şükela:  tümü | bugün soru sor
 • istanbul'un güzide semti kağıthane civarlarında olan nurtepe'nin diğer ismi güzeltepe'dir.ancak otobüsle kaybolduğunuz zaman gidilebilecek bir yerdir.hava karardıktan sonra saat sekiz civarlarında ışıktan zerre olmadığı için boşluk zannettiğiniz anacaddeden gelen bir otomobil tarafından ezilebilirsiniz orada.

  yıllar sonra gelen edit: 13 yıl önce ancak kaybolunca yolumun düştüğü nurtepe, belki de şu an akepe'nin güzide dönüşüm planları içine girmiş, içinde 98 yıl morgıçla oturabildiğiniz ayrıcalıklı yaşam alanları, rezidanzlar, toplu konutlar, toplama kampları filan olmuştur. muhtemeldir.
 • zaman zaman yasadışı sol örgütler tarafından iett otobüslerinin kundaklanması vesilesiyle gündeme gelen kağıthane mahallesi. kağıthane merkezine oranla daha bir yüksekte kalır. ayrıca yine merkeze oranla daha işlek bir yer.
 • 20 yıl kadar oncesinde polisin dahi müdahale edemediği , hala otobüs yakıldığı için sadece hurda otobüslerin yollandığı (birkaç sene evvel yakılan bir çöp kamyonundan sonra aylarca çöp kamyonu gelmediği için kokan) inanılmaz olaylara sahne olmuş mahalle.
 • lüks binalarla çevrili küçük bir semttir.

  sabancı ve işbankası kuleleri bu yoksul semte yukarıdan bakar. genellikle yoksul ailelerin oturduğu bu mahallenin özellikle yaz günlerinde yürüyemeyeceğiniz kadar kalabalık bir caddesi vardır.
 • içinde onlarca tekel bayii bulunan mahalledir.bu mahallede bulunan tekel bayii sayısı kağıthane ilçesinde bulunan tekel bayiilerin sayısından bile fazladır. gecenin köründe kız arkadaşınızla rahatlıkla gezebileceğiniz kadar da nezih bir mahalledir.ayrıca otobüs yakma olayları üzerine kalmıştır,otobüs yakılan mahalle nurtepe mahallesinin hemen yanında bulunan ezeli rakip güzeltepe mahallesidir.
 • mahalleli kadınlar tarafından kurulmuş ilk adim kadin, çevre, kültür ve işletme kooperatifi'ne evsahipliği yapan semt.
  2004'te resmi olarak çalışmaya başlayan kooperatif, iki katlı bir binada çeşitli kurslar düzenlemekte, mahalleli kadınlara kreş, kütüphane gibi olanaklar sağlamakta. nurtepeli kadınların bağımsız iradesi, özverisiyle gerçekleşmiş gurur duyulması gereken bir eser bu kooperatif. kadın emeğini değerlendirme vakfı da büyük destek vermiş.
  nurtepeli kadınların en büyük çekincesi kooperatiflerinin, politik bir güdümü olabileceğinin düşünülmesiymiş. bu yüzden asla geceleri açık tutmuyorlarmış kooperatifi; nurtepe gibi politikayla her zaman iç içe olmuş bir mahallede, geç saatlerde bir binada açık görülen ışığın sadece bir örgüt toplantısını aydınlattığı düşünülürmüş çünkü.
  kooperatifin sürdürdüğü bir faaliyet de, kabul günü sisteminden uyarlanmış, kedv'in geliştirdiği tasarruf grubu. kadınlar belli aralıklarla toplanıp para biriktiriyorlar, bu para ihtiyaç önceliğine göre geri dağıtılıyor.
  ablaların gücü adına diyor ve kendilerini saygıyla selamlıyorum.

  http://www.ilkadim.org.tr/index.asp

  bu da kooperatifle ilgili bir haber: http://www.radikal.com.tr/….php?ek=cts&haberno=6499
 • 22 eylül 2009 nurtepe halk konseri'nin adından da anlaşılacağı üzere ev sahibi...

  konser detayı şöyle ;

  işsizliğe, yoksulluğa, yozlaşmaya karşı halk konseri...

  sanatçılar...

  bajar
  bandista
  erdoğan emir
  koma zerya
  soner soyer

  bilet fiyatı : 5 tl

  22 eylül 2009 salı saat 18:00

  yer : güzeltepe açık hava sahnesi..

  güzeltepe mahallesi. çobançeşme mevkii. kemal türkler caddesi. nurtepe

  (şişli-güzeltepe münibüslerinin son durağı yanı)
 • küçük ama tehlikeli bir mahalle. haftada iki çorbamızın peşine gidiyoruz gece kazara sigaramız filan biterse üçbuçuk atıyoruz. henüz bir olaya rastlamadım fakat; geceleri sanki o boş sokağın, etrafına dizilmiş evlerin, büfelerin, "burası nurtepe, sikerler adamı" der gibi bi hali var.

  güneşli gündüzleriyse o gerilimden eser bırakmıyor; yeşiliyle, çay bahçeleriyle, sempati şelalesi yaratıyor adeta. garip bir yer.