şükela:  tümü | bugün soru sor
 • alman kanının korunması esasına dayanan anti-semitist yasalar bütünü
 • adolf hitler tarafından düzenlenip nazi partisi tarafından bir toplantıyla onaylanan yahudi hedefli ırkçı bir yasadır.
 • yahudi karşıtı kampanyadır.kısaca açıklamak gerekirse;

  15 eylül 1935'te nürnberg'de yıllık nazi partisi toplantısında kararlaştırılan nazi almanyası'nda antisemitik yasalardır. yasalar, alman ve yahudi insanlarını sınıflandırmıştır. bu kanuna göre, ari ırktan olmayanlar alt sınıf insanlardır ve ari ırkına ait insanlar ile evlenmeleri yasaklanmıştır.
 • 1935'te çıkarılan; yahudilerin, romanların ve eşcinsellerin fişlendiği, ırklar ve etnik gruplar arasındaki evliliklerin yasaklandığı, ideolojik düşmanlar olan sosyalistler, komünistler hatta sosyalist demokratların hapse atıldığı yada öldürüldüğü yasalardır.
 • "nürnberg yasaları (almanca: nürnberger gesetze), 15 eylül 1935'te nürnberg'de yıllık nazi partisi toplantısında kararlaştırılan nazi almanyası'nda antisemitik yasalardı. yasalar, alman ve yahudi insanlarını sınıflandırdı. bu kanuna göre, ari ırktan olmayanlar alt sınıf insanlardır ve ari ırkına ait insanlar ile evlenmeleri yasaklanmıştır.

  yahudi karşıtı kampanyanın dikkate değer başka bir örneği olarak 1 nisan 1933'de yahudi işyerleri sa tarafından boykot edildi ve alman halkının artık yahudilerden alışveriş yapmamaları istendi. bu boykotu yahudi dükkânlarının yağmalanması ve işyeri sahiplerinin acımasızca dövülmesini izledi. yahudilerin doktorluk, eczacılık, askerlik ve birçok diğer meslekleri yapması da yasaklandı. yahudiler artık sadece almanların evinde işçi olarak çalışabileceklerdi."

  https://tr.wikipedia.org/wiki/nürnberg_yasaları