şükela:  tümü | bugün
  • aşırı demokratik ülkemizin kurbanlarından. eyleme katıldı diye, greve gitti diye başına gelmedik kalmamış, bakınız.

berkin elvan eylemine giden akademisyene terfi cezası
    bir rektörlüğün araştırma görevlisiyle mücadelesi
  • 23 aralık'ta ilk davası görülecek eski hocamın, arkadaşımın.

hikayesini ilk ağızdan dinlemek isterseniz sizi bu linkte bekliyor olacak.
  • son zamanlarda kazanmanın ne demek olduğunu unutan yüreğimize su serpmiştir.

şöyle bir açıklama geldi kendisinden;

--- alıntı ---

sevgili dostlar;

geçen hafta duruşmasına girdiğimiz, 109 günlük süremin öğrenim süreme eklenmesi davası bugün sonuçlandı. davayı kazandık. mahkeme eskişehir osmangazi üniversitesinin öğrenim süremi uzatmama kararını hukuksuz bularak iptal etti.

gerekçeli kararın yazılmasını bekliyoruz. durumu değerlendirdikten sonra tekrar bir açıklama yapacağım.

desteğini esirgemeyen, yanımda olan herkese çok teşekkür ederim.

--- alıntı ---
  • "hakkımda verilen açığa alma kararını tanımıyorum. işimi istiyorum.
    selçuk üniveritesinin hakkımda verdiği açığa alma kararına karşı, bu karar geri çekilene, görevime dönene kadar sürecek bir oturma eylemine başlayacaktım bugün. ankara'da yüksel caddesinde oturma eylemine başlamak üzere basın açıklaması yapmak için toplandık. polislerin anıtın önünde beklememize bile tahammülleri yoktu. bir kadının tek başına yapacağı bir eylem için yüzden fazla çevik kuvvet polisi getirmişler. acizlik değil de ne bu? ne pankart açabildik ne açıklamayı okumaya başlayabildim. "açığa alınmış bir akademisyenim" dememle saldırmaları bir oldu. etrafta yaklaşık yirmi kişi vardı, beşimizi gözaltına aldılar. akşam emniyetten bırakıldık.
    yarın 13:30'da aynı yerde olacağım. hakkımı aramamı engelleyemeyecekler.
    işimi istiyorum! alacağım!
    emekçiyiz haklıyız kazanacağız!" nuriye gülmen
  • bugün bir kez daha, tek başına yaptığı eylem yerinde, yüksel caddesi'nde gözaltına alınmıştır.
  • akademinin onurudur.
    kafasını kuma gömen tüm öğretim üyelerinin yüzüne vurulan bir tokattır. tek kişilik bir ordudur. sıra size gelince ne olacak yahu demeyeceğin. sıra hiçbir zaman onlara gelmez. çünkü onlar g.t yalayıcılığına alıştıkları, omurgaları olmadığı için nuriye hocamızı anlayamazlar.

ne güzel demiş kemal özer üstad:

"öyleyse bütün köprüleri atacaksın,
    yenilsen de yürüyeceksin, dönüş yok;
    doğacaksın kendi yangının küllerinden,
    değiştirinceye kadar bu yurdun yazgısını."
  • "direniş güncesi (6. gün) ve çağrı

aynı heyecanı her gün duyuyorum. gözaltına alınma anına kadar kalbim gümbür gümbür atıyor. gözaltı aracına binince soluk soluğa kalmış bir halde oluyorum, yavaş yavaş sakinleşiyorum.

bugün ikinci dakikada alındım. anıtın önüne geçer geçmez oturdum. polisler hemen geldiler. toplantı ve gösteri yürüyüşlerine muhalefet ettiğimi, burada oturamayacağımı, oturmaya devam edersem gözaltına alınacağınımı söylediler.

toplantı ya da gösteri yapmadığımı, sadece oturduğumu söyledim. sonra etraftaki insanlara anlatmaya başladım. yine küçük bir halka oluştu etrafta. insanların ilgisi üstümüzde toplandı. önceki günden ders çıkarmış polisler, hemen müdahale ettiler. hüseyin yine yanımdaydı. anıttan bulvara kadar olan mesafe polis eşliğinde zorla götürülmek için oldukça uzun sayılır. bir taraftan polislerin sürüklemelerine, çekiştirmelerine engel olmaya çalışıp, diğer taraftan insanlara derdimi anlatmayı denedim yine. soluk soluğa kaldığım için sesimi düzgün kullanamıyorum. kesik kesik, çatlak bir sesle, olanca öfkemle bağırdım: "hırsız değiliz, katil değiliz, darbeci değiliz, emekçiyiz. bizi işimizden atıyorlar, açığa alıyorlar. işimizi istediğimiz için gözaltına alıyorlar!" sonra yine bir hengame. hüseyin'e ters kelepçe yapmaya çalıştılar, bir taraftan avukatımıza saldırdılar. beni de hareketsiz duracak şekilde tuttular. bu kez daha büyük bir kalabalık toplandı. sahiplenenler, polise tepki gösterenler oldu. bir türlü hangi araca bindireceklerine karar veremedikleri için beş dakikadan uzun süre bulvarda kaldık.

