şükela:  tümü | bugün
  • şahsen volkan konak'ın yorumunu daha çok beğensem de şevval sam versiyonunda fondaki deniz ve martı sesleri esere ayrı bir hava katmıştır.
  • bu şarkının bende mevcut iki versiyonunda da ruhi su ısrarla onuncu yıl marşından aşina olduğumuz melodiyi çalıyor sazıyla. bir bağlantı kuramadım ama araştırmalarım sürüyor.
  • peşi sıra;

"almanya gemileri
    bir ileri bir geri
    kör olsun alamanya
    ağlattı gelinleri"

deyu horon tepilir. tepmeyen bizden değildir. şüphe yok ki onlar için acıklı bir azap vardır.
  • ruhi su dostlar korosu da seslendirmiş bir zamanlar.
  • fırtına nam dizinin ilk bölümlerinden birinde esas oğlan köprüden düşme tehlikesi yaşarken, esas kız da haliyle üzülmektedir an itibariyle, arkada çalan eserdir.
  • ben böyle bir sürü şiir, bir sürü türküyü severim de, o şiir ve türkülerde illa billa bir cümleye takar kalırım aklımı. bunda da "derdimi diyeceğim hiç derdi olmayana" bölümü benim yüreğimi kevgire çeviriyor arkadaş. yaz boyu içlenen, zaman zaman nefesini yitiren biri olarak öyle çok "boşver" şeklinde tezahür eden hakikaten bomboş teselli sözünü duydum ki, dertsize dert anlatmanın ne zor bir şey olduğunu öğrendim. insanın insana dandik bir aşk acısını bile hissettirebilmesi bunca zorken, açlığını, yaşadığı zulmü, aşağılanmayı filan anlatabilmesi, diğerinin bunu anlayabilmesi? off allahım off, off ki ne off. :/
  • girişindeki 10. yıl marşı intertextuality örneklerinin kralı olmaya aday. kayıtlarda ruhi su adıyla geçen bir sümeyra çakır yorumu var ki başarısını tarif edecek hünerim yok. sanki suluboya yaparken hiç çizgilerden taşılmamış gibi hem de en az çizgiyle yapılmış gibi. abidin dino nun çizimleriyle ruhi su ekolü arasında hep bir ortak ruh gördüm, benzer bir program: ustalıkla sadeleşme, şarkılarda görselde seyredene dinleyene kendi zihninin hareketlerini koyacak alan ve imkan veren bir kompozisyon, açıklık, ilişkilenebilirlik. (artık hangi tarihsel kaymaların sonucuysa internette hey gidi karadeniz suların ne /kadar/ diye hatalı yazılmış.)

o vay beni ağlarım, aman alim, ağlarım yana yana
    derdimi diyeceğim, aman alim, hiç derdi olmayana
    ah gidi karadeniz, aman alim, suların ne karadır .
    senin de benim gibi, aman alim, yüreğin mi yaradır?
    gemiler yanaşmaz mı? aman alim, sandallar dolaşmaz mı?
    sil gözünün yaşını.. aman alim, ayrılan kavuşmaz mı?