şükela:  tümü | bugün
  • yeni kral.

mimari: nvıdıa volta
    ram (frame buffer): 12 gb hbm2
    turbolu çalışma hızı: 1455 mhz
    tansor çekirdeği sayısı: 640
    cuda çekirdeği sayısı: 5120

110 teraflop.

2999 dolares.

web sayfası
  • ateş eden ekran kartı.
  • monero ve ethereum hashrate'lerini gormek istiyoruz bir an once.

(ona gore aliriz belki)
  • saat kapağından hallice çipe 21 milyar transistör sığdırmış adamlar. bizim bakan haklı sanırım, çokta şeyetmemek lazım, allah diyen araba yapıyor nasıl olsa imam hatipler.
  • son seviye oyunları 8k full ayarlarda 60 fps altına inmeden oynatamayacaktır. ssaa falan da hayal. zaman zaman 60'ın altına iner.. rezillik.
  • nvidia'nın ai / deep learning sektörüne yaptığı bombastik yatırımlarının ürün bandındaki yeni meyvesidir.

bu kart workstation-level ai compute kart ve ergenler pubg oynasın diye geliştirilmedi lol.

edit: sanırım kendi sınıfından rakibiyle karşılaştırma yapmak için de radeon instinct mi25'a bakmak gerekiyor.
  • yukarıda da bahsedildiği gibi, ergenler pugb oynasın diye geliştirilmedi.

tanım: cs go incelemesini beklediğim ekran kartı.
  • tekil hassasiyetli hesaplama gücü 110 teraflop değil 15 terafloptur. hatta küsüratlı olarak 14899 gflop.

edit: ekran kartlarında teraflop değeri olarak single-precision (tekil hassasiyet) değeri esastır. aynı zotayı ben de yutmuştum titan'da. double precision değeri hayvan gibi olduğu için satın almıştım halbuki hiçbir önemi yoktu. mesela tesla v100 için değerlerde belirtiyor bunu:

https://www.nvidia.com/…n-us/data-center/tesla-v100

kısacası, 15 tflop'luk karttır. tabi yine tüm diğer kartlara kök söktürecektir o ayrı.
  • founder edition fiyatı 3000 dolardır.

özelleştirilmiş versiyonları gelirse 3500 dolar üstünde satılacaktır.
  • canavar gibi 110 tflopluk karttir, 15 tflopluk demek yanlistir. deep learning icin gelistirilmis karti hala ekran karti olarak degerlendirenler var. kart deep learning icin gelistirilmis, deep learning de bircok durumda half precision (16 bit) ile yapilabiliyor. zaten kartin olayi o. o karttaki en buyuk yenilik 16 bit precision ile 110 tflop ta matrix carpimi yapabilmek. 16 bit precision (half) degil de 32 bit (single precision) kullanacaksan zaten alma bu karti, git pascal mimarisine sahip olan ve benzer single precision performansi olan titan x hatta geforce al daha ucuz.