1. marmara üniversitesi tarih profesörü.belgelerle uluslararasi rekabette ermeni sorunu'nun kökeni,abd'nin güney kafkasya politikasi olarak ermenistan sorunu 1919-1921 ve bir de celal bayar adinda 3 kitabi var.ermeni sorunu ile ilgili olarak tehcir yasasindan ittihatçilarin bile haberinin olmadigini,talat pasa'nin bir gün elinde bir yaziyla geldigini ve bu sekilde kanunun çiktigini söylüyor.talat pasa'nin anilarinda da bu rahatsizligini dile getirdigini ve tehcir kanunun almanlarin baskisi sonucu çikarilmis olabilecegini söylüyor.ve hakli olarak da türklerden su kadar ermenilerden su kadar kisi öldürülmüs çekismesi yerine olayin perde arkasina,emperyal güçlerin planlarina dikkat çekiyor.
  2. der yayinlari'ndan çıkan iki çalışması vardır:
    1 - belgelerle uluslararası rekabette ermeni sorunu'nun kökeni 1878 - 1918
    (edit: aynı kitabın nisan 2005 baskısını pozitif yayınları çıkarmıştır)
    2 - celal bayar / başbakanlık dönemi 1937-1939
  3. çok derli toplu konuşan bir profesör, saatlerce dinle bıkmazsın cinsinden.
  4. iflah olmaz laiklik savunucusu. sosyal bilimci olmasına rağmen, prof olmasına rağmen düz mantık kullanma kabiliyeti ile insanı şaşırtır. hoş ama hoş kadın. süslü profesör
  5. bu kadini dinlerken ben turk akademyasi adina utanc duydum. siyaset bilim profesoru olan bir akademisyenin yarginin yurutmeye kanunlardan degil bir takim sanrilardan hareketle bu denli mudahale etmesini, ordunun cani sikildikca meclise aba altindan sopa gostermesini yanlislayamamasi turk akademisi adina utanc verici. hele bir de bu insan siyaset bilimciyse iki kere utanmali. siz siyasetci olabilirsiniz... siyaset, siyaset arenasinda yapilabilir. o takdirde siyasetiniz geregi gercekleri gormezsiniz, yalan soylersiniz, ne isterseniz onu yaparsiniz. beni ilgilendirmez. ama akademik kimliginizle konusuyorsaniz, o yukarida dedigim seylerden hic birini yapamazsiniz. bilimin ve icerisinde bulundugunuz pozisyonun size yukledigi bir takim sorumluluklar vardir, bunlari carpitarak konusamazsiniz. carpitmak istiyorsaniz bir seyleri, cubbenizi cikarir siyaset sahnesine cikarsiniz. fakat cubbesi uzerinde oldugu halde hanimefendi at gozluguyle goren gozleri ve prangali dimagi siyasetin sahasini genisletmek yerine daraltmaya yonelik bir caba icerisinde gorunuyor. bu haliyle halk firkasi icerisinde olsa siritmaz belki ama universitede olunca siritiyor.
  6. kendisi-evli mi bilmiyorum- soyimi ile müsemma biri belli ki. tarihci olunmaz dogulur gibi gibi..
  7. sayın cumhurbaskanının kendisini arayıp ermenistana ziyareti hakkında fikrini aldığını iddia eden ayrıca ınkılap kelimesine takmış durumda olan tarihci profesör
  8. habertürkteki bir programda ece temelkuranın sorusuna "valla bana boyle sorular soruyorsunuz sonra ekşi sözlük tuzlu sözlük gibi yerlerde bana darbeci diyolar" şeklinde yanıt veren kişidir.
  9. az önce 'türkiye'nin nabzı' programında, ekşi sözlük'le ilgili; "ekşi sözlük mü, tuzlu sözlük mü ne? benim için "darbeci kadın, nasıl profesör bu?" diyorlar" demiştir. böyle bir heyecanlı, telaşlı konuşmalar. takip etmesi zor.

nurşen mazıcı hakkında bilgi verin