şükela:  tümü | bugün
 • sscb'nin mihail gorbaçov ve boris yeltsin'den sonra en etkin kişiliğe sahip bir devlet adamı olan nursultan nazarbayev, kazakistan'da alma-ata'nın hakim bulunduğu kazkalenski yöresindeki çemolgan köyünde dünyaya geldi. lise öğrenimini bitirdikten sonra bir maden ocağına girip maden işçisi olarak çalışmaya başladı.

  daha sonra ukrayna'ya giderek metalurji öğrenimi gördü. 1960 yılında karaganainski bölgesindeki temirtav kentinde kazmetallurgstroy tröstü'nün inşaat işçiliğinde çalıştı. bundan sonra ise karaganda demir-çelik fabrikası'nda çalışmasına devam etti. buradaki yüksek fırında sırasıyla dökümcü, gaz tesisinde usta ve baş usta olarak çalıştı.

  nursultan nazarbayev 1969 yılından itibaren parti çalışmasına yöneldi. temirtav'daki komsomol kent komitesi'nin i. sekreteri oldu. 1971'de bu kentin parti üst komitesinin ii. sekreterliğine seçildi. 1973'te kombinası parti sekreterliği'ne getirildi. 1977'de bölge parti üst komitesi ii. sekreterliği'ne atandı.

  nursultan nazarbayev 1979 yılında kazakistan komünist partisi'nin mk sekreteri oldu. 1984'te kazakistan sovyet yönetimi bakanlar kurulu başkanlığı'nda bulundu. 1989'da kazakistan komünist partisi genel başkanlığı'na seçildi.
  1990 yılının nisan ayında kazakistan cumhuriyeti'nin cumhurbaşkanlığı'na seçilen nursultan nazarbayev, ekonomi sahasında master yapmıştır.
 • (bkz: kazakistan)
 • her ne kadar rus yanlısı olduğu zannedilse de ülkesinde diğer türk cumhuriyetlerindekilere kıyasla çok daha fazla rus nüfusu olması sebebiyle "hem musa'ya hem isa'ya yaranayım" diyerek şovenist rusların husumetli sıçrayışlarını engellemek isteyen devlet başkanıdır. 1995 yılında türkiye'den yardım talebinde bulunarak başkenti almatı'dan akmola'ya taşıması (almatı'da rus nüfus hakimdir), devlet kademelerine dikkat çekmeyecek bir şekilde kazakları getirmesi zaten korkulan ve ihtiyaç duyulan rusya'ya karşı devletin kazaklar elinde güçlenmesini sağlamak içindir. orta asya ülkeleri arasında işbirliği için ciddi çalışmaları vardır. bunları yaparken de kimseyi ürkütmemeye çalışmaktadır. çünkü eskiden moskova'ya demir halatlarla bağlı olan kazakistan şimdi de moskova'ya ipek halatlarla bağlı durumdadır.
 • diğer sovyet istanların (bkz: #971728) da olduğu gibi son kazak kominist partisi ba$kanıydı. kazakların, ruslarla en iyi geçinen türki cumhuriyet olmasından dolayı rusya ile ili$kileri çok iyidir. kazak petrolunun rusya üzerinden geçmesine izin vermi$ ve petrol den gelen paranın bir kısmını kendinin ve kendine yakın bazı siyasilere aktarmı$dır. ülke de yapılan bir çok seçimi çok büyük farklarla kazandı ama çoğu seçime hile karı$dırdığı söylenir. 1999'da seçimde en yakın rakibine $aibeli bir $ekilde meydanlara çıkma yasağı koydu ve hala bütün kazak medyasını kontrol ediyor. saparmurat türkmenbaşı ve özbek lider islam kerimov kadar baskıcı bir yönetim $ekli yok.
 • ulkeyi global sermayeye entegre cabalari, bir dunya genci amerikaya egitim icin gondermesi sebebiyle bati perspektifinden diger orta asya ulkelerine nazaran daha demokrat ilerici falan gorunuyor. genc kazaklar da seviyolar ve savunuyorlar bu adami elinden geleni yapiyor falan diye. gerci onlar rusyayi da bizden daha cok seviyolar ya. ah ulan ah.
 • kazakistan cumhurbaşkanı. "dünya nüfusunun çogunluğu asya'dadır. doğal zenginlikler asya'dadır. en zengin kültür asyadadır. gelecek de asyadadır" teşhis, tahlil ve tenzihini yapmıştır.
 • bazı kazakların "nursultan diye başkan istemiyoruz. dansöz ismi gibi!" nidaları eşliğinde protesto edebileceği devlet başkanı. *
 • kazakistan ulusal marşının düzenlemelerini yapmış, devlet adamıdır.
 • ankara'da gençlik parkının hemen önünde oturur vaziyette bir heykeli bulunur.