şükela:  tümü | bugün
 • izmir radyosu sanatçılarından nursal ünsal birtek, haktan*, niran* ve nida ünsal'ın biricik anneleridir. ilk evliliğini yine izmir radyosu saz sanatçılarından kanuni ahmet canevi ile yapmıştır. kendisi de uzun yıllar trt izmir radyosu'nda bir çok hizmette bulunmuştur. ege yöresi türkülerinin repertuara girmesine kaynak kişi olarak hizmet eden nursal ünsal, keman da çalmakta* hatta dinlerken biz sevgi kelebeklerini ağlatabilmektedir. kültür bakanlığı devlet sanatçısıdır. rakım erkutlu izmir musuki derneği, sfk türk sanat musikisi derneği, mülkiyeliler birliği musiki derneği, izmir ekonomi üniversitesi'nde hocalık yapmaktadır.

  nasıl bir kısmet, şans, allah vergisidir ki nursal hanım'ın üç evladı da öyle seslere sahiptir ki dinlerken bizleri uçururlar*nitekim kendisi de en büyük hayallerinden birinin evlatları ile aynı sahnede program yapmak olduğunu vurgulamıştır.

  nursal hoca'nın başından bir de talihsiz olay geçmiştir sayın okurlar. nursal hanım'ın ikinci eşi, sürekli alkol almakta ve “seni ve çocukları öldüreceğim” tehditleri savurmaktadır. bunun üzerine birtek, eşini korkutmaya karar verir. bir sabah çocuklarını parka gönderdikten sonra evindeki silahla kocasını korkutmak isterken silahın ateş almasıyla kocasını öldürür. bu kazadan sonra cezaevinde yatan birtek’in çocuklarına ise anneanneleri bakar.

  kendisi ile alakalı daha fazla malumatı bu başlık altından takip edebilirsiniz*

  niran ünsal'la düeti için lütfen:* http://www.youtube.com/watch?v=ztarqir5gxg

  saygılar bizden hocam...
 • güzel bir taksimin ardından sadi ışılay'ın muhayyerkürdi saz semaisini çok lezzetli yorumlamış sanatçı.
  http://www.youtube.com/…pnr2yvlylqy&feature=related
 • kanser hastalığı dolayısıyla bugün vefat etmiştir kendisi. http://www.hurriyet.com.tr/gundem/13226474.asp
 • niran ünsal'ın annesidir.
  ancak görece en önemsiz özelliği budur kendisinin. türkiye'deki en iyi keman icraacılarındandır. trt sanatçısıdır ve ne yazık ki çok uzak olmayan bir geçmişte kanserden sebep aramızdan ayrılmıştır.
 • kendisine sahnede aşık olmuşluğum vardır.

  yaklaşık 15 sene evvel, izmir'de alsancak garı karşısındaki anadolu kulübü'nde kızarkadaşımla yemeğe gittik. o gece sahnedeydi nursal ünsal birtek. yemeğin ilerleyen saatlerine kadar arkasındaki sazlarla muhteşem bir uyum içinde birbirinden duygulu parçalarla gönül telimizi titretti. daha sonra kibarca, istek alabileceğini belirtti. kulüpte yemek yiyen bir takım densizler, türk sanat müziği adı altında 80 sonrası oluşan "eller havaya" tadında pop-arabesk parçalar istediler bu zarif hanımdan. büyüklük göstererek bu parçalardan bir ikisini kendi tarzında okudu, böylece benim gözümde biraz daha büyüdü.

  işte o anlarda hatırladım bu hanımefendinin çektiklerini, ve hiç adetim olmadığı halde bir istek yolladım kendisine: "sevmiyorum seni artık"

  istek parçası eline ulaştığında bir an durakladığını hissettim. daha sonra gözlerini masalara doğru kaldırarak "bu parçayı kimin istediğini sorabilir miyim?" dedi. hafifçe elimi kaldırıp yerimi belli ettim. gözleriyle beni süzüp "bu parçayı bilmek için biraz genç değil misiniz?" diyerek gülümsedi. benim şaşkınlığım sonrasında da sazlarına doğru dönerek "siz bana eşlik edebilecek misiniz? var mı çocuklar bu parça sizde?" dedi. sazlardan olumsuz yanıt alınca da bana yeniden dönüp: "sadece sizin için söyleyeceğim bu parçayı, burada bir tek siz hakediyorsunuz bu benim için de büyük anlamı olan eseri" dedi ve kemanı rica etti kemancısından. önce bir taksim geçti bizlere ve sonra da...

  sevmiyorum seni artık gözlerimi geri ver
  yalanmış yeminlerin hep sözlerimi geri ver
  isyanı tanımazdım ben seni sevmeden önce
  o en mahzun, o en mahcub yüzlerimi geri ver...

  benden o zaman en az 40 yaş büyük o hanımefendi sanatçıya ben orada aşık oldum.

  hüzünlü gözlerinizi asla unutmayacağım, huzur içinde yatın...
 • keman denince akla gelen isimlerdendi rahmetli. türk müziği hocalığı yaparken de titizlendiğini cümle âlem bilirdi.

  korosunda söylemiş olan bir dostumun başından geçendir: dostumun sesi kısılmış, konserde de solosu var ama hırıltılı hırıltılı çıkıyor o billur gibi ses. nursal hanım bakıyor olmayacak, hemen çantasından bir iğne çıkartıyor, "dön bakayım arkanı!!.." diyor. dost telaşlı, "aman hocam, size mahçup olurum, kem küm..." diyor eveleye geveleye. "ben senin annen yaşındayım oğlum, dön bakayım hemen!.." deyince, dost mecburen indiriyor pantolonunu, açıyor kalçasını, rahmetli de iğneyi dehliyor kabaetine. yarım saat sonra sesi açılıyor, bülbüller gibi şakırcasına söylüyor şarkısını.

  konser bitiminde alnından öpüyor birtek, "aslan oğlum benim!.." diyerek.
 • kendisi hakkinda bu kadar az entry girilmis olmasina sasirdigim buyuk sanatci.
 • kemanı beşik olan.
 • sadi ışılay'in muhayyer kürdi saz semaisi'ni surada cok guzel yorumlamis müteveffa keman ustadimiz. nur icinde yatsin.
 • yaşayan ve yaşarken kıymeti bilinmesi gereken çok nadir sanatçılardan biridir. hakkındaki çok az yazı kaleme alınması da üzmüştür, çok iyi bir keman ustası olduğu kadar çok da iyi bir yorumcudur.