*

şükela:  tümü | bugün
 • ssd için tasarlanmış bir iletişim protokolü. m2 portuna takılan özel seri ssdler için yapılmış kallavi bir teknoloji.

  6bin serisi skylake anakartlarında bulunan pci-e yuvası destekliyor bu teknolojiyi.

  3500 mb/s okuma, 2100 mb/s yazma gibi hayvani bir hıza sahip olan modeli mevcut.

  bu zalım hızla çalışan bir model ssd için: (bkz: samsung 960 pro ssd)
 • apple tarafından ahci yerine kullanılmaya başlanan(bkz: iphone 7) bir arabirim. bu arabirimin bilinen tek dezavantajı küçük kapasiteli ssdlerde yüksek kapasiteli ssdlere göre hatırı sayılır miktarda düşük okuma ve yazma hızı sunuyor olması.

  eğer hız sizin için önemliyse ihtiyaç duyduğunuz depolama miktarından daha büyük bir ssd seçmeniz tavsiye ediilir.
 • yıllardır var olan 'abi ramı yükseltsek harddisk hiç kullanmasak daha hızlı olmaz mı' geyiğinin gerçekleşmiş halidir. rami yükselterek diskten feragat etmek değil de, disk olarak direk ram teknolojisi kullanmak artık mümkün. yanlış bir algıyla bu şimdiye kadar ssd için dillediriliyordu. ssd sata diskler anakartla bağlantısını geleneksel sata controller aracılığıyla yaptığı için bu durumu tam karşılamadığı gibi ram hızına yaklaşması mümkün değildi.

  anakart bağlantısı olarak aynı giriş tipi kullanılsa da m2 sata'dan tamamen farklı teknolojiyle bağlanır anakarta. ram mantığındadır, şu an piyasada ddr2 ramdan daha hızlı çalışanları bile vardır. olay sadece 3500 mb/sn okuma 2500 mb/sn yazma hızlarına ulaşması değil ardışık veya birbirine uzak bölümlerdeki verilere aynı anda ulaşabilmesi, farklı bölümlerden verileri çok hızlı okuyup yazabilmesidir. dibimizin düştüğü astronomik okuma yazma hızları buzdağının sadece görünen yüzüdür.

  gelelim bu işe niyetlenen insanları ciddi zararlara sokacak en çok yapılan hatalara. m2 sata harddiskler teknolojisi gereği anakarta gömülü komponent olan sata controller'a uğraması gerekirken m2 nvme diskler doğrudan pci express x4 arabirimi sayesinde direk anakarta ulaşırlar. bir nevi ekran kartı gibi düşünün, ekran kartları bu sayede saniyede 11 gb'a varan veri aktarım hızına ulaşırlar* *.

  bunun bizle ne alakası var derseniz, benim anakartımda nasıl olsa m2 girişi var parası neyse vereyim alayım bir tane diyerek olmuyor. eğer anakartınızdaki m2 portu sata controller'a uğrayan bir giriş ise sadece m2 sata diskler çalışır. ama m2 pcie x4 gen 2.0 veya 3.0 olarak geçiyorsa sizde de sadece m2 nvme'ler çalışır. ucuza kaçayım m2 sata alayım derseniz paranız çöpe gider. veya tam tersi. bazı masaüstü anakartlarda çift m2 portu var, ikisini de destekliyor.

  bu durumda araştırsanız bile yarım kalmış araştırma sizi yine hataya sürükleyecektir. b,m,b & m giriş şekli ve 2280,2242,2260 boyutlandırılmış tipleri vardır. bendeki m2 portu hem 2280 boyut tipine hem de b & m giriş tipine uyum sağlıyor diye nvme almayın. sizdeki m2 sata controllera uğruyorsa, nvme disk çalışmaz.

  şu an piyasada satılan 5-6 binlik notebookların bile çoğundaki m2 disk, m2 satadır. m2 nvme disk 2016 son çeğreği veya 2017 çıkışlı bilgisayarlarda ancak rastlayabilirsiniz. ki onların bile önemli bir bölümünde ucuz olduğu için hala m2 sata kullanılıyor. satıştaki bilgisayarların ayrıntılı teknik özelliklerinde bile bu bilgiye ulaşmanız zordur. hele teknoloji marketlerde görevlilere sorarak elde etmeniz hiç mümkün değildir. eğer olur da bu bilgilendirmeyi yapan çalışana denk gelirseniz mutlaka kültür varlıkları ve müzeler genel müdürlüğüne haber verin. bizzat kendiniz bilgisayarın aygıt yöneticisinden bu bilgiye erişmeye çalışın, 2016 üçüncü çeyreğinden önce çıkmış bir model ise hiç bakmayın m2 satadır o.
  tavsiyem m2 nvme takılı olmasa da bu teknolojiyi destekleyen yeni jenerasyon anakartlara sahip bilgisayarlara yönelin.