şükela:  tümü | bugün
 • 1927'den 1938'e kadar her an atatürk'ün yanında bulunan kütüphanecisi.
  ata ile ilgili anılarını oğlu m.kemal ulusu "atatürk'ün yanıbaşında" adlı kitapta derlemiştir.
 • 12 yıl atatürk'ün yanında bulunmuş kütüphanecisidir kendisi.

  bir röportajındabelirtmiş: atatürk, eski meclise daha ortada olmayan siyasi partiler için -çok partili sisteme yönelik- salonlar yaptırmış. demokrasi odaklı bir insanın farkı hemen belli oluyor yaptığı işlerden. bizimkiler de ellerinden gelse boğazlayıp tek başlarına yönetecekler.
 • atatürk'ün 12 yıl yanında bulunmuş kütüphanecisi. atatürkle alakalı anılarına buradan ulaşabilirsiniz.

  özellikle 1928 yılında yeni alfebeyi askeri bandoya şarkı yaptırıp, mesai çıkışı herkesin duyabileceği şekilde çaldırması çok efsanevi bi düşünce. ayrıca şu anda geometride kullandığımız, toplam, çarpım, kare vs gibi isimlerin kendisinin uzun geceler bazen 48 saat uykusuz çalışarak değiştirmesi ise efsaneninde ötesi.
 • anılarında atatürk'ü bir tarafa çekiştirme kaygısı gütmeden anlatmış ve bizleri müthiş derecede aydınlatmış güzel insan.

  anılarının derlendiği (bkz: atatürk'ün yanı başında) kitabını mutlaka okumalısınız. aksi takdirde atatürk'ü tam anlamıyla tanımış olamazsınız...
 • nuri ulusu'nun kendisi atatürk'ün kütüphanecisi olmasının yanında babası ise paşayı samsuna götüren bandırma vapurunun çarkıbaşıdır. 14 mayıs 1919'da babasını yolcu etmeye gittiğinde mustafa kemal paşayı da görmek için babasına ısrar eder, babası da ısrarına dayanamayıp paşadan izin ister. ve milli mücadeleyi başlatmak üzere yola çıkan mustafa kemal paşayı yolcu eden son kişi nuri ulusu'dur.

hesabın var mı? giriş yap