şükela:  tümü | bugün
  • internet explorer ile netscape kapışması gibi bir nevi geçici rekabet.
  • yıllar yılı piyasaya hükmeden iki ekran kartı geliştiricisinin rekabeti. sık sık yeni çıkan modeller ile birbirlerinin önüne geçen bu ikilide en son dx 10 çözümleri ile nvidia bir adım öne geçmiş, ati henüz dx 10 a uygun bir kart piyasaya sunamamıştır. yalnız ati aa ve af lerde sunduğu yüksek hız ve bunu hdr ile birlikte sunabilmesi ile avantaj yakalasa da nvidia daha stabil biçimde sunduğu sürücü desteğine sahip olmaktadır. bu bakımdan firmaların birbirlerine çeşitli üstünlükleri olsa da malesef giren çıkan 2 yılda 1 ekran kartı değiştirmek zorunda kalan biz kullanıcılara olmaktadır.
  • atinin amd tarafından satın alınması ve cevap olarak intelin ekran kartı pazarına girecegini duyurması ile atiamd - nvidia - intel haline gelmiş karşılaşmadır.

bir bucuk yıl oldu daha bi olayını göremedik intel, hayrola bi problem mi var? gözlerimiz yollarda kaldı valla.
  • ati'nin radeon'u vardır, nvidia'nın geforce'u.
    ati'de crossfire, nvidia'da sli.
    ati amd'nindir.
  • ati gözüme her zaman soğuk ve soluk gözükmüştür, nvidia ise canlı ve renkli.
  • önce ati vardır.
  • nvidia: soğuktur, uzaktır bize... zengindir, ayrıca ukalalık yapmaz. kendini ağırdan satar.

ati: sıcakkanlıdır, halk dostudur, bizdendir, sırnaşıktır, paraya önem vermez, gözü yükseklerde değildir, amacı hizmettir beğenilmek değil.
  • ati masaüstü pazarında daha iyidir, nvidia ise notebook pazarında. toshiba'dan örnek vermek gerekirse orta ve giriş seviyesi notebook'larında harici ekran kartı kullanacaksa genelde ati kullanır, üst seviye olan cihazlarında ise tercihini nvidia'dan kullanır. hp, asus ve samsung'da da benzer bir durum vardır ama toshiba'da bu durum iyiyce hissedilir. yani ciddi anlamda performans sunan ve pahalı cihazlarda nvidia kullanıyor notebook üreticileri bunun sebebi ati'nin iyi gpu'lar üretememesi değildir. donanım üreticiler bu gpu'larla taçlandırdıkları vga kartları soğutmaktaki başarısızlığıdır, nvidia gpu'larda ısınma sorunu daha az görülmektedir. bu sebepten notebook alırken nvidia gpu'lu olması tercih sebebi.

ancak konu masaüstü bilgisayarlara gelince iş tamamen değişiyor. masaüstü bilgisayarları istediğiniz gibi soğutma imkanınız olduğundan gönül rahatlığı + uygun soğutma sistemi + uygun güç sistemi ile ati öne çıkıyor. zira masaüstündeki üst seviye gpu'larda nvidia ati'yi sürekli geriden takip ediyor. önce ati güçlü bir gpu çıkarıyor, sonra nvidia onu yakalamaya çalışıyor.

fiyat performans olarak bakıldığında da ati her zaman daha uygun çözümlerle karşımıza çıkmıştır.

özetle, notebook'ta nvidia, masaüstünde ati tercih edilmelidir..

intel'le ilgili bir not: intel'in bu karşılaştırma işine girmesi için 40 olmasa da 2 basamaklı sayıda fırın ekmek yemesi gerekiyor zira larrabee şu an rafa kalkmış gibi. ya da intel sağ gösterip sol vuracak.
  • masaüstünde fps'im görüntü kalitesinden daha iyi olsun diyorsanız ati, görüntü kalitem fps'den iyi olsun diyorsanız nvidia tercih edilmelidir. tabi sapphire ati vapor-x hd 4870 2gb 256bit gibi hayvani bir ekran kartı bu duruma istisnadır.
  • benim için nvidia hep öndedir. şu ana kadar kullandığım 4 ekran kartının sadece bir tanesi ati idi. en güzel oyun performanslarını hep nvidia'yla yakaladım.

nvidia'nın bana göre önde olduğu bir diğer yön sürücü güncelleştirmesi.

önce nvidia'yı anlatayım. nvidia'nın sitesine girip sürücü indir deyince nvidia'nın ekran kartı modelinizi ve sürücünüzü otomatik tanıyıp güncelleştirme varsa öneren bir sistemi var. daha 13 saat önce bizzat kullandım.

ati 'da ise siteye girip elle ekran kartı modelini belirledikten sonra karşımıza bir sürü ıvır zıvır çıkarıyor. hiçbirinin açıklamasında da "sürücü güncelleştirmesi budur " yazmıyor arkadaş. ben nerden bilecem de indiricem sürücü güncelleştirmesini.

http://img229.imageshack.us/…talystmobilitydisp.jpg