şükela:  tümü | bugün
  • 2018 kpss dahilindeki öğretmenlik alan sınavıdır. başvurular kpss sınavıyla birlikte olmaktadır. eğer ciddi düşünüyorsanız şimdiden yardırmanız lazım. youtube bu noktada video cenneti ya da cehennemi, kişiye göre değişir. herkese şimdiden kolay gelsin.

edit: ösym tarafından sınav tarihi 5-ağustos-2018 olarak belirlenmiş.
  • temmuzun ikinci haftası pazar günü 15 temmuz olduğu için muhtemelen 3.hafta pazar günü 22 temmuzda yapılacak olan sınavdır.

buralarda ingilizce öğretmenliği çalışan varsa bi wp grubu kurulsa iyi olur aslında.
    başvurular için yeşillendirebilirsiniz.
    metaphor, shakespeare, morphology, semantic, phonetic falan kasarız.

edit: 5 ağustos 2018'de yapılacak imiş.
  • sınav yerleri açıklanmıştır.
  • elimde yediiklim öabt kitabı var. konu anlatımı başka kaynağım yok mecburen buna çalışıyorum.
    sakın almayın, seçenekler arasına sokmayın bile. alanla ilgisi alakası yok, arkadaşlarla karşılaştırıyorum hayret içinde yalan yanlış bilgilere ve gereksiz alanla ilgili olmayan konulara bakakalıyoruz. gerçekten çok kötü hazırlanmış.

edit: okul öncesi öğretmenliği
  • adana'nın sıcağında ders çalışmaktan beni hasta eden sınav olmuştur. şimdi bu sınava karadeniz'de hazırlananla adana'da hazırlanan bir mi? her yıl mart'ta başlayıp haziranda geçen alerjik rinitim sürekli klimadan dolayı geçmedi. şu ağustos'ta nezleyim. ailemin tüm fertleri de öyle. klimayı kapatıyotum bu kez pencere açıyorum fön makinası tutulmuş gibi sıcak hava esiyo. geçen odamda deney yaptım. dedim ki şu pencereyi kapatayım. odanın ısısını termometre ile ölçeyim. birkaç gün denedim. pencereyi kapatınca odanın ısısı 1 derece düştü. pencereyi açınca yükseldi. bu kez de ev halkı "pencereyi aççç. esmiyorrr"diye tutturuyor. yine bir deney yaptım geçen gerçi bunu evdekiler yaptı. evdeki tüm klimaları açıyoruz akşam doğru. evin tüm kapı penceresi kapalı. odanın termometresi klimanın çalıştığı ilk anlar yine aynı örneğin 29 derece. ama nem yok nem. o yapış yapış his yok. baygınlık verici bir sıcak ya. anlatamam. klimalı da olmıyor. klimasız da olmuyor. tuzlu yemek yemeyi yiyorum tansiyonum fırlıyor. halim kalmıyor. yemek yitemiyorum sıcaktan tansiyonum düşüyor.

5 ağustos'ta öabt'ye girecek aaeon adana'dan bildirdi.
  • adana 32 derece nem %61
    samsun 31 derece nem %59
    trabzon 24 derece nem %90

ya yapış yapış ya sıcak rüzgar ya baş ağrıtan klima ya da kısıtlı bir yerlerini serinleten pervane. çalışma koşulları herkes için kötü şu sıralar..

adana yorumlarına atfen.
  • kaynakları yetersiz olan sınavdır. piyasada var olan kaynaklar hala anlayamadılar ösym'nin tarzını. kitapları sınava yönelik hazırlamak yerine üniversite külliyatlarını sınav kitabına sıkıştırmaya çalışıyorlar. sınava hazırlanan öğrencinin hap bilgiye, ipuçlarına, etkinliklere, testlere ihtiyaçları var. kpss'nin ilk ayağı olan gy-gk ve eğitim bilimleri kitapları konu anlatımı konusunda daha iyi fakat öabt kitapları için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. bir kitapta başka türlü yazılan bir konu başka bir kitapta başka türlü yazılıyor. buna kısa zamanda bir çözüm bulmaları lazım kesinlikle.
  • okul öncesi öğretmenliği bölümü için kaynak eksikliği ve sorunu olan sınav.
  • kaynak sıkıntısı yaşanan bir sınavdır.

ben branşım ile ilgili sandım, ama mevzu özel değil genelmiş. kaynak önerimi kolaydan zora doğru yazıyorum.

