şükela:  tümü | bugün
 • her ne kadar rus yanlısı olduğu zannedilse de ülkesinde diğer türk cumhuriyetlerindekilere kıyasla çok daha fazla rus nüfusu olması sebebiyle "hem musa'ya hem isa'ya yaranayım" diyerek şovenist rusların husumetli sıçrayışlarını engellemek isteyen devlet başkanıdır. 1995 yılında türkiye'den yardım talebinde bulunarak başkenti almatı'dan akmola'ya taşıması (almatı'da rus nüfus hakimdir), devlet kademelerine dikkat çekmeyecek bir şekilde kazakları getirmesi zaten korkulan ve ihtiyaç duyulan rusya'ya karşı devletin kazaklar elinde güçlenmesini sağlamak içindir. orta asya ülkeleri arasında işbirliği için ciddi çalışmaları vardır. bunları yaparken de kimseyi ürkütmemeye çalışmaktadır. çünkü eskiden moskova'ya demir halatlarla bağlı olan kazakistan şimdi de moskova'ya ipek halatlarla bağlı durumdadır.
 • diğer sovyet istanların (bkz: #971728) da olduğu gibi son kazak kominist partisi ba$kanıydı. kazakların, ruslarla en iyi geçinen türki cumhuriyet olmasından dolayı rusya ile ili$kileri çok iyidir. kazak petrolunun rusya üzerinden geçmesine izin vermi$ ve petrol den gelen paranın bir kısmını kendinin ve kendine yakın bazı siyasilere aktarmı$dır. ülke de yapılan bir çok seçimi çok büyük farklarla kazandı ama çoğu seçime hile karı$dırdığı söylenir. 1999'da seçimde en yakın rakibine $aibeli bir $ekilde meydanlara çıkma yasağı koydu ve hala bütün kazak medyasını kontrol ediyor. saparmurat türkmenbaşı ve özbek lider islam kerimov kadar baskıcı bir yönetim $ekli yok.
 • ulkeyi global sermayeye entegre cabalari, bir dunya genci amerikaya egitim icin gondermesi sebebiyle bati perspektifinden diger orta asya ulkelerine nazaran daha demokrat ilerici falan gorunuyor. genc kazaklar da seviyolar ve savunuyorlar bu adami elinden geleni yapiyor falan diye. gerci onlar rusyayi da bizden daha cok seviyolar ya. ah ulan ah.
 • kazakistan cumhurbaşkanı. "dünya nüfusunun çogunluğu asya'dadır. doğal zenginlikler asya'dadır. en zengin kültür asyadadır. gelecek de asyadadır" teşhis, tahlil ve tenzihini yapmıştır.
 • bazı kazakların "nursultan diye başkan istemiyoruz. dansöz ismi gibi!" nidaları eşliğinde protesto edebileceği devlet başkanı. *
 • kazakistan ulusal marşının düzenlemelerini yapmış, devlet adamıdır.
 • ankara'da gençlik parkının hemen önünde oturur vaziyette bir heykeli bulunur.
 • 5 temmuz gecesi abdullah gül'den tutun dimitri medvedev'e, serj sarkisyan'dan viktor yanukoviç'e çok sayıda devlet başkannın da katılımıyla 70. doğumgününü kutlamış kazakistan cumhurbaşkanı...
  ayrıca, ülkenin başkenti astana'nın kuruluş yıldönümünü de kendi doğumgününe denk getirmiş zamanında. böylece bütün şehir de aynı tarihte bayram halinde oluyor.

  bize anca iki sms, üç facebook mesajı, adalet bu mu sözlük....
  (bkz: anne ben de ondan istiyorum)
 • dimitri medvedev kendisini kutlayan konuşmasını kazakça yaptı.

  hem doğum günü hem de astana'nın kuruluş kutlamaları sebebiyle kazakistan'da cumartesi günü iş başı yapılmış olup, devamındaki pazartesi ve salı tatil olmuştur.

  şu meseleyi 3 senedir anlayamıyorum. arkadaş pazartesi ya da salı'ya kadar tatil yapıyorsunuz. sonra yaptığınız tatil günleri için haftasonunu resmi iş günü ilan ediyorsunuz.

  gerçi kazakistan'da nazarbayev'e gelene kadar bin türlü yamuk şey var. varsın babalarının doğum gününü tatille kutlamaya devam etsinler.
167 entry daha

hesabın var mı? giriş yap