*

şükela:  tümü | bugün
 • arap alevileri
 • bir rivayete göre, nusayri adını 11. imam hasan el askeri'nin müridi muhammed bin nusayr'dan almışlar.
  başka bir rivayete göreyse 2. halife döneminde hz. ali yandaşı olan bir kısım askere yandaş anlamına gellen nasara-nüsra adı verilmiş ve isim zamanla belli bir çevrede yaşayan tüm insanlara ortak ad olmuş.
 • türkiye'de özellikle mersin, tarsus, adana, iskenderun, antakya, ve samandağı çevresinde yaşayan nusayriler islamın beş şartını kendilerince (kendi kuralları uyarınca) yerine getirmekte, kıyamet günü ve ruh göçüne inanmaktadırlar. (bunlar nusayrilerin kendilerini anlatırken kullandıkları sözcükler, fakat nusayrilikle ilgili tartışmalar sürmekte.)
 • turkiye'de dogu akdenizde yogunlasmis olan aleviler
 • (bkz: fellah)
  (bkz: arap usagi)
 • recai kutan'ın inançlarını sapık bir alevi anlayışı şeklinde tarif ettiği cemaat.
 • en yogun bulunduklari bolge, suriye'nin akdeniz kiyilari, ozellikle de lazkiye'dir.
 • öncelikle belirtmek gerekir ki, nusayriler yere düşüp parçalanan bardağın parçaları sayısınca çok fırkalara bölünmüş ve biri diğerini kabul etmez hale gelmişlerdir.

  benim burada bahsini edeceğim nusayri fraksiyonu, doğu akdeniz'de bulunan nusayrilerin önemli bir çoğunluğunu teşkil etmekte ve hz. ali'yi (yüz bin defa haşa) allah olarak kabul etmektedir.

  ibadetlerini bizzat ona yaparlar. namaz kılarlar, doğru; ama bu namaz kur'anda anlatılan namaz ritüelinin çok dışındadır. bambaşka bir namaz çeşidi ihdas etmişlerdir. kıraatin, kavemenin, rükunun ve secdenin bambaşka olduğu bir namazları vardır.

  kur'an ile beraber bambaşka referansları, özellikle de hasîbî adlı birinin yorumlarını ictihad, hatta dinin temel ölçüsü kabul ederler. sünnet sahasını, ehl-i sünneti ve müktesebatını bütün bütün reddederler. hz. ebu bekir, hz. ömer, hz. osman ve hz. halid bin velid gibi önemli sahabelere lanet ederler. hatta bu tel'in* işlemini namaz olarak adlandırdıkları ibadette gerçekleştirirler.

  oruçlarında bir sıkıntı yok gibidir. ama ona da bir kulp takmışlardır: sırf sünnilerden farklı olmak için, ramazana önce başlayıp önce bitirirler.

  cami'ye asla gitmezler. "hz. ali cami'de öldürüldü, onun gittiği yere siz ne demeye ve nasıl olur da gitmezsiniz?" dersiniz. "onun öldüğü yer bize haram" derler.

  kur'an'da hacc suresi diye müstakil bir sure mevcut olduğu halde, hacc'a da gitmezler. tüm sünni'leri, hz. ali ve ehl-i beyt düşmanı bilirler. onlara "tüm camilerin baş köşelerinde hz. ali isminin asılı olduğu çerçeveler var, sünniler onu çok sever" dersiniz ve ''ali bendendir ben de ali'denim'' hadisini hatırlatırsınız, inanamazlar, "yalançısın sen" derler. gariptir, garaibtendir..
 • suriye'de iktidari elinde tutmaktadirlar.

hesabın var mı? giriş yap