şükela:  tümü | bugün soru sor
 • insanı çıldırtan bir durum.
 • aynı kombinasyonlar olsa da geçen geçti giden gitti olacak iş değil
 • (bkz: çünkü daha güzel günlerin gelecek olması)

  inanması zor ama bazen gerçek. sonra o daha güzel günler de biter. yine daha güzelini bekleriz.
 • gerçekten, insanı çıldırtan bir durum.
 • olsun be, bizde gelecek günleri güzel karşılarız.
 • hangi günler olduğuna göre insanı hüzne de boğabilir sevince de.

  örneğin geçmişte her ne kadar benden bağımsız sebeplere dayandırıp kendimi koruyayım derken "kötü" davrandığım insana karşı büyük pişmanlıklar, vicdan azabı ve üzüntü içindeyken o zamanların bir daha asla geri gelmeyecek olması oldukça acı veriyor. ne yapsan geri alamıyorsun, hatalarını düzeltemiyorsun. keldiğin noktada kendinden başka kimse yok bunun hesabını vereceğin, kendine de veremiyorsun. hayatın boyunca hep başka türlü bir yolunu bularak yaşamış olsan da olmuyor bu sefer, geçmişte olduramamışsın başka türlü bir yolunu ve şimdi ne yapsan faydası yok.

  geçmiş olsun.

  diğer taraftan aynı zamanlarda ölümlerden dönüyorsun, büyük sorumluluklar üstleniyorsun, en yakınlarına bile anlatamadığın ve anlatamayacağın şeyler yaşayıp görüyorsun. etrafındaki herkesin sağlığı ve mutluluğu için olman gereken, hatta belki birden fazla adam olup birden fazla hayatı aynı zaman dilimine sığdırıyorsun ve bunun sendeki etkilerini insanlara aksettirmemeye çalışıyorsun. başarılı da başarısız da olsan başından geçenler bunlarken o günlerin bir daha asla geri gelmeyecek olması seni mutlu ediyor.
 • böyle başlıkları görünce "biri çıkıp sıksa ya kafama " diyesi geliyor insanın. etmeyin eylemeyin...
 • o günler yaşanıp bittiği için anlam kazanıyor. en azından benim için. gelmemesi daha iyi. üstelik bu aralar mutlu olasım da yok. çok farketmez yani.
 • o günler geri gelmeyecek. gelse de aynı tadı vermeyecek. verse de artık siz farklı biri olduğunuz için hiçbir şey eskisi gibi hissettirmeyecek.

  mutluluğun çıtasını o kadar yükseğe çıkarmış olmanın bedelini ödeyeceksiniz. hayatınız boyunca, bir daha ulaşamayacağınızı bildiğiniz mutluluğun özlemini duyacaksınız. bu özleme ayırdığınız zaman ve enerji, günlük hayatın güzelliklerini görmenize engel olacak. bu özlem, sizin lanetiniz olacak. yıllar sonra artık bu sendromu atlattığınızı, artık iyileştiğinizi düşünürken bir gece ansızın aklınıza düşecek ve sizi ilk günkü kadar çaresiz ve aciz bırakacak.

  bu hiçbir zaman kapanmayacak bir yara olarak ruhunuzda en derin izi bırakacak. daha güzel günler hiç gelmeyecek. hiç gelmedi. batıyor olmak, bir gün çıkacak olmanın garantisi değildir. şimdi tüm bunları özümseyin, kabullenin. sonra, bunlara rağmen çıkıp elinizden gelenin en iyisini yapın. çünkü hayat böyle bir şey.
 • ne mutlu ki kötü günleri geride bıraktık. şimdi sırada daha kötü günler var.