• başı örtülü, yani gelin anlamına gelen orman perileri; kırlarda, sularda, ormanlarda yaşayan doğal ve tanrısal varlıkların dişi olanlarına verilen addır. homeros'a göre zeus'un kızlarıdır.

themis dört bir yana gidip buyurdu
    tanrılara,
    gelip, zeus'un evinde toplanın dedi.
    okeanos'tan başka hiçbir ırmak
    gelmemezlik etmedi,
    gelmemezlik etmedi hiçbir nymphe,
    ne güzel korularda, ne dere kaynaklarında
    oturanlar,
    nede yeşeren çayırlarda oturanlar.
    (homeros – ilyada, xx, 6 vd.)

ikinci derecede önemli tanrıçalar sayılmakla birlikte, doğa ve insanlar üstüne etkili ve güçlü bilinirler, bu yüzden de büyük tanrıçalar gibi "yüce" ve "ulu" sıfatlarıyla anılırlar: doğadaki yerlerine göre adlan değişir: dryas, naias, oreas adlı periler birer nympha sayılır, nereus kızları da denizde yaşayan nympha'lardır.

nympha'ların zeus, hermes, apollon, dionysos gibi büyük tanrılarla ilişkileri olduğu, kirke ve kalypso gibi nympha'ların odysseus gibi bir ölümlüye gönül verdikleri masal ve efsanelerde uzun uzadıya anlatılır. doğa içinde yaşadıkları için asıl erkek arkadaşları pan, satyr'ler, silen'ler ve priapos'tur. bu cinlerle türlü ilişkiler kurarlar.

daha fazla bilgi için bknz: azra erhat -mitoloji sözlüğü
  • nymphalar (faust'a):
    "sana en çok yakışan burada,
    yatıp uzanmaktır yere
    serinde dinlendirmek
    yorgun örgenlerini,
    hep senden uzaklaşan
    sessizliği* yakalamak;
    cıvıldarız, çağlarız biz de
    kulağına fısıldarız." goethe - faust (çev. ismet zeki eyuboğlu)

(bkz: nymph/@ibisile), nif/@ibisile
  • yazılarını nasıl severek okuyorum, böyle bir insanı (sadece okuyarak bile olsa) tanıdığım için nasıl mutlu oluyorum anlatamam. inşallah daha da çok yazar.
  • amerika hakkında bilgi sahibi olan yazar. bir de kendisine mesaj atılabilse *
  • amazon kindle konusunda kafamdaki tüm soruların cevabını vermiş yazar. kuru bir şükela ile geçmek istemedim bu emeği.

(bkz: #22376463)
  • bilkent mezunu, bak o kütük hiç değişmez :)
  • bir ekşi sözlük yazarı, erenköylü.
  • yeni bir altinci nesil yazar.
  • (bkz: nymph)
  • (bkz: phaethusa)
hesabın var mı? giriş yap