şükela:  tümü | bugün
 • beyoglunda sokak.eski adı polonya sokağı. odakule'nin tam karşısında ziraat bankasının yanındaki sokaktır. beyoglu anadolu lisesi, franz listin istanbulda kaldığı zaman yaşadığı ev, hür ve kabul edilmiş masonlar büyük locası genel merkezi, fransız konsolosunun ikametgahı, papillon diye adlandırılan lycee français d'istanbul bu sokakta yer alırlar.
 • istiklale acılmayan kosesinde tekel in bulundugu, 45lik in birkac metre altına cıkan sokaktır..
 • (bkz: mason locası)
 • "gunes isigi sokagi" manasina gelir ki masonik cagrisimlari olmasi ihtimali kuvvetlidir.
 • su aralar istiklale çikan sokaklar arasinda en guvenli olani. malum emniyet hem fransiz sarayini, hem masonlari, hem beyoglu anadolu lisesini, hem de papillon'u koruyor, her tarafi polis kayniyor sokagin...
 • adı ışığın ışığı anlamına gelen sokak; okulum ve evimin sokağı - aşağıdan beyoğlu'na çıkarken pis yokuştur. yokuşun dibine doğru, iki tarafındaki evler 6 - 7 eylül olaylarından hemen sonra istanbul'u bırakıp giden istanbul rumlarına aitmiş; yüksek tavanlı, görmüş geçirmişliği belli evlerdir. evlerin bazıları pale de frans'ın bahçesine bakar; diğer evlerde süregiden bir la finestra di fronte durumu sözkonusudur.
 • sundugu imkanlar sebebiyle istiklal'e cikan sokaklar icinde belkide en yasanilasi sokak. beyoglu is merkezi'nin altindaki otopark arabasi olanlar icin bulunmaz nimettir ve bu amcalar abonelik fiyatlarini da goreceli olarak insafli belirlerler. sokagin iki ucuna serpilmis olan bilimum bakkal, cakkal, telel, bufe vs. anlik ihtiyaclara cevap vermekte gayet basarilidir. geceleri cogunlukla uyuklasalar bile polisin varligi hirsizlar icin hic yoktan iyi caydirici bir etkendir. ayrica calisan biri icin gunduz hem polis hem ozel guvenligin sokakta olmasi gene hirsiz girme olasiligini dusurur. ote yandan mason locasindan dolayi haftanin 5 gunu hareketli olan bu sokaga aksam 9 ve 11 sularinda aracla giris yapmak insani hayatindan bezdirir.

  son olarak sokagin ismine bir ekleme de ben yapayim; aydinligin isigi
 • eski adı "polonya" veya "leh sokağı" olan sokaktır. sokakta bulunan hür ve kabul edilmiş masonlar locası'ndan dolayı ismi sonradan deği$tirilmi$tir.

  günümüzde ise yeni sokak tabelasında yanlı$ olarak "nur-i ziya" yazmaktadır.

  bu yanlı$a hadi uluengin'in hürriyet gazetesindeki bir yazısında da rastlayabilirsiniz.
  ......
  yeri gelmişken parantez açayım, voltaire lisanındaki kısa adı “ifea” olan ve merkezi nur-i ziya sokağındaki fransız sarayı’nda bulunan yukarıdaki enstitü ülkemizde mevcut en köklü araştırma kurumlarından birisidir.
  ......
  ......

  http://arama.hurriyet.com.tr/…news.aspx?id=14261258
 • muharrif tevratta seytanin bir ikinci ismidir nur ü ziya.. bi nevi seytan bu isimle zikredilir tevratta.
  bu sokakta mason locasinin, büyük mason localarinin genel merkezinin olmasi da ne büyük tesadüf demi dostlar..
 • sokağın ismi nur-i ziya sokak olarak değiştirilmiştir. açınız bakınız harita sitelerinden veya gidip tabelasına da bakabilirsiniz...tarihi nur-u ziya da nuri ziya oldu...değişen pek çok şeyin yanında belki de buna en son takılmak lazım...