın altına koydun mu, kaldırmak. kaldırmaya çabalamak. çocuktum o zaman ama hâlâ unutmadım. o çöp dağları, kesilip gelmeyen sular... oofff... şu var bir de, nurettin sözen iyiydi falan deniyor. paralel evrende iyiydi herhâlde. zira bu tarafta iyi olsaydı, gene o seçilirdi. o zamanlar durum öyle kötüydü ki, sırf su sorununu çözen biri bile peygamber muamelesi görebilirdi. fırsatı değerlendiren bir başkası oldu...
  • 2009 yerel seçimleri için hiçbir partiden aday olmayan adamdır. yazılanları okudum da bir an aday gösterildi sandım. meğersem adam 15 sene önce görevini tamamlamış. iyi yaptığı bazı şeyler varmış, kötü yaptığı şeyler büyük çoğunluktaymış. çok ama çok başarısız bir belediye başkanıymış, istanbul'u batırmış. bence de öyle.

tamam da bunların 1 buçuk ay sonraki seçimlerle ne alakası var? "nurettin sözen kötü bir belediyecilik yapmıştır, o zaman chp'nin mevcut adayı da kötü bir belediyecilik yapacaktır"a bağlamak istiyorsanız, onu kimse yemez işte.
  • kendisi zamaninda damga vuran olay olan susuzluk ve coplerin toplanmamasi olayi gercek anlamda bir yil yasanmistir.
    bunlari bugun sanki 5 yil o sekilde gecmis gibi gosteren kisilere de ne demeli bilemiyorum.
    cop toplanmasi olayi daha sonra baskan rte tarafindan coplerin taseron firmalara ihale edilmesi ve grev yapanlarin dunyasinin dar edilmesi yontemi ile cozulmustur.
    bugun ibb ve bagli birimlerde isci haklari gre vs gibi seylerin bas harflerini bile kullanmaniz mumkun degildir.