şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: soylev)
 • http://kho.edu.tr/…rbiyeli_ataturk/nutuk/nutuk.html adresinden okunabilir.
  -----------------------------------------------------------------------------------------------------
  edit: link güncellemesi. ayrıca bkz:

  https://www.youtube.com/…l/ucc886lens3nuphlqnyliunq

  bonus:
  https://www.youtube.com/watch?v=emxv3edqcny

  https://www.youtube.com/watch?v=yzfq2ta-j3c

  https://www.youtube.com/watch?v=61kkwrd59oo
 • sınırları belli bir toprak parçası;kampın kurulduğu yer.
 • (bkz: orhun yazitlari) ile arasinda ki baginti her sene edebiyat derslerinde tarti$ilan ataturk eseri .
 • köpeköldürenden de beter, çok rahatlıkla köpekayıltan diyebileceğimiz, şu anda piyasada olup olmadığını dahi bilmediğim berbat bir şarap markası...
 • belli zamanlarda budanarak sisteme uygun hale getirilmis söylev. özellikle 60'lardaki budamanin nihai sansür olduguna dair rivayetler mevcut..
 • hıfzı veldet velidedeoğlu tarafından günümüz türkçesine "uyarlanan" böylece bütün mesajı ve ruhu tarihin dil çöplüğüne yollanan; izmir suikasti girişiminden sonra kaleme alınmış ve bilmem kaçıncı chp kurultayında okunmuş, resmî tarihin en bereketli, gür ve birinci elden kaynağı.

  bu kitabın orijinali inkilap tarihi derslerinde kaynak olarak; çevirisi ise, türkçe derslerinde bir dilin nasıl katledildiğine örnek olarak okutulabilir.

  zafer kelimesine utku demek neymiş bilinsin.
 • yurdumuzun parçalanıp, işgal edildiği günlerden başlayarak, türk tarihinde bir dönüm noktası olan istiklal savaşı'nı, türkiye cumhuriyeti'nin kuruluşunu ve inkılapların yapılışını, kısaca siyasi ve milli tarihimizi birinci elden anlatan değerli bir kaynak eseridir.

  atatürk'ün kendi kaleminden çıkan bu eser, yine atatürk tarafından, 15-20 ekim 1927 tarihleri arasında ankara'da toplanan cumhuriyet halk partisi'nin ikinci kurultayı'nda toplam 36,5 saat süren ve altı günde okunan tarihi bir hitabeye dayandığı için nutuk adını aldı.

  nutuk, milleti ülkenin geleceğini belirleyecek olan milli birlik ilkesi etrafında bilinçlendirip, kenetlendirerek, milli irade ve milli hakimiyet kavramlarının harekete dönüştürülmesi yoluyla, türkiye büyük millet meclisi'nin kuruluşundan cumhuriyetin ilanına kadar uzanan başarılı bir tarihi akışın hikayesidir.

  nutuk ilk defa 1927 yılında, biri asıl metin, diğeri belgeler olmak üzere arap harfleriyle iki cilt olarak yayınlanmıştır. aynı yıl, tek cilt halinde lüks bir baskısı da yapılmıştır. yazı inkılabından sonra, bu ilk metnin okunması güçleştiği için 1934 yılında, milli eğitim bakanlığı tarafından üç cilt olarak yeniden yayınlanan nutuk, son olarak atatürk kültür dil ve tarih yüksek kurumu atatürk araştırma merkezi tarafından yeniden basıldı.**
 • okumayanlarin cok sey kacirdigi eser
 • tarihi bir belge niteliğinde hazırlanmıştır, ülkemizin yanlı-yanıltmalı tarih anlayışının ilk örneği olarak değerli bir belgedir.

hesabın var mı? giriş yap