• alfabelerinin içinde bu harfi barındıran dile sahip olan ülkeleri bize daha yakın görüyor, içinde ö geçen bir yabancı kelime gördüğümde, gurbet elde türk görmüş gibi seviniyorum.
  • tek başına smiley olma potansiyeline sahip bir harfimiz.
  • ö- türkçenin ilk yazılı metinlerinde " düşünmek" anlamına gelen fiildir.

göktürk kitabelerinde:
    "... sen türük bodun tok arkuk sen açsık tosık ömez sen bir todsar açsık ömez sen..."
    [sen türk boyu toksun(tok gözlüsün). açlık tokluk düşünmezsin. bir doyarsan açlığı düşünmezsin ...]
    şeklinde geçer.
  • (bkz: özkan uğur)
  • isveççe ada.
  • kürtçede bulunmayan bir harf. ne yazıda, ne sözde, ne de telaffuzda.. ne ortada, ne sonda, ne de başta hiçbir şekilde kullanılmayan bir harftir.
  • ö:

türk dilinin en bedbaht harfidir. bu başlık altında bile her yüz entryden ancak bir tanesi ö harfi ile ilgilidir.
    göktürk alfabesinde ö ve ü aynı harfle yazıldığı için ö harfi münferiden ayırt edilememektedir.
    eski yazıda u, ü, o ve ö için sadece "vav" kullanıldığı için yine ayırd edilemezmiş.
    günümüzde de latin harflerinde "o" çok daha temel bir harf olduğu için ö'nün önü yine kapanmaktadır.
    özel fakat bir o kadar da ihmal edilmiş bir harftir ö harfi.

sözlükte harf devriminden sonra gelen edit: " bu başlık altında bile her yüz entryden ancak bir tanesi ö harfi ile ilgilidir." derken o başlığını kast etmiştim evet.
  • ağır yükün altında inim inim inleyen, şanstan mahrum pi'dir.
  • ö. tepesinde 2 tane nokta taşıyon o'dur. bu yükün altında gerçekten çok zorlanan ö kışları serin ve yağışlı yazları sıcak ve kurak bir harftir. ilk duyduğumda ben de inanamıştım ama hayat süprizlerle dolu.

ö aynı zamanda öküz kelimesinin hemen girişinde yer alır.
  • oldukça şaşırmış bir harf. artık kim ne yaptıysa. sanki ağzı açık kalmış, ne bileyim sanki bi yaşına daha girmiş. neler var.
hesabın var mı? giriş yap