şükela:  tümü | bugün
  • amerika'da bir şehir.
  • illinois'de, i-290 (eisenhower expressway) uzerinde bulunan downtown'i sirin mi sirin, kislari ekmekten tabaklarda sicak corbanizi icebileceginiz bakery'ler, olan cogunlugunu beyazlarin olusturdugu sehir
  • frank lloyd wright 'in da 1889-1909 yillari arasinda yasadigi, kendisinin dizayn/insa ettigi nice evleri ve binalarinin bulundugu sehir
  • `illinois` eyaletindedir
  • michigan'da bir şehir. yarı yarıya zenci ve beyaz nüfus barındırır.. beyazların bir çoğu rus ve eski sovyetler birliğinden gelmiş vatandaşlardır. nüfusunun 30.000 olduğunu belirtmek lazım ..
  • hemingway'in dogum yeri. lakin hemingway oak park'i hic sevmezmis, hatta bir defa "bahcelerin buyuk kafalarin kucuk oldugu yer" demis. benim bildigim kadariyla hicbir yazisinda da oak park'tan bahsetmez.

dogdugu evi gezmek mumkun. hemen karsinda da bir "hemingway muzesi" var. ben gittigimde, 50 yasin aldinda olan uc - bes kisiden biriydim nedense. evi gezdiren dunya tatlisi amca, hemingway'in oak park'taki yasaminin, eserlerini nasil etkilemis olabilecegi uzerine fikirler yurutup durmaktaydi. hemingway'in oak park'i neden iyi hatirlamiyor oldugunu sordugumda da, cevabin yine o evde olabilecegini soyledi.

evin sonradan dekore edilmis olmasi ve evde hemingway'e ait yalnizca bir - iki parca esya bulunmasi dolayisiyla, insan ilk basta hayal kirikligi yasiyor. ama yine de, hemingway'in cocuklugunun gectigi evi gezmek, dogdugu odada bulunmak guzeldi diyebilirim.