şükela   tümü | bugün

tanım: güzel sesleri duymamızı sağlayan yarışma.
  • jürinin yakışıklı/güzel veya damarcı olduğu için kalmasını istediği yarışmacıya "sesin ve yorumun bok gibi ama yine de oyları sen toplayacaksın" diyemediği ve neden düello yaptığı nispeten daha iyi yarışmacının yerine yarışmada kalması gerektiğini bir kılıfa uydurmak için "sende şey var...duygu! o duyguyu veriyorsun sen" şeklinde saçmaladığı sözde yarışma.
  • çakma ahmet kaya' ya sikseler sms atmayacağım yarışma.
  • türk halkının duygusal damarına oynayan sahtekarların yönlendirdiği şarkılar ile birinci olmaya çalışan seslerin sahnelendiği yarışma.
  • hadise gibi bir jürisi var. ben hadiseyi sağda solda off sağlam hatun türevi muabbetlerden öğrenmiştim, sesiyle değil vücuduyla ünlenen sayısız şarkıcıya bir örnek kendisi. zannetmiyorum aksini iddia edecek çıksın. hülya avşar gene benzeri bir şekil belki ama yaşamışlığından dolayı aktarıcak bir tecrübesi vardır sanıyorum. murat boz desen hadisenin erkek versiyonu.

katılımcılara dönecek olursak zaten türkiye'de ne zaman bir şarkı yarışması olsa yarışanların yarısı ahmet kaya, ibrahim tatlıses söylüyor sanki böyle bir zorunluluk böyle bir ihtiyaç varmışçasına. hani yasaklansın demiyorumda yeter aga yeter. geçen hafta kızın biri 4 non blondes söyledi, orjinalinden güzeldi ve gerçekten ses gerektiren bir parça, eminim o seyircilerin yarısından coğu o klasiği dinlememiştir hayatında. e doğal olarak arabesk söyleyen prim yapıyor. ardı kesilmeyen bir daha bir dahalar. zaten o seyirciler de büyük ihtimal yarışanların otobüs kaldırıp getirdiği eşi dostu. ne kadar tarafsız olduğu tartışılır. hele bir de duygu sömürüsü mevzusu var ki imdat yani. barış akarsunun annesini getirmişler ne alaka bilader yani orada 2 insanı ağlatıp oy toplama peşindesin, e televizyonda yarışma programındasın prim yaparsın peki. e sonra? bitti yarışma kime ağlayacaksın bu sefer? zaten ülkede arabeskçilerin bini bir para.

sesi güzel olan yok mu? var ama bu ülkede bu seyirci mantalitesi ile zor.
  • sadece ahmet kaya şarkısı söyleyip taklidini yapan kişinin yardırdığı yarışma, türkü barların aranılan yüzünü yaratmada birebir program.
  • tarafsızlığından şüphe duyduğum yarışma.

bu tür yetenek yarışmalarında birinci henüz belli olmadan halkın istediği (!) kişi sürekli kayrılıp yarışmayı cebren ve hile ile kazandırılınca sinirlerim laçkalaşıyor.

hiç kimse kusura bakmasın, halk her zaman yetenekliyi seçmiyor. zaten o tanıdık, eş-dost, hısım-akraba olaylarına hiç girmiyorum. kimin arkası kalabalıksa direkt 1-0 öne geçiyor böyle durumlarda.

giderek daha da boşalan beyinlerle mondofol gibi televizyona bakıp ayrım gözetmeksizin önüne ne gelse izleyen bir kitle vardı bir de bunların yeni sürümleri piyasaya çıktı. bunu yeteneksizsinizi izlerken daha çok fark ediyorum. kesinlikle yarışmanın formatına uygun yetenekle alakası olmayan şovları zirveye taşımaya çalışan, adamın biri basit bir iskambil oyunu yaptığında çenesi yere düşen, telefonunda mesaj yazarken arada sahneye bakıp ilk gördüğü şeye hayatının şokunu yaşamış muamelesi yapan, tamamen milli, dini, insani değerlere oynayıp alkış toplayarak yarışmayı kazanacağını zanneden insanlara prim veren üniversite gençliğinin (peeeehhh!!!) seçtiği yarışmacılar nadiren gerçekten yetenekli oluyor, o da artık yetenekleri bu çantada keklik seyirci kitlesinin bile inkar edemeyeceği düzeyde olduğu için.

entry amacını aşmadan toparlayayım bari.

tamam, en nihayetinde bu insanları izleyecek ve sana rating kazandıracak olan halkın ta kendisi. ama orada bir jüri var. bu jüri iyi kötü bir şekilde bir sürü işe imza atmış ve çeşitli yetenekleri artık inkar edilemez kişilerden müteşekkil. allah için kimyaları da çok iyi tutuyor, beraber mükemmel bir dörtlü oluşturuyorlar. bırak sonuna kadar onlar götürsün işi ama üstlerinde hiç bir baskı hissetmesinler. tamamen tarafsız olsunlar. halk hep görmek istediğini (!) değil, biraz da görmezden gelemeyeceklerini görsün. yarışmacılar yalnızca fizik, ses rengi, tize çıkma, peslere basma konusunda çok temel bir bilgi birikimine sahip kişilere değil, bu işi her yönüyle bilen profesyonellere satsın kendini. ülkedeki en temel sorunlardan biri aşılsın bu konuda. alanında uzman kişiler "aman halk ne der?" korkusunu bıraksın artık. inanın halkın çok bir halttan anladığı yok. biraz bastırın, "biz profesyoneliz, bunlar da tarafımızdan yetenekli addedilen yarışmacılar. bu konuda otorite biziz, izleyecekseniz elimizde bunlar var. uzatmayın, biz saksı değiliz! (erol büyükburç'tan haz etmem ama buraya cuk oturuyor bu laf)" diyebilin. lütfen artık biraz kaliteli yapımlara imza atın. sırf rating uğruna bir şeyler yapmaktan vazgeçin. bakın o zaman nasıl sizi her platformda savunan kemik bir kitle ediniyorsunuz.
  • niye bu kadar eleştiriyorsunuz barışa benzeyen çocuğu anlamış değilim
  • barışın annesi bile çakma diye bakmamışken onuru görünce oğlunu hissetmişken size ne oluyorda burada eleştiriyorsunuz
  • itici ayda, ahmet kaya kılıklı mustafa, bıyıklı erkam arkasınnda enver yücel desteği, jüri bunları pohpohlarken onura doğru düzgün yorum bile yapmazken sadece hülya avşar'ın desteği ile bu çocuk bir yerlere gelmeye çalışıyor. ben onuru çakma barış olarak görmüyorum onda barışı görüyorum tıpkı annesi gibi