şükela:  tümü | bugün
 • su anda iskenderun'daymis kendisi, maketi de canakkale'de.
 • "prof. nusret mayın"'ın adına ithaf edilmiş gemi
 • gecenin korunde ingiliz devriye gemilerinden kacarak doktugu 26 mayinla 1.dunya savasinin kaderini degistirmistir.
 • batan mayın gemısının numarası 110 dur.nusret 110 diye anılır turk donanması su an hali hazırda bir mayın dokme gemisine sahiptir ve adı da gene nusrettir. (maketinin bir yerlerde bulunması bu entry baslıgının ıcerıgıne nasıl bır katkıda bulunacaktır bılmem ama meraklıları ıcın eskı ofısımde de bır maketı bulunmaktadır.)
 • tipi : mayın gemisi
  inşa yeri : almanya
  tonajı : 360
  hizmete girişi : 1912
  boyu : 40 m.
  eni : 7.4 m.
  çektiği su : 2 m.
  silahları : 1 adet 7,5/40 top, 2 adet 4,7 top, 2 mk. 5b.
  sürat : 15 mil
  hizmet dışı : 16.06.1957

  hizmet dışı kaldıktan sonra gemi bir süre kaderine terkedimiş.sonra iskenderun'da bir tersane ve
  denizcilik işleri yapan bir firmaya satılmış.adı kaptan nusret olarak değiştirilmiş ve yıllarca gemi
  yük taşıma amaçlı kullanılmış.bir ara üzerinde değişiklikler yapılmış ve tanınmaz hale gelmiş.daha
  sonra iskenderun - kıbrıs arasında yük taşıma seferi sırasında alabora olmuş ve batmış.bir süre
  öylece kaderine terkedilmiş yine.sonra çıkartılmış ve fakat incelemelerde gemiden adam olmaz
  denilerek, restore edilmesinden vazgeçilmiş.
 • son aldığım duyumlara göre restore edilip, müze haline getirilecek gemi.

  bahriye nazırı churchill 1 ağustos 1930 tarihli "la revue de paris" dergisinde şöyle der: "nusrat gemisinin gizlice döktüğü 20 demir kap, ingilizler tarafından başarı ile başlanmış olan çanakkale harekatını durduran bir takım psikolojik karışıklıklar doğurdu. yalnız başına bu engeldir ki, türkiye'yi bir bozgundan kurtardı ve harbi uzattı. bu yüzden mağluplar kadar muzaffer avrupa'da sarsıldı. kendilerini fransa, polonya, galiçya, balkanlar, filistin, suriye ve kuzey italya topraklarının örttüğü 6-7 milyon insan, düşmanlarının kurşun ve gülleleri ile değil, 18 mart sabahı çanakkale'nin kuvvetli akıntısı altında, ağırlıklarına bağlı bulundukları tel halatları üzerinde gerili duran 20 demir kap yüzünden yok olup gitti." kaynak için, (bkz: http://nusret.canakkale.org/tarihi.html)
 • nusret mayin gemisi
  çanakkale boğazı'nda bir gemi,
  kara dumanlarını silerek kara geceden,
  sessiz...
  ölümüne sessiz,
  yürekli...
  ölümüne yürekli,
  suskun,
  suskunluğu umut yüklü
  mayin döküyordu.
  iki adım ötede çelikten canavarlar.
  top var, tüfek var,
  kan var,
  barut var...
  çanakkale boğazı'nda bir gemi,
  toplayıp ta milyonlarca yürekten,
  ateş,
  kan
  ve umut dolu
  bir bir yaban adımlarla
  mayin döküyordu.
  çanakkale boğazı'nda bir gemi
  sıyrılıp da kara geceden
  mutluluğa yürüyordu.

  z. çavuşoğlu
 • nusret mayın gemisinin önemi, çanakkale boğazına mayın döşemiş olması değil, çanakkale boğazına mayınları saldırın hemen öncesinde sabaha karşı döşemiş olmasıdır. müttefik gemileri ve gözcüleri her gece boğazda herhangi bir mayın döşeme aktivitesi var mı diye kontrol ederlerken, nusret mayın gemisi, zaten her yeri mayın dolu olan boğazdan geçip hiç umulmadık bir stratejik noktaya, kimseye fark edilmeden mayın bırakmayı başarmıştır.
  bu arada savunma için şanslı bir nokta ise, saldırı öncesi boğaz üzerinde kontrol uçuşu yapan ingiliz pilotun yeni döşenmiş olan mayinlari fark edememesidir. zira bu ingiliz pilot bu hatasından dolayı (ki hata da değil ya) idam edilmiştir kendi komutanları tarafından.
  bu arada ingilizlerin bir iddiası, deniz savaşları sırasında batan gemilerin çarptığı mayınların türkler tarafından düşenen mayınlar değil, rusların istanbul boğazı önlerine bıraktıkları mayınlar olduğudur. bu serseri mayınların akıntı ile çanakkale boğazına indiklerini iddia etmiştir ingilizler. ancak teknik olarak pek mümkün değildir iddialarının gerçek olması.

  yıllar sonra gelen edit: ilk yazdığım tarihten bugüne geçen yıllar içinde, kontrol uçuşunda nusret'in yeni döşediği mayınları göremediği için idam edilen pilot'un fransız olduğu ve mahkemede yargılanırken üst düzey bir ordu komutanı olan babasının mahkemeye başkanlık ettiği, yani babası tarafından idama mahkum edildiğini iddia eden bir kaç kaynağa rastladım.
  bu kaynaklar hep türk kaynakları, yabancı kaynaklarda böyle bir bilgiye rastlamadım. ancak bu doğru ise gerçek anlamda müthiş bin trajedi, kurgu ise, ona da saygı duymak lazım, o da baba bir kurgu olmuş.
 • nusret mayın gemisi çanakkale savaşına noktayı koyacak olan görevine çıktığı gece karanlık liman ile seddülbahir arasındaki mayınları toplayıp yerini değiştirirken o'’nu koruyan anadolu feneri de bir ingiliz gemisi üzerine projektörleri dikmiş ve gemiyi takibe almıştı. fakat birden anadolu feneri arıza yaptı. nusret mayın gemisi telaşla ışıklarını söndürdü. ingiliz gemisi bu sefer kendi projektörleriyle denizi taramaya başladı. geçen dakikalar içinde nusret mayın gemisi tam yakalanacağı anda birden anadolu feneri tekrar çalışmaya başladı. ingiliz gemisinin projektörleri üzerine kendi projektörlerini dikti ve iki ışık arasında kalan nusret muhakkak bir hezimetten kurtuldu. görevini yerine getirip geri döndüğünde bu heyecana kalbi dayanamayan gemi kaptanı ,hakkı bey’ in naşını da karaya çıkardı. anadolu feneri’ nin hiçbir tamirat yapılmadan kendiliğinden çalıştığını öğrenen gemi komutanı nazmi bey, bu olayın bir mucize olduğunu daha sonraki günlerde yazdığı günlüğünde bildirmektedir.
  kaynak: (bkz: http://canakkalesavaslari.comu.edu.tr/edebiyat.htm)
hesabın var mı? giriş yap