şükela:  tümü | bugün
 • wheel of time'ın kadınlarından. köyün bilgesi, genç yaşta türlü maharetler sahibi. cemil cümle maceralar var önünde.
 • (bkz: robert jordan)
 • "ikiz nehirler insanı inatçıdır" lafını en doğrulayan, en hakeden harika bir karakter. bir yanda gurur ve sorumluluklar, diğer yanda kadınlığı ve duyguları derken bocalayan, küfredişini, homurdanmalarını yediğiminin hatunu. sadece eye of the worldü okumuş biri olarak "yürü be nynaeve, ışık ve al lan mandragoran seninle olsun inşallah,amin" diye haykırmak istiyorum kendisine.
 • tam adi nynaeve al'meara* olan, robert jordan'in wheel of time serisindeki karakterlerden biridir. sinirlendiginde beline kadar uzanan bir orgu yaptigi koyu renkli saclarini cekistirme huyu vardir.
 • gelmiş geçmiş en güçlü bir kaç aes sedai'den biridir. yaşadığı çağın ise en güçlüsüdür, öyle ki bilgi olarak çok zayıf olmasına rağmen forsakenlar bile ona karşı duramamaktadır. ha bi de ilik gibi bir hatundur ama biraz fazla tutucudur kendisi.
 • serideki herhangi biri tarafindan, agzinin ortasina, cat cat, 2 tane cakilmasini* en cani gonulden istedigim kadin the wheel of time karakteri.
  kisilik olarak, diger sorunlu kadin karakterlere bile kiyasla, fersahlarca yol almasi gereken cirkef bas belasi.

  5. kitabin sonundayim; ne zeytinyagi hallerine, ne beceremedigi liderlik arayislarina, ne beyinsizligi yuzunden boklar yiyip gururu yuzunden ders almamasina**, ne de eril herhangi bir bunyeye karsi olan kucumser tavir, gorus ve hareketlerine tahammulum kaldi artik. hayir, bunun artik o temcit pilavi haline gelen two rivers inatciligi ve wisdom gotu kalkikligi ile bir alakasi da kalmadi artik. birlikte zaman geciridigi -kadin erkek farketmez- her karakteri kendinden bezdirdigi yetmiyormus gibi bana da gozunden okunan her chapter'i zulm ediyor bu siralar. imkan olsa da, kitabin icine dalip legendary temper asil nasil oluyormus gostersem.

  hangi kitapta gececekse su igrenc adolesan halleri, iple cekmekteyim o sayfalari. yeter lan.

  binlerce yil sonra gelen edit:
  7. kitap ile toparlayip, 11-12'e kadar yasadigi karakter olgunlasmasi ile imkansizi basarip favori karakterlerim arasina girmistir.
  bunda yillar icinde en az onun kadar olgunlasma yasamamin*** ve en zor kosullarda bile empati kurma zorunlulugunun farkina varmamin da buyuk katkisi olduguna inaniyorum.
 • --- spoiler ---

  serinin ilk kitaplarında oldukça katı, öfkeli, soğuk ve gıcık bir karakter olmasına rağmen şifa konusundaki buluşlarıyla çağın efsaneleri arasına adını yazdırmayı garantilemiş aes sedai.
  yaptıklarına örnek olarak saidindeki lekeden kaynaklı olarak deliren erkeklerin deliliğine şifa bulması ve yalıtılmaya şifa verebilmesi gösterilebilir.

  --- spoiler ---
 • saçından çekilip götü sikilesice karı. bunun saçlarını çekiştirmesine uyuz olmam sonucu seriyi 6 ya da 7 kitap sonra okumayı bıraktım.
 • rahatsız edici derecede cinsiyetçi, egoist, benbilirim, hatalarımı kabul etmemci, gıcık, suratına iki tane geçirilesi roman karakteri
  not: şiddete karşı bir kadınım ama gerçekten çok gıcık bir karakter
 • aes sedai'lerin ekserisi geçimsiz ve sinir bozucu insanlar olsalar da - ki bunun nedenleri hakkındaki görüşlerimi şurada belirtmiş idim - hepsine kök söktürecek derecede kibirli, burnu ve gtü kalkmış bir karakterdir ve gerçekten diğer süserlerin hayalini kurduğu her türlü işkenceye müstehaktır. yalıtılıp, sille tokat girişilesi ve haddi bildirilesice şırfıntı.