şükela:  tümü | bugün
 • nuriler diyarıdır. burada yaşayan herkes nuri'dir.
 • afgan emiri abdurrahman han sayesinde islam'la şereflenen diyar.
 • afganistan'ın kuzeydoğusunda bulunna ilginç bir bölgedir. vilayet ismini nuristanlılardan almıştır, bu bölgesinin 19. yüzyıla kadarki adı ise kafiristan'mış çünkü burada yaşayan halk uzunca bir süre kendi pagan dinlerine inanmış, islamiyeti reddetmişler. bu topraklar müslümanlar tarafından işgal edilince zorla din değiştirmişler ve isimleri nuristan yapılmıştır.

  soylarının büyük iskender'e dayandığına inanırlar. bir çoğu sarışın ve renkli gözlüdür. pakistan'daki kalaşlar ile aynı soydandırlar.

  http://pastmist.files.wordpress.com/…istan-1990.jpg
  http://amren.com/…hives/2009/09/22/kalasha_girl.jpg
  http://amren.com/…rchives/2009/09/22/kalash boy.jpg
 • afganistan’da bulunan eski adı kafiristan olan olan bölgedir. marco polo seyahatnamesinde buradan şu şekilde bahsetmektedir: “bunların kendilerine özgü bir dili vardır. buranın insanları putlara tapan putperestlerdir ve esmerdirler. birçok büyü ve şeytansı sanatı bilirler ve iblisleri çağırmakla vakit geçirirler. erkekler kulaklarında halkalar ve altın, gümüş, inci ve imkanlarına göre değerli taşlardan, çok ustalıkla işlenmiş küpeler takarlar. şen şakrak, çok kötü niyetli ve hilekardırlar, geleneklerinde acımasızca ustalaşmışlardır. bu vilayet çok sıcaktır. yedikleri tek şey pirinç ve baharatlı eylerdir; burada şehvet günahı öyle yaygındır ki bundan hiç söz etmek istemiyorum.”
 • kafiristan'ın sadece afganistan'da kalan bölümüdür. kafiristan'ın afganistan tarafında kalan kalaşlar'ının islam'a geçmeleri yani "nurlanmaları" üzerine kafiristan'ın bu kısmına nuristan denilmiştir ama bir coğrafi bölge olarak, tıpkı pakistan'da kalan kafiristan kısmı gibi burası da yani nuristan da kafiristan'ın bir parçasıdır. afganistan'daki kafiristan parçası olan nuristan ile pakistan'daki kafiristan parçasının tamamı kafiristan'dır.

  nuristan ve elbette tüm kafiristan halkının kökeni için avar türkleri ile kimi proto-türk unsurlar, büyük iskender'in fethi ile gelen makedonyalılar, kök ari ırk gibi henüz tam olarak netleşmeyen iddialar olmakla birlikte, halen bu iddialar kanıtlanamamıştır.
 • balkanları almışlar küçültüp asyanın ortasına yerleştirmişler.

hesabın var mı? giriş yap