şükela:  tümü | bugün
 • 69 yaşındaki karikatüristi hapse atan iktidar, senin de sonun 79 yaşındaki gazeteci hüseyin cahit yalçın'ı hapse atan demokrat parti gibi olacak!

  http://www.diken.com.tr/…-nuri-kurtcebe-tutuklandi/

  edit:adamcağız bir de yıllardır akciğer kanseri ile mücadele ediyormuş, işte akp iktidarın zalimliğinin bir göstergesi daha...
 • bir amatör karikatürist 2010 yılında dergide işi yayınlanırsa uykusuz ve penguenden 30 lira telif ücreti alırdı.

  2016 yılında bu ücret hala 30 tl idi.

  dergi ücretleri ise 1.5 tl'den 4 tl'ye yükselmişti.

  şimdi dergilerin içinde bir yerlerde bu durumu kınayan bir şeyler yazar, çizerler.

  ama esasında hepsi lüksüne inanılmaz düşkün, bildiklerini paylaşmak için hiçbir şey yapmayan, bencil insanlardır.

  bu ülkenin mizahçıları bırakın yaşayan efsanelerine, ne yazık ki onlara her şeyi öğreten ovuz abi'lerine bile ihanet ettiler.

  siyasetçiyi üzerinde sinekler uçuşan bir bok olarak çizen mizahçılardan, amatörüne 30 lira veren, dergi çalışanlarının maaşını ödemeden uygulama yapıp oradan para kazanan, eski işleri yayınlayıp özür dilemeyen, sürekli kitap çıkararak instagram'daki aptal kitlelere fırat falan satan mizahçılara...

  türkiye'de mizahın anasını yine mizahçılar, "oğuz aral'a rağmen" sikmiştir.

  gerçek mizahçılar ise bedel ödeyenlerdir.
 • şöyle bir adam yakalama kararı çıkartılarak hapse atılıyor* ve bu, adalet arama platformuna dönen ekşi sözlük'te bile kimsenin umrunda olmuyor. yazık lan bize.
 • bir saat kadar önce cumhurbaşkanına hakaret (!) içeren karikatürleri
  sebebiyle tutuklanan türkiye'nin yetiştirdiği en büyük çizerlerden aynı zamanda da müzisyen. yönetim her geçen gün sanata, bilime olan nefretini artırarak göstermeye devam ediyor. bokunuzda boğulun artık ne diyeyim başka söylenecek söz kalmadı.

  haber linki
 • bir kişi düşünün;

  tarikat ve cemaatlerle işbirliği yapmamış, orduyu dağıtmamış, devlette kadrolaşmamış, örtülü ödenekleri milyar tl lere kadar çıkarıp keyfine göre harcamamış, hakkında pek çok yolsuzluk gemicikler sıfırlayalım babacım söylentisi olmamış, vergi kaçırmamış, videolarla insanlara şantaj yapmamış.

  ee peki ne yapmış?

  karikatür çizmiş ve hapsedilmiş.

  içler acısı bir dönemi yaşıyoruz.
 • bize bugunlerde demokrasi diye itelenen sey aslinda gercek demokrasi falan degil.
  hadi sıkıysa simdiki cizerler cizsinler bu sekilde malum zatı.

  https://eksiup.com/abf05366b31
  https://eksiup.com/bc0a9fd6632
  https://eksiup.com/bf053493c69
 • karikatür yoluyla abdullah gül’e hakaret ettiği gerekçesiyle 11 ay 20 gün hapis cezası almıştır.

  cezanın infazı ise 5 yıl ertelenince kurtcebe, mahkeme kararını 5 yıl çizmemeye yönelik bir rüşvet olarak değerlendirmiştir.

  bu arada karikatürü eksik çizdiği, oraya bir kaç zatın daha eklenmesi gerektiği yönünde vatandaş tarafından pek çok fikir de beyan edilmiştir.
 • eskiden gırgır, çarşaf gibi mizah dergileri vardı ve bu dergilerde dönemin başbakanı, cumhurbaşkanı ya da siyasi olarak o gün kim popüler ise karikatürlerle hicvedilirdi. 12 eylül döneminde dahi karikatürden dolayı kimsenin içeriye girdiğini duymadık. sanata neden bu kadar tahammülsüzlük bilinmez. o zamanlar kimse bize hakaret edildi diyerek çizerleri süründürmüyordu. rahmetli demirel, ecevit, özal ve niceleri muhtemelen gülüp geçiyordu karikatürlerine. nuri kurtcebe'yi küçüklüğümden beri bilirim. çocuklar için çizgi öyküler yapardı 80'li yıllarda. onun gibi değerli bir sanatçının bu duruma düşmesi çok üzücü. ülkemizin sanat anlayışında geldiği son nokta.
 • avukatının açıklamasına göre:
  “nuri kurtcebe, fethiye 2. asliye ceza mahkemesinin 2017 yılında vermiş olduğu bir karar nedeniyle, hakkında yakalama kararı çıkarılarak dün akşam yakalanmış ve bu gün 4.6.2018 tarihinde yalova cezaevine konulmuştur. kararda; 2015 yılının ilk dokuz ayında çizmiş olduğu karikatürlerde cumhurbaşkanına hakaret suçunu işlediği gerekçesi ile 1 yıl 2 ay 15 gün süre ile hapsedilmesine karar verilmiş, bir üst mahkemeye yapılan itiraz reddedilmiştir”
  “bütün dünyada kabul edilen yasal bir gerçek olarak, sanatçıların eserlerini özgür bir biçimde sunmaları ve siyasetle uğraşan kişilerin eleştirilere, diğer kişilere nazaran çok daha fazla açık ve mütehammil olmaları gerektiği yolundadır. kaldıki mahkeme kararında hangi çizim ve ifadenin hakaret teşkil ettiği açık bir şekilde yer almamış ve kurtcebe’nin, bazı kişilerin kendi sayfasına girerek müdahale etikleri ve kendisine ait olmayan ifadeleri facebook sayfasına koydukları yolundaki savunması nazara alınmamış ve bu yolda bir inceleme yapılmamıştır. tamamen bir sanatçı ruhuyla, para ve makam gibi hiç ilintisi olmayan yetmiş yaşlarındaki bir sanatçının uğradığı bu duruma üzülmemek mümkün değildir"