anlık fotoğraflar kalıyor zihnimde her günkü gözaltı deneyimimden. saliseyle ölçülebilecek, insanlarla göz göze gelme anları. avukatımızın polislerin saldırısına uğradığı an. hüseyin'e kelepçe takılırken polislerin üstüne atlamaya çalışmam. sonra arabaya bindiriliyoruz ve biliyoruz ki gazi hastanesine gideceğiz.

ardından çankaya emniyeti, tekrar sağlık kontrolü ve salıverilme. iki buçuk saatte tüm işlemler bitti. ilk sağlık kontrolünde acun'la ve onunla birlikte gözaltına alınan kesk'li kamu emekçileriyle karşılaştık.arkadaşlarımızın gözaltı aracına gittik, hal hatır ettik. hepsi iyilerdi. acun'u ayrı bir araçta tutuyorlarmış. aracın kapısını da açmamışlar. birden "nuriye" diyen bir ses duydum. derinden geliyordu. kara camların ardından birbirimizle selamlaştık. asıl kucaklaşmamız hastane içinde oldu. sanki yıllardır görüşmemişiz gibi kucaklaştık. çok anlamlıydı. bugünün duygusu, o kucaklaşmanın bende bıraktığı iz. güç veren, aynı duygu ve düşüncelerle bir yola girmiş olan iki insanın kaderdaşça, yoldaşça, kardeşçe sarılması. "elimizdesiniz, suçlusunuz, canınıza okuyacağız" diyen düşmanca gözlere inat.

bugün de para cezası kestiler. büyük bir nümayişle yapılan gözaltılardan sonra, kabahatler kanunundan para cezası kesmeleri komik oluyor tabii. orantısız bir durum. ama yapacak başka bir şeyleri de yok. 2911'e muhalefetten işlem yapamıyorlar "toplantı ya da gösteri yürüyüşü"nün koşulları oluşmadığı için. geçen gün polislerden biri itiraf etti. "sizi her gün niye getiriyorlar, anlamıyorum, dövizde suç unsuru yok, topanma yok, yürüyüş yok."

orada oturursam, haksızlığa uğramış olan tüm kamu emekçilerinin cesaret bulacağını biliyorlar. oranın bir şölen yerine dönüşeceğini, bir direniş alanı olacağını biliyorlar. sesimizin çok gür çıkabileceğini, yaratıcılığımızla o alanda çok anlamlı şeyler yapabileceğimizi biliyorlar. oraya oturursam insanlara ne çok şey anlatabileceğimizi, halktan saklanan, yalanlarla üstü örtülen her şeyi bir bir ifşa edeceğimizi biliyorlar. oraya oturursam, artık kazanmış sayılacağımı biliyorlar. o yüzden böyle saçma, tutarsız işler yapıyorlar. yeter ki oturmayayım, gerisi teferruat.

illa ki oturacağım. dünyanın en güzel manzaralı yerini verseler, ormanlar içinde, kuş cıvıltıları arasında otur deseler, yok, anıtımı isterim diyeceğim. o anıtın önünde oturacağım. bedeli ne olursa olsun.

yarın saat 12:30'da oradayım. hiç olmazsa, uzaktan da olsa göz kırpmaya gelin."

#nuriyegülmen

http://inadinahaber.org/…un-ve-cagri-nuriye-gulmen/
  • bugün yüksel caddesi'nde kendisinin göreve iadesi icin pankart açan iki liseli kız ögrenci gözaltına alındı.
    hak iadesi talebine bile tahammül edilemiyor artık ülkemde. demokrasinin sadece isimden ibaret olduğunun göstergelerinden bir nuriye hoca.
  • dün, hak arayışının 6. gününde 6. defa gözaltına alınmıştı.
    bugün direnişinin 7. günü.
    eğer yine susturulursa, birileri haksızlığı 7'de 7 defa yapmış olacak.
  • artık sadece kendisi değil, kendisinin gözaltına alınmasını protesto eden lise öğrencileri, kendisinin gözaltına alınmasını kayda alan gazeteciler de gözaltına alınmaya başladı.

yakında kendisinin gözaltına alındığını görenleri de alırlar.

https://www.youtube.com/watch?v=57dzvpzfj98