-birinci kaynak son 10 soruluk kısım için yeni güncellenen meb kazanımları okumak ve öğrenmek. meb'in sitesinde var.
    -meb ders kitaplarını taramak. kazanım testlerini çözmek.
    -alanda iyi bir konu anlatımlı kitap bulmak. yoksa mecburen akademik kitaplara göz gezdirmek veya kısa notlarınız varsa okul döneminden kalma onlara çalışmak. her branş için ayrı ayrı yayınevlerinin kaynaği iyi olabilir. bunu daha çok facebook öabt gruplarında anlarsınız neyin iyi olup olmadığını. oraları takip edin. bazı hocalar bazı branşlarda sizin yerinize tüm akademik kitapları tarayıp çok güzel kitap hazırlayabiliyorlar. ama dediğim gibi her branşta değil.
    -evet tekrar söylüyorum kaynak yok bu sınavda. bunu kabullendiysek aşağıdaki maddeleri sıralıyorum. kaynağı siz oluşturacaksınız
    - öabt sorularını hazırlayanlar üni hocaları. o piyasadaki soru bankalarını yazanlar bizim gibi mezun taş çatlasın araştırma görevlisi. istisnaları elbetteki vardır. ben çözmedim bile o soru bankalarını. kendi alanım için konuşacak olursam hepsi çok basit. hepsi yks düzeyi bunun yerine olimpiyat sorularını bulun(branş farketmeksizin) bunu çözün. çözümlü kitapları satılıyor.
    -üniversite kaynağı yani akademik kitabınızda yer alan soruları varsa bölüm sonu soruları çözün.
    -yayınevlerinin öabt paket denemelerinden çok türkiye geneli öabt sınavlarını bulun çözün. sınavda zaten kaynak yok soru yok doğru düzgün. piyasada satılan deneme hatalı oluyor da türkiye geneli yapılan deneme titiz oluyo ve hatalı soru pek olmuyor.
    -bir de yine 10 soruluk kısım için branşınıza göre öğretim ilkeleri kitabı bakmak. x öğretmenliği için öğretim yöntemleri gibi google'a yazın.bununla ilgili çok branşta kitaplar çıkmaya başladı. hepsi de akademik. üni hocalarının yazdığı kitaplar. bunların size faydası olur.
    -son 10 soruluk kısımda bir sene fizikte sorduğu bir soruyu ertesi yıl kimyaya sorabiliyor. vakit varsa benzer branşlarda olanlar diğer öabt branşlarının öabt sorularına bakabilirler. fen bilgisi öğretmeni mesela fizik kimyaya. sınıf öğretmeni türkçeye tarihe vs.

ve ösym sizden hem meb müfredatını bilmenizi hem akademik bilginizi konuşturmanızı istiyor. mesela meb kitaplarında yazmayan ileri düzey bir akademik bilgiyi öğrenmenin kazanımda olmadığını(özellikle son 10 soruda) ama 40 soruluk kısımda ise o ileri düzey bilginizi kullanmanızı istiyor. yani kimyada kimya öğretmenine gerçek gaz denklemi ile soru çözdürürken böyle düşünmesini isterken. son 10 soruluk kısımda öğretmenin gaz sorusunu gerçek değil ideal gaz gibi düşünmesini istiyor. bu ayrımı da ne zaman ideal ne zaman gerçek gaz gibi düşünmenizi gerektiğini size bırakıyor.

çıkmış soruları tabiki çözmeyi unutmayın.

bir de kaç net yapmanız gerektiğini kabaca özetleyeyim.
    mesela öabt alan ortalamanız 24 olsun. (bunu 3e bölün 8 net ekleyerek puanınızı koruyabilirsiniz) her branş için farklı bu. yani kabataslak
    alan ortalamanız 24
    32 net sizin p10unuzu korur
    40 net sizin p121 puanınızı yükseltir.

aynı şekilde alan ortalaması düşük branşlar için alan sınavı belirleyici iken; pdr ve türkçe gibi bölümden girecek olanların ise (ortalamaları bu branşların 30-35 civarı) öabt yerine gk gy den fark atmaları gerek. ona göre çalışmaları gerek(ti) düşünün ki 50 soruluk alan sunavının branşınızın yüzde 90'ı 35 net yapıyo. öabt ile p3 ve p10unuz yükselmez gk gy eğitim sınavıyla fark atmanız gerekir

aynı şekilde öabt ortalaması düşük branşları da öabt sınavı yükseltir.(10-12 puan artıran biliyorum)

özetle tüm branşlr için ortak kaynak: olimpiyat soruları ve yayınevlerinin tg denemeleri.