şükela:  tümü | bugün
  • iki saattir nuri bilge ile sohbet ediyoruz. o pek rakı sevmese de bugün bana eşlik etti. normalde yemekte şarap içer.

sinema senaryo konuşurken o yanımızdaki diğer kişilerle konuşurken ben ekşi sözlükte bir zamanlar anadolu'da başlığının canlandığını gördüm. ekşi sözlük okuyor musun dedim. ekşi ne lan dedi. sonrasında yazdıklarınızı okumaya başladı. sonra ben sıkıldım ver ya şu telefonu dedikçe adam okuyor. türkiye'de beni seven bu kadar insan varmıymış o zaman filmlerime neden gelmiyorlar diye mırıldandı.

ben de ilgi çekici olur diye bir kaç soru sordum. paylaşıyorum kendi izniyle.

asklepios26eses: bu ekşi sözlükteki çocukların yazdıkları hakkında ne düşünüyorsun.

nbc: türkiye'de böyle sanatsever sinema hakkında bilgili insan olduğunu sanmıyordum. ama en çok beni eleştiren yorumları beğendim. benim filmlerimde hiçbir şey olmadığını söyleyenleri ise anlayamadım. benim filmlerim hayatı anlatır. her insanın karşısına her gün süpermen çıkmaz. insanların hayatı filmlerdeki gibi hızlı değişmez. ben hayatın fotoğrafını çekiyorum.

asklepios26eses: ya senin londra'da fotoğrafçılık eğitimi aldığını ve çok iyi bir kadraj kurucusu olduğunu biliyorum. ama bence senaryo yazmamalısın. bir çok iyi senarist var onlar yazsın sen çek.

nbc: senaryoda benden bir şeyler olmazsa o film bana ait olmaz. iyi bir senarist olmadığımı düşünebilirsin. ancak ben en çok senaryo yazmayı seviyorum. insan sevdiği şeyi yapmalı. ayrıca bir zamanlar anadolu'da filminde ercan kesal ve eşimden yardım aldım.

asklepios26eses: peki ekşi sözlük sinema severlerine bir mesajın var mı.

nbc: böyle bir yer böyle insanlar olduğunu bilmiyordum. gerçekten böyle insanların olduğunu görmek bana güç verdi. hepsini çok sevdim ve gözlerinden öpüyorum. onlardan tek isteğim olacak. sanatı sevsinler takip etsinler. beni seven sevmeyen tüm arkadaşlara selam. sinema sizle çok daha güzel.

elçiye zeval olmazmış.

edit: nuri bilge ceylan ulaşılamayacak biri mi. işi olmadığı sürece herkesle görüşür. aile dostumuz. ayrıca ulan ben de yönetmenim:) başarısız olsa da.

(bkz: şizofren filmi)

(bkz: ekşi sözlük türk sinema tarihini değiştiriyor)

edit2: nuri bilge ceylan sanki tanrı ben onunla konuşmuşum gibi espriler yapılıyor. mütevazi bir adamdır.
  • serin hikaye birader
  • (bkz: ybsg)
  • zeki demirkubuz'u niye davet etmediniz?
  • nuri bilge ceylan kodekten haberi var miymiş?

(bkz: reddit ama)
  • ben de quentin tarantino ile oturuyorum şu an. ''sözlük çok bozdu'' diyor kendisi.

o değil de bir caps koysa ne göt oluruz belli değil.
  • yalanda olsa (gerçek değil demedim) güzel bir röportaj olmuş asklepios26eses tebrikler. ama nuri bilge ceylan bey, ekşisözlük ne lan tepkinizi beğenmedim.
  • ben sözlükten birinin nuri bilge ceylan'la konuşmasından çok ekşisözlükten haberi olmamasına şaşırdım.