şükela:  tümü | bugün
 • tamam da bundan bize ne ?
 • demekki buradaki bahsislere de halleniyor bu adam.
  ulan dunyalari kazaniyorsun, marka oldun ama ruhun fakir amk
 • isletmelerim, garson bahsislerine goz dikmesi inanilmaz igrenc bir olaydir...

  acgozlu serefsiz bir isletmenin, calisanin bahsislerine goz dikmesi olayi...

  hele hele amerika ve kanada’da, garson bahsisden kazanir, saat ucretleri dusuktur bu yuzden genelde minimum %15 gibi bahsis orani ile hesap odenir...
 • amerika'da bahşişin anlam ve önemi üzerine en açıklayıcı bilgiler burada:

  (bkz: https://www.youtube.com/watch?v=v4sbyy0wdgq)

  adamlar kanuna bile koymuş, bahşişi sadece garson alır diye. arkada çalışanı çok düşünüyorsan maaşlarına zam yapacaksın.

  bahşişle oynayanı allah çarpar!
 • çingenenin eline silah vermişler, babasını vurmuş. görmemiş adam patron olursa, olacağı bu zaten. bizde zamanında komilik yaptık, herkes bilir ki tip kutusu açıldığında içinden çıkan para servis elemanlarının kıdemine göre dağıtılır. şef garson, barmen, komi farklı meblağ alır.
  aynı olay türkiye'de olsaydı, o garsonlar meclis önünde gösteri yapsa bile kimse sallamazdı.
  sevindim açıkçası, o cezalar, tazminat vs az bile.
 • amerika'da garsonlar asıl bahşiş ile hayatlarını kazanır. normal koşullarda new york'ta bahşiş oranı %15 ila %20'dir. bu yüzden bu paraya göz dikmek, tr'de işçinin hesabına yüksek maaş yatırıp, bunu elden geri isteyen patronun yaptığı şerefsizlik ile aynıdır.

  bahşiş deyince ben bırakmam abi, umrumda olmaz abi diyenler amerikada bunun zorunluluğunu "seve seve" öğrenir. her ülkeyi patso yediğiniz, iki lahmacun çaktığınız mekanlarla aynı tutarsanız, bahşiş bırakmadığınızda da garson sizinle gayet yüzleşir ve sorguya çeker "neden bırakmadın diye". eğer hizmette kusur yoksa, %15 bırakmanız resmen zorunluluktur.

  bunu yapmayan türklerin restorandan gidişine izin verilmediği, olay çıkarttıları için polis bile çağırıldığı görülmüştür. fiş altında %15 bahşiş zorunludur (mandatory) yazdığı için seve seve ödemişlerdir.

  bu yüzden abd'de bu olayın maaştan para kesme seviyesinde bir hırsızlık olduğunu aklınıza sokarsanız daha rahat edersiniz. taksiden inerklen bırakılır ya da barda tek bir bira aldığınızda bile bahşiş bırakılır, barda 5 dolarlık biraya 1 dolar bahşiş bırakmazsanız, o birayı aldığınızla kalırsınız ve barmen çoğunlukla daha da size servis yapmaz.

  çok kişili etkinliklerde (6 ve üstü) bu oran %25-%30'lara kadar çıkar hatta sabit bir 50-100 dolar ve üstüne standart bahşiş oranı ile devam edebilir.

  ha hiç mi bahşiş bırakılmaz, elbette bırakmadığınız durumlar olabilir. ama onda bile olağanüstü berbat bir durum yaşamadığınız takdirde ancak %10 bırakabilirsiniz. hiç bırakmamak için üstünüze döküp, yemeğin içine tükürmeleri falan gerek.

  bunları ben demiyorum, abd bu şekilde bakıyor bahşişe

  new york bahşiş rehberi

  ama nasıl abd'de bahşiş bırakmayınca bir tarafınızdan kan alıyorlarsa, japonya'da da tam tersi 1 kuruş bile bırakırsanız alırlar çünkü çoğunuzun genelinin düşündüğü gibi zaten maaşı ile parasını alıyor, ne bahşişi durumu vardır.

  süpermarket alışverişiniz sonrası nasıl kasiyere "üstü kalsın kardeş" demiyorsanız, bir çoğu aynı şekilde bahşiş bıraktığınızda size mal mal bakacaktır bu ne lan diye.

  japonya bahşiş rehberi

  o yüzden önce ülkenin kültürünü öğrenin, sonra ona göre yorum yazın sevgili yarı cahiller.
 • şu sözlüğe türkçe bilmeyen adamı bari yazar olarak almayınız, rica edeceğim. zorunlu olarak tek bir dille yazma şartı olan, o da türkçe olan bir sözlükte asıl mesele, sorun bu olsa gerek.
 • nusretin bundan haberinin bile olduğunu sanmıyorum. yönettiği ve yaptığı o kadar iş var ki. bunun arasında kalkıp dur şu new york'da ki garsonların bahşişlerinin bir kısmını alamda zengin olam dememiştir amk.
 • (bkz: yüklem yetmezliği)

  (bkz: akıl fikir)

  (bkz: göz dikmek) (bkz: almak)
 • varlık içinde yokluk böyle bir şey işte ne kadar paran olursa olsun o varoşluğun getirdiği bir arsızlık oluyor. bu erzurum ayısında görmüş olduğunuz gibi...