• feriştahı gelse bile gerçekleştiremeyecek olan olaydır.

hatay, adana, mersin ve civarında yaşayan 1.5 milyon arap alevi o bölgenin öz be öz yerlisidir. eğer birileri gidecekse, bu; onlar değil, onları istemeyenler olacaktır.

kimi nereden kovuyorsun be barzo.

edit: imla
  • ha s*ktir dediğim mübadeledir.

benim de bir fikrim var. türkiye'deki dincilerle arap ülkelerindeki şeriat karşıtları mübadele edilsin herkes rahat etsin. nasıl?
  • ancak soysuz bir köpeğin ağzından çıkabilecek istek.
  • işine geldiği zaman "hatay ne güzel, çiçekli böcekli hoşgörü şehri" diye yorum yapmasını bilen insanların, bunun sebebinin bu toprakların o meşhur mübadeleye(hani ne kadar gayri müslim varsa postaladık ya) maruz edilmediği için hala böyle kalabildiğini anlayamadıklarını gösteren ifade.

hmm, anadolu türklerin. vurduk kırdık savaştık!

aynı mübadelede, türk oldukları halde, hristiyan oldukları için karamandan zorla göç ettirilenler ne olacak peki? onlar, anadolunun çoğu yerinden daha türk sayılırlardı. günahları, sünni müslüman olmamalarıydı.
    çoğu yunanistana gittiğinde, yunanca bilmiyordu ve öğrenmeyi reddetmişlerdi, "böyle şey mi olur nasılsa bir gün anadoluya geri döneriz" demişlerdi.

eee- madem gayri müslimleri gönderdik, biraz daha budayalım ağacı, nusayri alevileri de gitsin diye.
    berbere biraz daha al, biraz daha al diye diye, kel oldun be amca.

"bizim yemeklere göre,bu bölgenin yemekleri de çok daha güzel" .
    hacım sana gelince; sen yağı göndermişsin, eti göndermişsin, tuzu göndermişsin. elinde bir torba pirinç var evet ama bundan pilav olmaz, bunu da anca kaynatır lapa yapar yersin.
    hatayın adamı bunun tadını beğenmez ve yemez. sen beğeniyorsan, sana afiyet olsun.
  • cahil beyanıdır. hamdaniler 8 yüzyılda nüsayri devletini kurduğunda ortalıkta türkler yoktu. yani "kimi kimin toprağından kovuyoruz" derler. kurtuluş savaşında nüsayriler savaştıysa o toprakta hakkı vardır kardeş, türk'ten başkasının hakkı yoktur diyen ya tarihten bihaber ya da ülkeyi bölmeye çalışan terörist zihniyetli kişidir. batı zaten tekrar nüsayri ülkesi kurmaya çalışıyor, bu beyanı yapan cahil, fransızlar tarafından 1920'de tekrar kurulduğunu bilmiyor. bu zihniyetle devam ederse ne olacağını tahmin edebilir heralde.
    bu arada arap alevi deyimi 1920'de ülkeleri tekrar kurulduğunda fransızlar tarafından konulmuş bir isim. daha öncesinde alevi değil, nüsayri diyorlarmış kendilerine.
    ayrıca hafız esad darbe yapınca ben alevi değil arap ve müslümanım demiştir. elbette nüsayri olmadığını göstermez, ancak dini kimliğini kullanmamış ve laik bir devlet kurmuştur. 1. dünya savaşı ardından fransız ingilizlerin çıkmasıyla (dikkatinizi çekerim, çıkmak dedim, kurtuluş savaşı yok) başa getirilen kukla yöneticilere darbe yapmak ne derece yanlıştır bilemem. ancak suriye'nin arap baharından önce gayet refah sahibi bir ülke olduğunu biliyordum. ingiltere'de okuduğum dönem onlarca suriyeli öğrenci devlet tarafından gönderilmişti tam burslu. gelenlerin hepsi de sunni çocuklardı.

biraz daha detaylı bilgi ve harita
  • bizdeki bu tip gerizekalıları uruguayda sığırla mübadele edelim de uruguay sığır görsün biz de kırmızı et.... gut oluruz milletçe inşallah
  • 'kimin toprağından kimi yollayacaksın lan it' diye cevaplanacak troll sıçması.
  • türkleri anadolu'da işgalci gören pezevenklerin ortaya çıkmasını sağlayan mübadele. senin ataların mı savaştı malazgirt'te, pasinler'de, mohaç'ta lan pezevenk. benim atalarım savaşıp anadoluyu türklere miras bırakmışsa anadolu türklerindir. hiç kimsenin söz hakkı da yoktur.
  • hizbulesadçıların zoruna giden mübadele.
hesabın var mı? giriş yap