şükela:  tümü | bugün
  • çığlık çığlık bağıran ayda'yı değil de o yaşında türk sanat müziği söyleyen berkan taşkın'ın 1. olmasını canı gönülden dilediğim yarışma.

sıralama tahminim şu şekilde

1. mustafa
    2. ayda
    3. berkan
    4. onur
  • ilk sezonu inanılmaz başarısız. biraz önce murat boz sahnede konuşurken yanında bir eleman duruyordu ve bu esnada "o kim lan" diye ekrana bakabiliyorsunuz. meğer ilk sezonun birincisiymiş. sesi ve şarkısı ölümüne vasat.
  • yarışmacıların yarışmaya katılmadan önce ürettiği bütün müzik eserleri de şirketin kullanımına devrediliyor. yarışmacıların kendi şarkıları, besteleri veya bir müzik grubuyla ürettiği eserleri devralma opsiyonu tamamen şirketlerin elinde bulunurken sanatçının buna herhangi bir itiraz hakkı bulunmuyor.

yarışmacılar, sözleşmenin geçerli olduğu tarihlerde üreteceği bütün eserleri şirkete vermek zorunda. bu, müzik ürünlerinin tüm mülkiyetinin şirketlere ait olacağı anlamına geliyor.

sözleşme biter, sömürü bitmez
    ayrıca sözleşmenin süresi bittikten sonra bile yarışmacı 9 ay boyunca müzikten kazanacağı gelirlerinin yüzde 20'sini şirketlere ödemek zorunda bırakılıyor. sözleşmede yer alan başka bir madde de ise yarışmacının o sözleşmeyi hukuk danışmanı eşliğinde okuması gerektiğini belirterek, katılımcının “sözleşmeyi anlamadan imzaladım” diyerek mahkemeye başvurmasını engelliyor. oysa yarışmanın ön elemelerine giden katılımcılar, yanlarında bir hukuk danışmanı olmadığı için, bir hukukçunun bile anlamakta zorlanabileceği maddeler içeren sözleşmeyi imzalayıp geçiyorlar.sanatçının portresi, sureti, görünümü, adları, sesi, kişiliği, yazı tarzları, logoları, özellikleri, sözleri, sloganları, biyografik özellikleri ve karakteristik özellikleri sözleşme süresi boyunca şirketlere ait oluyor. sözleşme süresi bittikten sonra bunlar şirketlere ait olmaktan çıksa da şirketler bunu kullanmaya devam edebiliyor.
  • hadise'nin yuzune ne olmus diye sordurtan bir finalle karsimiza cikmistir. o morluklar nedir yahu? golgelendirme yoluyla makyaj yapmaya mi calismislar? dayak yemis gibi olmus kadincagiz.
  • ben de özledim şarkısının "bende özledim" olarak yazıldığı yarışmadır.
  • sarki soylemeye cikanlarin kulakliklariyla oynasip ellesip durdugu yarisma. detone olursan hep kulaklik yuzunden, mesaji aldik he hee...
  • az önce onur'u eleştirdikleri sırada mustafa sandal "onur ben senin" söz öbeğini öyle bir söyledi ki " ta amına koyim" diye bitirecek sandım, olmadı.

bir süre sonra gelen edit: utanıyorum lan bu entrymin bu kadar beğenilmiş olmasından.
  • birilerinin onur'a dans etmemesini söylemeli zaten sesi yeterince iyi değil bir de dans edince çok kötü bi şeyler çıkıyor ortaya.
  • şu an sahnesinde çakma bir barış akarsu gördüğüm yarışmadır. azıcık kendiniz olun lan.

edit: aynı yorumdan bir sürü varmış. olsun idare edin, benimki de bir köşede duruversin.