şükela:  tümü | bugün
 • büyük yönetmen theodoros angelopoulos'un 1980 yapımı filmi.

  http://www.youtube.com/watch?v=zw3v_rodki0
 • 1980 tarihli bir theo angelopoulos filmidir.

  kendisinin söylediğine göre filminin esas ekseni "başlangıçta ne kadar iyi niyetli olunursa olunsun, her türlü güç odağının bir tür despotizme dönüşme ihtimali vardır". burada stalinizmin sonradan düştüğü ve gerilediği duruma özellikle vurgu yaptığı düşünülebilir.

  megalexandros böyle bir filmdir.
  akira kurosawa da buyurmuşlar ki "her ne zaman bu meslektaşımın yaptığı bir işi izlesem, sinema denen türün köklerine doğru yolculuk ederim, enikonu bir film izlemekten dolayı kendimi mesud sayarım".

  2500 seneden de uzun bir süre önceye tekabül eden yunan tragedyası geleneğini koymasını da tavsiye ediyoruz. bir insan meseleye ancak bu kadar hakim olabilir ve bu kadar eski bir meseleyi böyle ustalıkla yeniden canlandırmacılık düsturu ile kotarabilir.

  eline gözüne sağlık diyoruz.

  http://www.theoangelopoulos.com/
 • 1980 yapımı theo angelopoulos filmi.yönetmen bu sefer fantastik birşeyler denemiş.bunuelin aziz simonu 21.yüzyıla ışınlaması gibi,büyük iskenderi 20.yüzyıla komün halindeki bir köye yollamış.fakat komutanın gelişi başta olumlu karşılansa da köye mutluluk getirmez,iktidar hırsı köye zarar verir.yönetmenin dediği gibi "başlangıçta ne kadar iyi niyetli olunursa olunsun, her türlü güç odağının bir tür despotizme dönüşme ihtimali vardır."
 • 1980 yılının selanik film festivali'nde 'en iyi film' seçilmiş başyapıttır.
 • theodoros angelopoulos bu filminde de yunan politik geçmişine değin arayışını sürdürür. yunanistan’da ikinci dünya savaşından sonra kuzeyde makedonya sınırları bitişiğinde başlayan eşitlikçi direnişinin, tarihi ve felsefi perspektifi içinde, sivil ve askeri önderliğinin anlayışı farkından kaynaklanan nedenlerle birbiriyle mücadelelerini ve sonrasında müesses nizama yenilmelerini anlatır.

  dili şiirseldir, onlar yenilseler de egemenlerin yine de korktuklarıdırlar. öyle de kalırlar.
 • "kahrolsun zaman"
 • olasılıkla 3-4 yıl önce izleyip etkisinden, manyetik alanından hala çıkmadığım, zaman zaman sıla özler gibi özlediğim 1980 model theo angelopoulos harikası. hem karmaşık gerçeküstü yapısından ve burkucu öyküsünden, hem akıldan çıkmayacak ağıtsı müziklerinden ötürü galiba. geleneksel müziği çağdaş dramanın emrine nasıl sokmuş. ilişki ve duygu açmazları bir dolu. git gide hem despota dönüşen hem gerçeklik zeminini yitirip abartıya ve masalsıya dönüşen bir iskender/büyük iskender karakteri.. bizim anadoluyu içeren bir yunan ege müziği.. filmlerinin hepsini severim ya, taxidi sta kythira ile birlikte bende en uzun etkili olanlar listesinde. daha doğrusu sürprizli atım oluşunu hala tam açıklayamıyorum, irrasyonel, genetik ve tarihsel bir şeyler sorumlu olabilir. efe-zeybek türküleriyle ortak yanları olduğu da belli.

  (bkz: taxidi sta kythira/@ibisile)
  (bkz: büyük iskender/@ibisile)
 • bir theodoros angelopoulos yapıtı.
  --- spoiler ---

  bir yunan soyguncu, bir grup britanyalı aristokratı, köylülerin toprak sahiplerini alaşağı ettiği ve toprak ağalığı sistemi yerine komün kurdukları bir dağ köyüne götürmek üzere rehberlik eder.
  --- spoiler ---