• kafam güzel olarak geçen kadıköy sinemasında izlediğim cohen kardeşler filmi. filme arkadaşla sarhoş girip ayılarak çıktık. müzikal olması, amerika'nın 1930'larını anlatması bakımından ben çok beğendim. sinemada izlenir. ama ben evde izlemem.

tabii ki anlamadığımız bir sürü nüans var. çünkü abd kültürüne aşina olmak gerekiyor. bir amerikalı nasıl ki serdar akar'ın gemide filmini anlayamazsa bizde bir yerden sonra kültüre aşina olmadığımız anlayamıyoruz.
  • adamların o kadar iyi filmi var seçmesi zor ama coen'lerin en sevdiğim filmidir. en genelinden odysseia'nın bu şekilde ele alınışı çok hoşuma gider. düğün sahnesi ise tek kelimeyle muazzam.
  • homeros'un odysseia'sının modern bir uyarlaması olan, coen biraderler'in 2000 yılında çıkan filmi.

--- spoiler ---

film, odysseia ile birçok benzerlik taşımaktadır.

filmin başındaki müzlere yakarış, odysseia'nın ilk satırlarıdır.

george clooney'in canlandırdığı ulysses karakterinin ismi, odysseus'un latince karşılığıdır.

ulysses de odysseus da yalnız değildir. ulysses'in delmar ve pete adında arkadaşları vardır, odysseus'un da adamları vardır.

ulysses everett, bu arkadaşları ile hapisten ve peşlerindeki kanun adamlarından kaçarken; odysseus da kalipso ve çeşitli yaratıklardan kaçmaktadır.

ulysses ve arkadaşları hapisten kaçtıktan sonra demiryolunda kör bir kahinle karşılaşırlar. kahin, ulysses'e aradığı hazineye ulaşamayacağını söyler. odysseia'da ise teiresias kör bir kahindir ve odysseus'a evine dönmesinin uzun yıllar süreceğini anlatır.

odysseus'un adamları helios'un sığırlarını öldürür ve zeus'un yıldırımlarıyla cezalandırılır. benzer şekilde, azılı hırsız bebek yüzlü george nelson da ineklerden nefret ettiğini söyleyip inek sürüsüne ateş açar. filmin sonlarında, elektrikli sandalyeye götürüldüğünü söylediği ve neşeyle "parmak uçlarımdan yıldırımlar çıkacak" diye bağırdığı bir sahne vardır. bu esnada ardındaki öfkeli kalabalık ona inek katili diye bağırır.

ulysses ve arkadaşları, nehirde çamaşır yıkayan kadınlar tarafından adeta büyülenirler. benzer şekilde, odysseus'un adamları da sirenler'in söylediği şarkılarla büyülenir.

big dan tek gözlüdür. cyclops da tek gözlüdür.

homeros'un kör bir ozan olduğu rivayet edilir. bu sebeple kör radyocu adamın homeros olduğu da söylenebilir.

odysseus'un oğlu, ulysses'in kızları babalarının öldüğünü düşünmektedir.

odysseus'un eşinin talipleri vardır, ulysses'in eşinin de bir talibi vardır. odysseus'un oğlu babasına bu taliplerden bahsederken, ulysses'in de kızları annelerinin talibinden bahsederler.

--- spoiler ---

ülkemizde bilinen adıyla neredesin be birader’i, henüz küçük yaşlarımdayken odysseia'dan ve odysseia ile ilişkisinden haberim yokken izlediğimde bana büyük keyif vermişti. yakın bir zamanda tekrar izlediğimde, filmin başında da belirtildiği gibi
    odysseia uyarlaması olduğunu öğrendim. aslında film izlerken genellikle 'şu şunu sembolize ediyor' gibi yorumlarla vakit geçirmeyi sevmem ama merak edip biraz araştırma yaptığımda, bulduğum bazı benzerlikleri yazmak istedim. filmi, bu benzerlikleri kurmadan da izleyenler oldukça keyif alabilirler. ancak, malum ortamlardaki berbat altyazılarla bu keyifli deneyim ne kadar kolay olur bilemiyorum.

edit: debe için teşekkürler.
    altyazının kötü olduğunu düşündüğümden ötürü birkaç yıl evvel kendim çevirmiştim ama herhangi bir yere yüklememiştim. kısmet bugüneymiş.
    altyazı bağlantısı

edit2: bazı düzenlemeler.
  • george clooney’in markette satın almak istediği her şey için satıcının “iki hafta içerisinde getiririm” demesiyle, “burası coğrafi açıdan ne tuhaf bir yer, her yere iki hafta uzaklıkta!” cümlesiyle hala unutmadığım, *çocukken izlediğim güzel film.
  • şu muhteşem filmin hakkını veren resmi türkçe bir altyazı varsa lütfen yeşillendiriverin. şarkıların da çevrildiği bir altyazı arıyorum. film festivallerindeki altyazılar iyiydi fakat hiçbiri internette bulunmuyor.

ek bilgi:
    filmin tamamı bilgisayarda dijital olarak taranmış ve ardından renkler dijital olarak yapılmış. süreç birkaç hafta sürmüş. elde edilen dijital master, bir kodak lazer kaydedici ile tekrar filme basılmış. bu hollywood'da bir film için yapılan ilk dijital renklendirmeymiş.
  • o brother, where art thou? (2000)

başrollerinde george clooney, john turturro ve tim blake nelson'ın oynadığı, coen kardeşler imzalı oldukça özgün ve yaratıcı komedi sahneleriyle izleyiciyi fazlasıyla eğlendiren, çok başarılı bir komedi macera filmi. konu: missisipi hapishanesinden kaçan everett, pete ve delmar birbirlerine zincirlidir ve peşlerinde ise oldukça zeki ve acımasız bir şerif vardır. kovalamaca bir yandan devam ederken, bir yandan da everett'in kaçma sebebi ortaya çıkar ve arkadaşlarıyla arası bozulur. üç karakterin de ayrı ayrı komik olması ve başarılı oyunculukları filmden alınan verimi yukarılara çıkarıyor. özellikle, ayin ve konser sahnelerinde çok güldüğümü ve eğlendiğimi belirteyim. john turturro'nun oyunculuğunu çok beğendim. arka planda ise amerika'nın 1930'lar dönemini başarılı yansıtan film, özgün ve doğal bir komedi filmi izlemek isteyenler için doğru tercih.

7.7 / 10
  • dalga dublaj takımı'nın pilav muhabbetli dublajını kendisinden daha çok sevdiğim film*.
  • tam coen biraderler filmi her yönden. konunun ilerleyişi, sahneler, diyaloglar... keyifli, yer yer hafif güldüren. country seven için soundtrack'i harika gelir elbet. öyle olmayınca çok üst gelmiyor ama film içinde tatlı, nerdeyse müzikallik.

neden çoğu platformda yok bu film derdim, mubi'de var çıktı bu ara. duyurayım da.

keyifli bir film izlemek isteyene öneririm.
  • az kişinin bildiği efsane filmlerden biridir. ayrıca orijinal dilinde kullanılan güney aksanlı dil harikadır.

george clooney'in çok iyi şarkı söylediğini de öğrenmiş olduk sayesinde.

edit: şarkıyı kendi söylemiyormuş. playback yapmış.
  • george clooney'in bir yandan polisten kaçarken bir yandan zenginlik kovaladığı bir yandan da saçlarının derdine düştüğü ve sürekli saçlarına bakım yaptığı eğlenceli ve yaran film.
hesabın var mı? giriş yap